درمان یبوست با طب سوزنی و طب فشاری

 

اثربخشي طب سوزني بر درمان یبوست اثبات شده و نتايج خوبي دربرداشته است. با استفاده از طب سوزنی و طب فشاری می توان یبوست را درمان کرد. مبنای کار در طب سوزني فرو کردن سوزن‌های اختصاصی فلزی و بسیار نازک بدون ایجاد عارضه حساسیت در حدود  400نقطه از بدن بيمار است که از این میان 361 نقطه واقع بر مسیر مریدین‌ها و حدود 40 نقطه نیز در خارج از این مریدینه هستند که به نام نقاط اضافی مشهور هستند.   

 

اين طب در اصل یک زیرمجموعه از طب سوزنی است با دوتفاوت عمده; اول اين که در طب فشاري 70 تا 80 نقطه پرکاربرد را از میان آن 400 نقطه اشاره شده، استفاده مي‌کنيم، نکته ديگر اين که به جای استفاده از سوزن آن نقاط را فشار مي‌دهيم و به اين ترتيب به بهبود بيمار کمک قابل توجهي مي‌شود.

 

بطورکلي در مواجهه با مشکلات گوارشي و از جمله يبوست و حتی تمامي بیماری‌ها، اولين پذيرش‌کننده‌هاي بيمار نيستيم و اگر هم اينگونه باشد، ناگزيريم که در کسوت پزشکي خود ظاهر شده و ابتدا تمام بررسي‌هاي لازم را در رابطه با مشکل بيمارو طی مسیر علمی تشخیصی را منطبق با مبانی طب کلاسیک انجام دهيم.

 

بهتر است هر نوع مشکل گوارشي همچون يبوست ابتدا از سوي متخصصان داخلی یا فوق‌تخصص گوارش بررسي شود و چنانچه متخصص به اين نتيجه برسد که يبوست ناشي از بدخيمي روده بزرگ و علامتي از بيماري ديگر نيست و از نوع اوليه است و به اين ترتيب تمام مراحل تشخیصی در کنار درمان عامل اصلی ایجاد کننده ی یبوست منطبق بر پروتکل‌های استاندارد جهانی انجام شده، از طب سوزنی به عنوان یک روش مکمل در درمان یا مدیریت وضعیت یبوست بیمار می‌توان استفاده کرد که تاثیر این روش در مطالعات متعدد علمی به اثبات رسیده است.

 

بطور معمول براي درمان، 12 جلسه بصورت روز درميان در نظر گرفته مي‌شود اما بسته به شرايط بيمار، ممکن است اين فاصله کمتر يا بيشتر شود. طب سوزني يك درمان مكمل است و هيچ‌گاه نبايد آن را خط اول درمان دانست.