905

یکی از مشکلاتی که در فصل بهار گریبان گیر بسیاری از افراد می شود ، خستگی و خواب آلودگی بیش از حد می باشد. این موضوع شاید در ابتدا عادی باشد اما به مرور می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما راه حل خلاص شدن از این مسئله چیست؟

یکی از راه های مبارزه با این حس، تغذیه ای مناسب و مصرف خوراکی هایی است که بتوانند ما را هوشیارتر نگه دارند؛ خوراکی ها و توصیه های تغذیه ای که در ادامه شما را بیشتر با آنها آشنا می کنیم.

 

 

۱. شکلات تلخ مغزدار بخورید

 

مغزهای خام مانند مغز پسته، بادام، فندق و… آنتی اکسیدان های بسیار زیادی از جمله ویتامین E دارند. از سوی دیگر، آنتی اکسیدان های بسیار مفید و فراوانی هم در شکلات تلخ وجود دارد. ترکیب آنتی اکسیدان های موجود در مغزها و شکلات تلخ می تواند قدرت حافظه را تا حد چشمگیری بالا ببرد و باعث افزایش میزان تمرکز و بالا رفتن سطح هوشیاری شود به همین دلیل متخصصان مصرف شکلات های تلخ حاوی مغز را در روزهای بهاری برای دچار نشدن به حس خوا ب آلودگی و کرختی توصیه می کنند.

 

 

۲. مصرف ماهی را فراموش نکنید

 

انواع ماهی، حاوی مرغوب ترین نوع پروتئین هستند و منبع خوبی برای دریافت اسیدهای چرب امگا۳ محسوب می شوند. امگا۳ موجود در ماهی می تواند باعث بهبود عملکرد مغز و افزایش قدرت آن شود به همین دلیل توصیه می شود در روزهای بهاری برای هوشیارتر بودن و بالابردن قدرت حافظه، حداقل هفته ای ۳ مرتبه ماهی بخورید.

 

 

۳. چای و قهوه را در میان وعده هایتان جای دهید

 

اگر می خواهید در روزهای بهاری کمی بیشتر در طول روز هوشیار باشید و قدرت تمرکزتان بالا برود، از نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، قهوه، نسکافه یا شکلات داغ کمک بگیرید. مصرف این نوشیدنی ها به صورت گرم می تواند علاوه بر تمرکز، به شما آرامش بدهد اما در مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین افراط نکنید زیرا مدر هستند و زیاده روی در مصرف آنها می تواند کم آب شدن بدن و عوارض ناشی از آن مانند خستگی و عدم هوشیاری لازم را به دنبال داشته باشد.

 

 

۴. کمی شیرینی بخورید

 

قند یکی از مهم ترین سوخت های مغز برای بهبود عملکرد آن محسوب می شود. قند مورد نیاز مغز از طریق متابولیزه شدن شکر، شیرینی ها و انواع کربوهیدرات ها در بدن تامین می شود، به همین دلیل حافظه کوتاه مدت افرادی که یک لیوان نوشیدنی یا یک خوراکی شیرین مصرف می کنند، تا حد قابل توجهی تقویت می شود و توان یادگیری و تفکرشان در کوتاه مدت افزایش می یابد. پس می توان مصرف خوراکی های شیرین و کربوهیدرات ها را برای افزایش میزان هوشیاری و تمرکز در طول روز توصیه کرد.

 

 

۵. غلات سبوس دار بخورید

 

غلات سبوس دار مانند نان سنگک، برنج قهوه ای یا ماکارونی سبوس دار و ذرت بوداده سرشار از فیبر و ویتامین E هستند. به همین دلیل مصرف آنها باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های عروقی و بالا رفتن چربی بد خون (LDL) می شود. پیشگیری از رسوب چربی در عروق خونی و به جریان افتادن خون در بدن با خوردن غلات سبوس دار باعث خون رسانی بهتر به مغز و بهبود عملکرد آن می شود بنابراین می توان به تمام افرادی که زیاد از مغز خود کار می کشند یا به هوشیاری بیشتری در طول روز نیاز دارند، توصیه کرد که مصرف غلات سبوس دار را جایگزین غلات ساده کنند. اگر نان های سبوس دار با یک ماده غذایی حاوی پروتئین و چربی مانند کره بادام زمینی مصرف کنید، در طول روز با کمبود انرژی، احساس خستگی مداوم و از دست دادن تمرکز روبرو خواهید شد.

 

 

۶. میوه ها را از یاد نبرید

 

انواع میوه و آبمیوه طبیعی حاوی قند هستند و مصرف آنها در طول روز می تواند باعث افزایش سطح گلوکز خون، بهبود عملکرد مغز و بالارفتن میزان هوشیاری شود. متخصصان توصیه می کنند برای رهایی از خستگی و خوا ب آلودگی بهاری، حداقل روزی ۷ ۵ میوه با اندازه متوسط مصرف کنید. میوه ها می توانند بهترین جایگزین برای انواع تنقلات در میان وعده های مختلف باشند. بد نیست بدانید میوه هایی مانند گریپ فروت، پرتقال، انواع توت، سیب و انگور دارای اندیس گلایسمی پایین تری هستند و مصرف آنها به حفظ هوشیاری کمک بیشتری خواهدکرد. ضمن اینکه نوشیدن آبمیوه های پالپ دار و طبیعی در وعده صبحانه هم در طول فصل بهار برای افزایش تمرکز و هوشیاری توصیه می شود.

 

 

۷. کمتر گوشت قرمز بخورید

 

گوشت قرمز حاوی مقدار فراوانی پروتئین و چربی است. به همین دلیل هضم آن در بدن به سادگی انجام نمی شود و بدن برای هضم و جذب یک وعده غذای حاوی گوشت قرمز، انرژی قابل توجهی را از دست می دهد بنابراین ایجاد حس خوا ب آلودگی و کرختی پس از خوردن غذاهای حاوی گوشت گوساله و گوسفند، دور از انتظار نیست. متخصصان توصیه می کنند برای حفظ انرژی بدن در روزهایی که به هوشیاری بیشتری نیاز دارید، گوشت های سفید، به خصوص گوشت ماهی یا میگو را جایگزین گوشت های قرمز کنید.