واقعیت هایی در مورد کشیدن سیگار

 

اگر بخواهيم برخي اثرات خوب ترک سيگار را برشماري کنيم، بايد گفت: سه تا 6 ماه بعد از ترک سيگار، سرفه، خس‌خس و مشکلات تنفسي خوب مي‌شود، 5سال بعد، خطر حمله قلبي نصف يک فرد سيگاري مي‌شود و 10سال پس از ترک نيز خطر سرطان ريه نصف يک فرد سيگاري مي‌شود و خطر سکته قلبي مانند کسي است که هرگز سيگار نکشيده است!   

 

برای ترک سیگار تصمیم قاطع بگیرید!

بررسي‌ها نشان مي‌دهد که براي ترک سيگار، تصميم‌گيري مهمترين مرحله است و بايد دلايل خود را براي ترک سيگار ليست کرد؛ مرحله دوم، آماده کردن خود براي ترک سيگار و مرحله پاياني نيز “ترک سيگار” است!

بايد بپذيريم که مصرف سيگار انتخاب راهي براي مرگ تدريجي است؛ حداقل 43نوع از سموم شيميايي در دود سيگار وجود دارد و مواد موجود در آن ضربان قلب و فشارخون را بالا مي‌برد و خطر سکته‌هاي قلبي و مغزي، سرطان ريه، گلو، لب و دهان، حنجره، حلق، مثانه، کليه، معده، دهانه رحم و … را افزايش مي‌دهد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، سيگار بروز پوکي استخوان را تسريع مي‌کند و دود ناشي از آن موجب بروز بيماري لثه، خرابي دندان‌ها، بوي بد دهان و خشکي دهان و بيماري‌هاي مزمن ريوي همچون برونشيت مي‌شود. هر چه تعداد و مدت سيگار کشيدن بيشتر شود، عوارض آن شديدتر است.

 

عوارض استعمال دخانيات بر سلامتی:

سيگارکشيدن نه تنها سلامتي خود فرد را به چالش مي‌کشاند، بلکه دود آن تجاوزي آشکار به حقوق ديگران بويژه کودکان و زنان باردار است و به آنها آسيب بيشتري مي‌رساند. مصرف هر نوع دخانيات براي سلامتي ضرر دارد اما بيشترين آسيب به قلب و ريه وارد مي‌شود.

 

روش‌ های ترک سيگار:

«راه‌هاي زيادي براي ترک سيگار وجود دارد اما براي هر فرد، يک روش مناسب توصيه مي‌شود»، براي ترک، بايد در تصميم خود محکم و قاطع بود و در يک روز معين سيگار را ترک کرد ؛ براي اغلب افراد اين موفق‌ترين روش بوده و روش ديگر ترک تدريجي است.

ابتدا ميزان مصرف روزانه سيگار کم شود، مکان هميشگي سيگار کشيدن تغيير يابد و زمان سيگار کشيدن هر روز يکساعت به تأخير بيفتد. در ادامه وقتي سيگار به نيمه رسيد، خاموش شود و در نهايت سيگار بطور کامل کنار گذاشته شود.

 

ريشه اعتياد اغلب مسائل روانی است

بر اساس مطالعات انجام شده، ريشه اعتياد در بسياري موارد، مسائل رواني است و از آنجاکه افراد بطورمعمول براي درمان مشکلات رواني خود مراجعه نمي‌کنند، بتدريج بصورت خوددرماني و تفنني به مصرف موادمخدر ادامه مي‌دهند.

مواد مخدر و محرک هرچند ممکن است در اوايل مصرف بهبودي موقت و گذرا را ايجاد کند اما به فاصله مدتي بسيارکوتاه، بيماري و افسردگي و اضطراب اوليه شدت مي‌يابد.

همه افراد بويژه مردان براي بيماري‌هاي جسمي و رواني خود بموقع به پزشک مراجعه و از خوددرماني بويژه با مصرف داروهاي مخدر و محرک خودداري کنند.