959

همانطور که در مطلب قبل گفتیم ، امروزه فست فود ها یکی از پرطرفدار ترین مواد غذایی در سراسر دنیا هستند ، یکی از بهترین و سرشناس ترین این دسته مواد غذایی همبرگر ها هستند. در این مطلب قصد داریم تاریخچه ی این غذا را برای شما شرح دهیم.

تا حالا شده از خودتان سوال کنید که چرا فقط همبرگرها را در نان های گرد سرو می کنند؟

 

حتما چون گرد و دایره ای اند؛ خوب برش های کالباس ها و ژامبون ها هم گرد هستند!؟ اصلا چرا اسم این غذا همبرگر است؟ از کجا آمده و چگونه به این محبوبیت رسیده است؟ چطور و چگونه طی سالیان سال، میلیاردها دلار برای همین غذای ساده و لذیذ مبادله شده است؟ امروزه همبرگر یکی از ساده ترین و فراوان ترین غذاها است، شهرت بین المللی دارد و در کمتر شهری نمی توان این ساندویچ لذیذ را پیدا کرد؛ هر روز میلیون ها نفر در سراسر دنیا از این ساندویچ استفاده می کنند و شاید تعداد افرادی که به همبرگر علاقه ندارند بسیار ناچیز باشد.

میراث لشگر چنگیز

تاریخ حقیقی پیدایش همبرگر بر هیچ کس روشن نیست، ولی بر اساس اطلاعات موجود، همبرگرهای امروز، نسل پنجم یا ششم همبرگرها هستند. فرماندهان لشگر چنگیزخان به این نتیجه رسیدند که حرکت سربازان همراه با گروه تدارکات جنگ؛گله دام ها و وسایل مربوط بسیار سخت و طولانی است و سرعت پیشروی آنها را کم می کند. آنها به سربازان آموزش دادند که تکه های گوشت را داخل پارچه های خاص پیچیده و در زیر زین اسب خود نگه دارند. آنها به گوشت ها مقدار زیادی نمک و نوعی پودر فلفل مانند می زدند و آن را حفظ می کردند. گوشت های محصور در پارچه، با توجه به حرکت اسب و وزن سرباز، به خوبی نرم می شدند و در مدت زمان کوتاهی با مقدار کمی آتش، پخته و مصرف می شدند. این غذا، شاید نسل اول همبرگرهای امروزی باشد، این شیوه پخت بعدها توسط سربازان به دیگر لشگرها برده شد و تا سال ها بعد، سربازان از این غذا استفاده می کردند. در قرن پانزدهم، تعدادی از بازرگانان آلمانی این شیوه آماده کردن گوشت را از سربازان تاتار یاد گرفته و به این نتیجه رسیدند که با کمی تغییر، این غذا را برای ملوان ها و سربازهایی که در دریا بودند نیز استفاده کنند.

باز هم ژرمن ها

آلمانی ها، گوشت گاو را در قطعات بسیار بزرگی می بریدند و با مقدار زیادی نمک در بشکه هایی به صورت کاملا فشرده قرار می دادند. بشکه ها را در جایی می گذاشتند که دمای هوا بسیار کم و رطوبت پایینی داشت و این امر باعث می شد که گوشت ها تا مدت طولانی قابل نگهداری و مصرف باشد. بعدها دریانوردان آلمانی یاد گرفتند که گوشت را به صورت بهتر و کامل تری خشک، دودی و نمک سود کنند. این نوع نگهداری گوشت، باز هم توسط دریانوردان به هزاران نقطه جهان برده شد و تقریبا مردم همه جهان با آن آشنا شدند تا جایی که تاثیر آن در فرهنگ غذایی ملل مختلف قابل رویت است. در دستور غذاهای پرتقالی، برزیلی و اسپانیایی و… هنوز هم از گوشت گاو نمک سود، خشک و دودی شده زیاد استفاده می شود.

همبرگرها تغییرات خود را ادامه دادند و وارد سفره غذاهای مردم شهرنشین هم شدند و کمی تغییر فرم پیدا کردند و تا حدود زیادی به بیفتک ها شبیه شدند. در قرن هجدهم، بازرگانان آلمانی همبرگر را به آمریکا بردند و همبرگر با نام استیک هامبورگی یا گوشت هامبورگی به منوی رستوران های آمریکا وارد شد.

همبرگر متولد می شود

چارلی نارگین، در سال ۱۸۸۵ در جزایر سیمور (هند غربی) غذایی را آماده کرد که شامل گوشت نرم، خرد و کمی سرخ شده بود و همراه با سبزی جات سرو می شد. او گوشت را به صورت کوفته درمی آورد اما بعد از مدتی متوجه شد که خوردن کوفته ها کمی سخت است؛ او کوفته های گوشت را پهن کرد و به صورت تخت و گرد در آورد و نام غذا را همبرگر گذاشت. امروزه جزایر سیمور را پایتخت همبرگر جهان می نامند.

همزمان با ابتکار آقای نارگین، فرانک و چارلز منچزر که دو برادر هامبورگی بودند، به آمریکا و شهر نیویورک مهاجرت کردند؛ آن دو سعی داشتند سوسیس های گوشت خوک آلمانی را در نیویورک به فروش برسانند. در رستوران آنها، سوسیس ها محبوبیت چندانی پیدا نکردند و به علت سختی تهیه، دو برادر مجبور شدند تا گوشت هامبورگی یا همان همبرگر را هم به غذاهای خود اضافه کنند. آنان برای اولین بار گوشت ها را کاملا خرد کردند و مانند روش پخت بیفتک، همبرگر را سرخ می کردند. باز هم برای اولین بار همبرگر را بین دو برش نان قرار دادند و به شکل ساندویچ درآوردند. همبرگر کم کم محبوب شد و سرانجام در سال ۱۹۰۴ در نمایشگاه غذایی سنت لویس به نمایش عمومی درآمد. اما، همبرگر امروزی در سال ۱۹۲۱ توسط یک سرآشپز آمریکایی به نام والت آندرسون، به شکل استاندارد درآمد. او اهل ویریجینا کانزانس بود. آندرسون گوشت گاو را کاملا خرد و به صورت قطعات گرد و تخت، روی آتش کباب و دودی می کرد. در آخر هم غذا را برای ظاهر بهتر و برای آنکه خرد نشود، همراه با نان گرد و سبزیجات به صورت ساندویچ سرو می کرد. او توانست در آن سال سرمایه دار معروف، بیلی اینگرام، را متقاعد کند تا با سرمایه گذاری۷۰۰ دلاری، رستورانی با منوی اختصاصی همبرگر را با نام وایت کسل بنا کند و این ابتدای شهرت جهانی همبرگر و رستوران های زنجیره ای آن بود. سال ها بعد برادران مک دونالد رستوران خود را باز کردند و با کمک ری کراک توانستند همبرگر را به عنوان غذایی سریع عرضه کنند و این غذا را به شهرت جهانی برسانند.

هفت اسکناس ۱ میلیون دلاری!

مطمئا هر کسی در زندگی خود بار ها با تبلیغات یا پیشنهاد های سرمایه گذاری روبه رو شده است، پیشنهاد هایی که نویددهنده یک سود آنچنانی است تعدادی از افراد ریسک انجام این سرمایه گذاری ها را می پذیرند ولی تعداد زیادی با توجه به عدم موفقیت بسیاری از نمونه های قبلی از انجام آن خودداری می کنند، به طور قطع اگر هر فرد آمریکایی می دانست سرمایه ۷۰۰ دلاری اش ( ۷ اسکناس ۱۰۰ دلاری) در مدت زمان کمتر از ۱۰۰ سال ثروتی ۷۰۰ میلیون دلاری را برای او و خانواده اش به ارمغان می آورد لحظه ای درنگ نمی کرد! و حتما و به سادگی این ریسک را می پذیرفت!.

 

انواع همبرگر:

در تهیه همبرگرها معمولا از گوشت گاو استفاده می شود و در موارد کمتری هم از ترکیب گوشت بره یا گوساله یا گوشت خوک و مخلوط آنها استفاده می شود، ولی پر مصرف ترین نوع گوشت برای همبرگر ها گوشت گوساله یا گاو است. چیزبرگر یا برگرهای پنیردار، از انواع همبرگرند که تنوع بسیار زیادی دارند. در ابتدا چیزبرگرها را با قراردادن مقداری پنیر در داخل مایه گوشت آماده می کردند اما امروز با قراردادن یک ورقه پنیر روی همبرگر معمولی، چیزبرگر درست می شود. البته می توان از انواع پنیر ها در تهیه چیزبرگر ها استفاده کرد و اصولا با توجه به پنیر های تولیدی هر منطقه و هر کشور پنیر چیزبرگر ها تغییر می کند، اما به صورت رسمی و استاندارد پنیر چیزبرگر ها باید کمی خشک و شور باشد و چربی مناسبی داشته باشد تا طعم شور و کرم مانندی را ایجاد کند، پنیر چدار تولیدشده در ایران نیز حدودی از خصوصیت های پنیر مورد نظر را دارد، البته پنیر هایی برای چیز برگر و با همین نام در ایران تولید می شود که می توان از آنها استفاده کرد. چیزبرگرهای مخصوص گیاه خواران هم از کباب شدن یک پنیر خاص کبابی یا پنیرهای گیاهی آماده می شود. و از نظر طعم و ظاهر تفاوت آشکاری با چیزبرگر های معمول دارد. قارچ برگر ها و انواع برگر های تند و دودی نیز به صورت کلی از برگر های معمولی گوشت گاو درست می شوند و در جزئیات کمی تفاوت دارند. گونه های مختلف برگر از گوشت گاو، خوک، بره، مرغ، شترمرغ، ماهی، کوسه، میگو، خرچنگ، خرگوش، غاز، اردک و… تهیه می شود.

 

اجزاء همبرگر:

ساندویچ همبرگر ۴ جزء اصلی دارد که بدون هر کدام، ناقص است و می شود به آن همه چیز گفت، غیر از همبرگر! برگر، نان، سس و مخلفاتی مانند سبزیجات یا ادویه ها اجزاء اصلی یک ساندویچ همبرگرند.

 

 

سس همبرگر:

سس های همبرگر بسیار متفاوت است. انواع سس ها با پایه سس گوجه فرنگی، مایونز یا سس های پنیردار، سس های دودی، انواع خردل، سس ترش و تند و سس های میوه ای در ساندویچ های همبرگر استفاده می شود. البته انتخاب سس به نوع برگرها و سلیقه شما بستگی دارد، اما استفاده از سس مایونز به عنوان سس اصلی ساندویچ و سس گوجه فرنگی به عنوان سس کنار غذا شهرت و مصرف عمده جهانی دارد. افرادی هم که از رژیم های کم کالری استفاده می کنند می توانند به جای استفاده از مایونز ها از سس های رژیمی یا سس هایی که با پنیرهای رژیمی درست می شوند در کنار انواع سس های خردل استفاده کنند.

 

نان همبرگر:

در ابتدا از نان هایی که در هر منطقه پخته می شد، برای همبرگر استفاده می کردند، ولی بعدها نان همبرگر نیز تغییر کرد. نان های صنعتی گرد اسفنجی با آردگندم که کمی طعم شیرین دارند، پر استفاده ترین نوع مورد استفاده در سراسر دنیاست. نان های جو، چاودار، نان های ادویه دار یا کنجددار نیز برای سرو همبرگر در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

مخلفات برگرها:

ساندویچ های برگر همراه با مخلفات سرو می شود؛ یعنی در یک ساندویچ برگر از انواع سبزیجات شامل گوجه فرنگی، خیارشور، کاهو، قارچ، کدو، کلم های مختلف، پیاز، سیر و سبزی های گوناگون استفاده می شود. سبزیجات ساندویچ با توجه به نوع برگر و ادویه های به کاربرده شده در آن ، انتخاب می شوند، ولی در نهایت یار جدانشدنی برگرها، سیب زمینی سرخ شده است.

سیب زمینی سرخ شده شاید یکی مهم ترین عوامل سفارش یک همبرگر باشد. ری کراک از اوایل دهه ۶۰ سیب زمینی سرخ کرده را به منوی همبرگر رستوران های زنجییره ای مک دونالد اضافه کرد و بر لذت خوردن آن افزود و حالا شاید متوجه شدن این نکته بسیار سخت باشد که چه تعداد برگر به خاطر سیب زمینی سرخ شده فروش رفته است ؟

 

 

نحوه پخت همبرگر:

آماده کردن برگرها هم شکل های مختلفی دارد. در روش صنعتی یا فروشگاه های فست فود، همبرگرهای آماده شده بر روی یک کباب پز خاص گریل (کبابی) می شوند. در شیوه دیگر، همبرگر داخل فر به تنهایی یا همراه با مقداری روغن، سس یا سبزی قرار می گیرد. در شیوه دیگر پخت، از تابه های معمولی یا استیک پزها استفاده می شود و با مقداری روغن یا بدون روغن، برگر آماده می شود. گروهی از آشپزان نیز برگرها را روی ذغال کباب می کنند.

وقتی می خواهید بخرید

همبرگر و انواع برگرها، غذاهای بسیار پرمصرفی اند و به سادگی می توان آنها را درست و در زمانی کوتاه سرو کرد. از همه مهم تر آنکه می توان با توجه به تعدد دستور تهیه برگرها، آن را در انواع رژیم های غذایی جای داد. دقت به این نکات بی فایده نیست:

در یک ساندویچ برگر خوب، باید از نان مناسب استفاده کرد. نان هایی که خیلی خشک اند لذت خوردن برگر را کم می کنند. نان های بسیار نرم نیز بعد از اضافه کردن مقداری سس، خرد می شوند و خوردن آنها سخت می شود. یک نان مناسب برای برگر باید بافت اسفنجی داشته باشد. برای درست کردن یک همبرگر لازم نیست حتما از نان گرد مرسوم استفاده کنید و از انواع نان ها می توانید در شکل های مختلف استفاده کنید. اگر می خواهید یک همبرگر عالی را آماده کنید، نان ها را کمی برشته کنید یا با استفاده از نان تست، از ساندویچ سازها کمک بگیرید.

سس همبرگر را با توجه به نوع برگر و رژیم غذاییتان انتخاب کنید. می توانید از مقداری کره، پودر سیر و آویشن هم به عنوان سس استفاده کنید. مقدار کمی سس مایونز یا سس گوجه فرنگی همبرگر شما را خوشمزه می کند. با کمی سس باربیکیو و فلفل قرمز، یک مرغ برگر خوش طعم را تجربه خواهید کرد، البته خردل را نیز فراموش نکنید.

یک برگر خوشمزه باید به خوبی کباب یا سرخ شود. تجربه نشان داده که اگر برگرها در روغن سرخ نشوند، طعم بهتری خواهند داشت و سالم تر هم هستند. از یک توری کباب هم می توانید استفاده کنید و برگرهای مرغ، گوشت یا ماهی را روی کباب پز، کباب کنید. با استفاده از ماهیتابه چدنی، برگرها را بدون روغن یا با مقدار بسیار کم روغن، سرخ و کمی دودی کنید تا طعم بهتری پیدا کند. اگر حوصله هیچ کدام از این کارها را ندارید، فر را روشن کنید و برگرها را با چند قطره روغن داخل ظرف فر بگذارید تا کاملا آماده شوند. برای برشته شدن، از حرارت بالای فر استفاده کنید و در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با حرارت ۲۰۰ درجه، همبرگرها را برشته کنید. نکته مهم این است که همبرگر نباید کاملا سرخ یا کباب شوند؛ باید برگر کمی آب دار باشد و به هیچ وجه خشک نباشد.

به نوع مواد تشکیل دهنده و درصد گوشت و سویای آن دقت کنید. با توجه به مقدار هر کدام از مواد اصلی همبرگر و میزان ضخامت، مدت زمان پخت متفاوت می شود.

وقتی می خواهید بپزید

در صورتی که تصمیم دارید خودتان برگرها را درست کنید و از برگرهای آماده استفاده نکنید، باید به چند نکته دقت کنید:

در تهیه یک برگر، شما نمی توانید فقط و فقط از گوشت یا مرغ استفاده کنید. گروهی از آشپزان حرفه ای معتقدند که در مخلوط و مایه اصلی برگر نباید از پیاز استفاده شود چون همبرگر را به کباب تبدیل می کند، اما گروهی هم از پیاز خردشده یا رنده شده استفاده می کنند.

به جز پیاز، یک همبرگر خوب باید با مقدار کافی از آرد نان، ادویه، فلفل قرمز و سیاه و نمک، و با توجه به سلیقه آویشن، زردچوبه یا پاپریکا مخلوط شود. از سبزی های خردشده نیز می توان در آن استفاده کرد.

مایه همبرگر به هیچ وجه نباید آب دار باشد. پس باید آب گوشت یا پیاز را کاملا بگیرید.

 

 

وقتی می خواهید بخورید

باید به مخلفات داخلی ساندویچ برگر توجه کرد. در ساندویچ خود می توانید از انواع پنیرها، سبزیجات و حتی غلات پخته استفاده کنید. یک همبرگر خوب و ساده با کمی گوجه فرنگی و خیارشور باریک حلقه شده و یک حلقه نازک پیاز و کمی سس تهیه می شود. در چیزبرگر و قارچ برگر، کمتر از پیاز استفاده می شود، چون مزه پنیر و سس قارچ مهم است و باید بر مزه های دیگر غلبه داشته باشد.

طعم مطلوب و لطیف یک مرغ برگر، با چند برگ کاهو چندبرابر خواهد شد!

همان طور که گفته شد یک ساندویچ برگر با سیب زمینی سرخ کرده تکمیل می شود، ولی می توانید از انواع پوره های سیب زمینی و حتی سیب زمینی تنوری استفاده کنید. ساده ترین راه درست کردن یک سیب زمینی تنوری، مخلوط کردن برش های سیب زمینی با کمی روغن زیتون، پودرسیر یا سیرخردشده و چند برگ رزماری است؛ این مواد را باید ۴۰ دقیقه در فر ۲۰۰ درجه بگذارید.

ی● ک باور غلط

برگرها عموما غذاهای مضری نیستند، نحوه پخت و موادی که همراه آنها سرو می شود در سلامت غذا مهم است. چربی گوشت در برگرها می تواند کاملا متفاوت باشد. همبرگرهایی با ۵ تا ۱۰درصد چربی وجود دارد که خوشمزه هم هستند. همبرگرهایی که با سویا تهیه شده اند، مقدار چربی و همین طور کالری شان باز هم کمتر است.

نحوه پخت هم بسیار مهم است. کباب کردن، یکی از بهترین روش هاست. مقدار چربی، سس و پنیر هم در سلامت غذا موثر است و می توان آن را با توجه به رژیم غذایی تغییر داد. در هر صورت همبرگر و برگرها در زمره خوشمزه ترین غذاها هستند، پس باید از آن لذت برد.

رکوردهای همبرگری

رکوردهای مربوط به دنیای برگرها، زیاد و متنوع است؛ از مسابقه پخت بزرگ ترین همبرگر گرفته تا مسابقه سریع خوری و همین طور مسابقات آشپزی با همبرگر، هر ساله در کشورهای مختلف برگزار می شود.

بزرگ ترین همبرگر جهان را سرآشپز تدریدر در ۸ می سال۲۰۱۰ درتورنتو کانادا درست کرده است. این همبرگر ۶/۲۶۷ کیلوگرم (۵۹۰ پوند) وزن داشت و ۴۶ نفر در ۱۱ ساعت کار، این همبرگر را آماده کردند.

بزرگ ترین همبرگر سرو شده، در یک رستوران در میشیگان آمریکا ارائه می شود که وزنی در حدود ۷۵/۷۴ کیلو دارد و قیمت آن ۳۹۹ دلار است.

دان لرمن، رکورددار خوردن ۲۵/۱۱ همبرگر ۲۵ پوندی است. او در ۱۰دقیقه این کار را انجام داده است.

خانم سونیا توماس در سال ۲۰۰۶ در ۲۷ دقیقه، یک چیز برگر ۵/۴ کیلویی را خورده است. یک سال بعد هم، در۱۰ دقیقه هفت همبرگر ۴/۳ پوندی را نوش جان کرد.

جری چست در سال ۲۰۰۷، در عرض ۸ دقیقه، ۱۰۳همبرگر کوچک تک لقمه ای را خورده است.

جالب است بدانید که شرکت مک دونالد با ۳۲۰۰۰ شعبه در ۱۱۷ کشور جهان، بزرگ ترین فست فود جهان است. در سال ۲۰۰۵ این شرکت اعلام کرد که در۵۰ سال گذشته، بیش از ۹۹ میلیارد برگر را در سراسر دنیا به فروش رسانده است. نکته دیگر آن که مک دونالد در چین اولین دانشکده تخصصی همبرگر را راه انداخته است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان از این دانشکده فارغ التحصیل می شوند. در حال حاضر نیز دو موزه بزرگ همبرگر توسط این شرکت در آمریکا دایر شده که یکی از این موزه ها، اولین فروشگاه مک دونالد در ایلونویز است.

در سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰، صدها رستوران به فروش همبرگر به صورت فست فود روی آوردند. از برادران مک دونالد گرفته تا رستوران های وایت کسل؛ همه سعی در صنعتی شدن و عرضه سریع غذاهای خود داشتند. در دهه ۶۰ هم شرکت هایی مانند برگرکینگ و هاردیز به مجموعه فروشگاه های زنجیره ای و بین المللی فست فود اضافه شدند و همبرگر را جزء اصلی منوی غذاهای خود قرار دادند. رستوران هایی مانند in out berger هم جزء اولین رستوران های فست فود بودند که همبرگر های بسیار عالی را عرضه می کردند اما مک دونالد با بیشترین شعبه، بزرگ ترین فروشنده همبرگر در دنیاست، ولی متاسفانه درجه کیفی همبرگر های تولیدی مک دونالد و برگر کینگ امروزه تا حدود زیادی کاهش یافته است و رقبای آنها گوی سبقت کیفیت را از آنها ربوده اند.

همبرگر در ایران

اولین رستورانی که همبرگر را وارد ایران کرد، تاپس همبرگر بود که در بلوار ناهید خیابان آفریقا قرار داشت. در سال ۱۳۴۰ یک همبرگر ۳ تومان، به همراه یک بطری ۵ ریالی نوشابه و یک پاکت سیب زمینی سرخ شده ۵ ریالی، در مجموع به قیمت ۴ تومان فروخته می شد.

بعدها با رشد سریع ساندویچ فروشی در ایران، تعداد همبرگرفروش ها بسیار افزایش یافت و امروزه تعداد بسیار زیادی از کارخانه ها به تولید همبرگر آماده در انواع مختلف و با کیفیتی مطلوب می پردازند.

اما انتخاب خوشمزه ترین همبرگر در ایران کار بسیار دشواری است زیرا مانند همه دنیا، تعداد رستوران هایی که همبرگر را در منوی خود دارند، زیاد است. همبرگر در ایران به دو صورت درست می شود؛ یکی به صورت سنتی که اغذیه فروش ها و تعدادی از ساندویچ فروش های قدیمی آن را طبخ می کنند. نوع دیگر، نوع صنعتی و فست فودی آن است که تهیه و پخت کاملا متفاوتی دارد.

شاید از معروف ترین فست فودهای تهران که همبرگر را به عنوان یکی از اصلی ترین غذاها در منوی خود داشته اند، بتوان از برگر ذغالی تهران، تهران برگر، نام برد که در واقع اولین فست فود به سبک فست فودهای زنجیره ای فعلی بود و در حال حاضر به رستوران سارا تغییر نام داده است.

برای پیداکردن یک همبرگر خوشمزه، می توان نمونه بسیاری آورد. تعداد زیادی از دوستداران غذا، همبرگرهای موسیو را که اغذیه فروشی کوچکی در خیابان مطهری است، بسیار می پسندند و گروهی همبرگرهای سوگلی در ویلا را. همبرگرهای وحید، پونه و بهروز هم طرفداران خود را دارند. فست فودهای بوف، سوپراستار، آواچی، سندباد و استاربرگر هم طرفداران پروپاقرصی دارند و هر روز پذیرای تعداد زیادی از دوستداران همبرگر در ایران هستند.

 

 

درست کردن سریع یک همبرگر خوشمزه

درست کردن یک همبرگر می تواند بسیار جذاب باشد. برای پختن یک همبرگر ساده و خوشمزه، شما می توانید از یک بسته همبرگر آماده استفاده کنید. همبرگر ۹۰درصد گوشت بدون سویا به همراه نان همبرگری صنعتی، یک انتخاب بسیار مناسب است.

ابتدا یک ماهیتابه استیک پز یا چدنی را روی گاز بگذارید تا گرم شود. نان را از وسط به صورت کامل برش دهید و نان ها را داخل همان تابه یا داخل فر و یا تستر قرار دهید تا کمی برشته شوند. سپس یک همبرگر را داخل تابه بسیار داغ و بدون روغن بگذارید. همبرگر شما شروع به پخت می کند؛ حال کمی کره و پودر سیر یا پودر فلفل قرمز و آویشن به نان زیرین همبرگر بمالید. بر روی نان دیگر هم کمی سس مایونز یا سس گوجه فرنگی ریخته و روی آن پخش کنید. ۲ تا ۳ حلقه گوجه فرنگی تازه باریک شده، یک یا دو برگ کاهو یا چندین برش نازک خیارشور را بر روی نان بگذارید.

برگر را پس از ۲ دقیقه برگردانید؛ خود همبرگر آب می اندازد. اگر دوست دارید چیزبرگر درست کنید، زمانی که همبرگر را برمی گردانید یک ورقه پنیر روی آن بگذارید. بعد از ۵/۱دقیقه، روی دیگر همبرگر هم آماده شده است. برگر را داخل نان بگذارید و نوش جان کنید.