966

پرخوری دلایل و انواع مختلفی دارد ، یکی از انواع پرخوری در بین جامعه ، پرخوری های شبانه است. بسیاری از افراد بعد از خوردن شام تازه احساس گرسنگی می کنند و دوباره شروع به خوردن غذا کرده ، این موضوع باعث می شود که فرد دچار افزایش وزن شود.

یکی از آشناهای ما معتقد است شام را که می خوری انگار تازه راه معده باز می شود. بعد باید فاز اول هدفمندی بخور بخور را آغاز کرد. اول میوه، هله هوله و تنقلات، بعد کمی تخمه و آجیل و به خصوص پسته. بالاخره که نمی شود سریال ها را بدون تخمه و آجیل دید. کمی که می گذرد چیزی ته دل آدم ضعف می رود. اگر باشد یک لیوان شیر با یک موز اضافه خیلی خوب است. راند آخر هدفمندی بخور بخورهای شبانه این دوست ما یک پیاله بستنی می باشد. البته الآن ببینیدش کم کم دارد شبیه یک گلابی بامزه می شود اما هرگز قبول نمی کند کاری که می کند اشتباه است و اضافه وزن دارد. دوست ندارد کسی این «یک ذره دلخوشی» را از او بگیرد! خیلی از ما عادت کرده ایم بعد از شام ریزه خواری بکنیم. اما این کار به نفع سلامت و تناسب اندام ما نیست. برای اینکه بتوانید کم کم این عادت را کنار بگذارید چند ترفند برایتان داریم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

میان وعده های سبک

 

برای پیشگیری از پرخوری های شبانه بهتر است که عصرانه خوبی میل کنید. یک واحد میوه، یک پیاله ماست یا دو سه عدد بیسکوئیت شما را تا رسیدن زمان شام به راحتی سیر می کند و لازم نیست برای شام و بعد از آن پرخوری کنید. در حالت کلی زمانی که با شکم خالی و با گرسنگی زیاد به استقبال شام می روید امکان پرخوری خیلی زیاد می شود. اما زمانی که چند ساعت قبل از شام عصرانه میل کنید معده تان با درایت تمام منتظر یک شام خوب و مناسب خواهد بود بدون اینکه تا رسیدن شام نصف بربری با سبزی خوردن و هر آنچه سر میز یا سفره است ناپدید شود.

 

شام کافی میل کنید

 

درست است که همیشه توصیه می شود وعده شام باید سبک تر از بقیه وعده های غذایی میل شود (چون بعد از آن زمان خواب فرا می رسد) اما با این حال باید به اندازه کافی شام خورده شود. به خاطر اینکه اگر معده تان پر نشود و احساس سیری نکنید بعد از شام تازه شروع به ریزه خواری خواهید کرد و این حالت بدتر است. برای اینکه شام مناسبی میل کرده باشید سعی کنید در غذاهایتان از سیب زمینی و هویج و غیره استفاده کنید. چون این مواد غذایی در معده حجیم می شوند و احساس سیری زودهنگامی ایجاد می کنند. برای همین لازم نیست پرخوری کنید.

 

از خرید هله هوله ها بپرهیزید

 

تصمیم «شب ها ریزه خواری نمی کنم» از خرید در سوپرمارکت کلید می خورد. باید در هنگام خرید با آگاهی کامل عمل کنید و از خرید مواد غذایی بیهوده و خالی از خاصیت بپرهیزید. به عنوان مثال از خرید چیپس، آب نبات، بیسکوئیت های کرم دار، پفک و کلاً هله هوله ها بپرهیزید. یعنی در سبد خریدتان جایی برای مواد غذایی خیلی چرب، شور یا خیلی شیرین نباشد. بهتر است این قبیل خوراکی ها را

هر از گاهی آن هم قبل از غذا میل کنید نه اینکه روی مبل دراز بکشید و تا آخر برنامه های تلویزیونی هم بخورید و هم فیلم ببینید.

 

زودتر مسواک بزنید

 

یکی از ترفندهایی که خیلی خوب جواب می دهد و نمی گذارد بعد از شام پرخوری کنید مسواک زدن است. برای همین توصیه می کنیم خیلی زود بعد از صرف شام دندان هایتان را مسواک بزنید. طعم خمیردندان یکی از اشتها کورکن های طبیعی و خوب است. حتماً شما هم این تجربه را داشته اید. بعد از مسواک زدن به ندرت پیش می آید که چیزی بخوریم چون به این فکر می کنیم مجبوریم دوباره مسواک بزنیم برای همین از خیر خوردن می گذریم. اگر تا حالا تجربه اش را نداشته اید به امتحانش می ارزد. بعد از مسواک زدن احتمال ریزه خواری خیلی خیلی کم می شود.

 

تلویزیون را خاموش کنید

 

این روزها فکر کردن به این موضوع هم سخت است چه برسد به انجام آن. ولی باید بدانید که خود تلویزیون یکی از عوامل ترغیب کننده پرخوری است. تماشای تلویزیون بی اختیار آدم را به سمت کابینت ها و گنجه های حاوی خوراکی ها می کشاند. تلویزیون مدام در حال تبلیغ مواد غذایی و خوراکی هایی است که عقل از سر آدم می رباید. به جای تماشای تلویزیون با خانواده گپ بزنید، بازی های قدیمی را احیا کنید، اسم فامیل بازی کنید، جدول حل کنید، حالا که هوا خوب است با خانواده و دوستان به پارک محلتان بروید و کمی قدم بزنید.