عوارض دیابت از زبان دکتر پروین لایق

 

در این بخش می خواهیم در مورد عوارض دیابت، از زبان خانم دکتر پروین لایق بشنویم. عوارض دیابت تمامی ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند. بیماری دیابت می‌تواند سبب به وجود آمدن آب مروارید زودتر از موعد، درگیری شبکیه چشم ،‌افزایش فشار چشم ، کم بینایی و نابینایی در فرد مبتلا شود .    

شایعترین بیماری متابولیک در جهان به شمار می رود که در صورت عدم کنترل موجب بروز آسیبهای جسمی به فرد می شود اظهار داشت :‌رعایت منظم قند خون ، مراجعه مستمر به پزشک و مشاور تغذیه برای حفظ وزن و سلامتی ، انجام فعالیت بدنی مناسب و استفاده از رژیم های غذایی تحت کنترل پزشک بهترین راهکار پیشگیری از بروز عوارض این بیماری به شمار می رود .

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با عوارض دیگری که ممکن است  به علت  دیابت در افراد ایجاد شود گفت: تنگ شدن عروق، بالا رفتن احتمال بروز سکته‌های قلبی، درگیری اعصاب محیطی و مرکزی، احساس گزگز و مورمور در پاها، درگیری کلیه‌ها و ایجاد مشکلات در ارگان‌های ادراری و تناسلی از جمله این عوارض  هستند.

 

همچنین عفونت‌های  دهانی نیز از عوارضی است که می‌تواند در اثر این بیماری بروز کند و بهتر است که مبتلایان به دیابت سالی یک بار برای چک کردن وضعیت عفونت دهان خود به دندانپزشک مراجعه کنند.

 

اضافه وزن ، افزایش چربی خون و کم شدن کلسترول خوب ( HDL)، سابقه خانوادگی به ویژه در فامیل درجه یک ، تولد کودکان با وزن بیش از 4 کیلوگرم ، را از عوامل زمینه ساز ابتلا به دیابت عنوان کرد و خاطر نشان کرد : افرادی که زمینه های ابتلا به دیابت را داشته باشند لازم است پس از 45 سالگی هر سال آزمایش دیابت را تکرار کنند .

 

بر اساس تحقیقات انجام شده ، با توسعه شهرنشینی ،تغییر الگوهای زندگی و بی تحرکی بیماری دیابت نوع یک و دو در سطح جهان در حال گسترش است گفت: پرنوشی ، تکرر ادرار و کاهش وزن را از علائم ابتلا به دیابت عنوان کرد و گفت : در صورت عدم مراقبت و رعایت نکردن دستورات پزشک بیماران دیابتی به عوارض مزمن از جمله قلبی و عروقی ، نارسایی کلیه ، سکته مغزی مبتلا می شوند .