images

يكي از اساسی ترین علتهای  بوجود آمدن حمله‌هاي آسمي قرار گیری در معرض هواي سرد و خشك است.تغييرات آب و هوایی در اختیار شما نيستند ولی بهتر است از دليل گوناگونی بيشتر حملات آسم در زمستان آگاه باشيد.
سعي كنيد سينه خود را گرم بگيريد و با استفاده از شال‌گردن، جلوي بيني‌تان را بپوشانيد تا هواي سرد و پر سوز وارد ريه شما نشود. معمولا كساني كه آسم حساس به سرماخوردگي دارند بيشتر با تغييرات جوي يا در معرض هواي سرد قرار گرفتن، دچار حمله آسم مي‌شوند.
يكي از دلايل تاثير هواي سرد بر آسم اين است كه هواي سرد سينوس‌هاي شما را تحت‌تاثير قرار داده و آن‌ها را ملتهب مي‌كند. ترشحات پشت حلق كه به واسطه التهاب سينوس‌ها به‌وجود مي‌آيد، مي‌تواند ريه‌تان را تحت‌تاثير قرار داده و شما دچار حمله آسم شويد.

   چه‌زماني‌ ريفلاكس اتفاق مي‌افتد؟

ريفلاكس زماني اتفاق مي‌افتد كه اسيد معده به مري بر‌مي‌گردد. نتيجه بازگشت اسيد معده به سمت بالا، درد قفسه سينه و گلوست. در بعضي افراد ريفلاكس مي‌تواند باعث حملات آسمي دردناك شود.
اگر مطمئن شديد عامل اصلي حملات شما ريفلاكس است حتما بايد براي درمان اين مشكل به متخصص گوارش سري بزنيد. با تحت كنترل درآمدن ريفلاكس معده، ريه شما هم بهبود مي‌يابد. در هر حال اگر احساس مي‌كنيد، به ناراحتي معده دچاريد حتما بايد از خوردن غذاهاي سنگين كه فضاي شكم و زير سينه شما را سنگين مي‌كند، اجتناب كنيد تا به ريه‌تان فشار وارد نشود.

  چه دارويي آسم را  تحريك مي‌كند؟

قرص ايبوپروفن مي‌تواند باعث تحريك آسم شود. اگر احساس مي‌كنيد داروهايي كه مي‌خوريد ممكن است در تشديد آسم‌تان نقش داشته باشند حتما پيش از قطع‌كردن آن‌ها با پزشك‌تان مطرح كنيد.

  وقتي استرس دليل آسم مي‌شود

استرس و اضطراب نمي‌توانند باعث ايجاد حملات آسم شوند اما مي‌توانند خستگي روحي و جسمي در شما ايجاد كنند. خستگي و فرسودگي جسمي مي‌تواند باعث تحريك ريه‌ها شده و حملات آسم را تشديد كند. سعي كنيد، هميشه به ميزان كافي بخوابيد و از يك الگوي غذايي-ورزشي مناسب پيروي كنيد‌، البته گاهي استرس مي‌تواند باعث تپش قلب و تنگ شدن مجراي تنفسي و احساس نفس تنگي ‌شود. در چنين مواقعي بهتر است از اسپري‌ها و داروهاي آسم خود استفاده كنيد و خود را از عامل استرس‌زا دور كنيد.

نکته = سعي كنيد تا مي‌توانيد از سيگاري‌ها دوري كنيد و به هيچ‌وجه اجازه ندهيد كسي در منزل شما سيگار بكشد
  با دود سيگار ديگران  چه كنيم؟

دود يكي از بدترين عوامل محرك حملات آسم است. دود مي‌تواند شامل دود سيگار يا چوب سوخته باشد. بعضي از افراد حتي به دود عود نيز واكنش نشان مي‌دهند. سعي كنيد تا مي‌توانيد از سيگاري‌ها دوري كنيد و به هيچ‌وجه اجازه ندهيد كسي در منزل شما سيگار بكشد. اگر مايل به استفاده از شومينه هستيد‌، حتما نوع گازي آن را انتخاب كنيد تا آسيب كمتري به ريه‌هاي شما بزند. از مكان‌هايي كه در آن قليان يا سيگار كشيده‌اند و باقي مانده دود آن هنوز در فضاست‌دوري كنيد. ضمنا دود سرخ كردن غذاها در روغن هم مي‌تواند يكي از عوامل محرك آسم باشد. بهتر است يا غذاها را در محيط باز سرخ كرده يا از سرخ‌كن استفاده كنيد.

   چه زماني واكسن بزنيم؟

اگر بيماري عامل محرك آسم شماست، بايد حتما با بروز نخستين نشانه‌هاي سرماخوردگي با دكتر خود تماس گرفته و داروهاي مناسب را استفاده كنيد. مشورت با يك متخصص ريه در زمان سرماخوردگي در كاهش طول مدت و نيز شدت بيماري تاثير‌گذار است. طول مدتي كه به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا دچار هستيد بايد حتما خوب از خودتان مراقبت كنيد. در سرماي زمستان و نيز اوايل فصل بهار كه سرماخوردگي و آلرژي شايع است، شما بايد مراقبت ويژه‌اي از ريه‌هاي خود كنيد. گاهي دريافت واكسن آنفلوآنزا به‌طور سالانه به كنترل شدت حملات آسم كمك زيادي مي‌كند. درصورت لزوم بهتر است اين واكسن را درست قبل از شروع فصل سرماخوردگي تزريق كنيد. نكته مهم ديگر آن است، كه سرماخوردگي خود را با دقت و وسواس كامل درمان كنيد و اجازه مزمن شدن را به آن ندهيد.

  چه ورزشي؟

حذف ورزش از زندگي روزانه هرگز صحيح نيست، حتي اگر اين ورزش آسم شما را تشديد كند. شما مي‌توانيد با انتخاب ورزش‌هاي مختلف و متنوع احتمال بروز حمله آسم در طول ورزش را پايين بياوريد؛ گلف، بسكتبال، شنا و وزنه‌زدن بهترين انتخاب‌ها براي يك بيمار آسمي است. ضمنا بد نيست، 15 دقيقه پيش از شروع ورزش از انواع اسپري‌هاي درمان آسم با اثرگذاري سريع استفاده كنيد چون تا حد زيادي مي‌تواند از بروز حمله‌هاي شديد آسمي جلوگيري كند. يادتان باشد ورزش‌هايي براي شما بهترند كه به نفس نفس زدن وادارتان نمي‌كنند و روي افزايش حجم ريه و استقامت بدن كار مي‌كنند.

سه  نكته تكميلي

 

  •   آلرژي‌ها محرك آسم

انواع آلرژي‌ها شايع‌ترين علت حملات آسمي را تشكيل مي‌دهند. به گزارش مايو كلينيك،  در آمريكا بيش از 60 درصد از بيماران مبتلا به آسم مبتلا به آسم آلرژيك هستند. بهترين راه براي پيشگيري از اين دسته حمله‌هاي آسم، محدود‌كردن عوامل محيطي آلرژي‌زاست. البته تشخيص اين‌كه شما دقيقا به چه چيزهايي حساسيت داريد كمي مشكل است، اما گاهي آزمايش خون مي‌تواند عامل حساسيت‌زا را مشخص كند.
درمان آلرژي يكي ديگر از گزينه‌هايي است كه از طريق درمان دارويي يا درمان ايمونوتراپي آلرژن كه به‌صورت مجموعه آمپول‌هايي براي حساسيت‌زدايي بدن نسبت به آلرژي‌زاها شناخته شده است، انجام مي‌شود. جالب است بدانيد، بعضي از داروهايي كه براي درمان آلرژي‌ها استفاده مي‌شوند در درمان آسم هم موثر هستند.

  •   حيوان خانگي نگه داريم؟

يكي از عوامل شايع آلرژي‌زا، موي حيوانات است. اگر آلرژي داريد و عامل آلرژي‌زا را دقيقا نمي‌شناسيد، تا جاي ممكن از تماس با حيوانات خودداري كنيد. موي حيوانات مي‌تواند ريه شما را تحريك كرده و زنجيره‌اي از حملات آسم را براي شما به ارمغان بياورد.

  •   از گرد و غبار دوري كنيد

براي يك بيمار آسمي نظافت نقش مهمي را ايفا مي‌كند. گرد‌و‌غبار و خاك، فضاهايي با هواي خفه و تهويه نامناسب، رطوبت و نم و ناي در خانه،  همه و همه مي‌توانند به وخامت حملات آسم منجر شوند. سعي كنيد، آشپزخانه و حمام خود را مدام تميز و خشك كنيد، چون انواع قارچ و كپك كه در جاهاي مرطوب لانه مي‌كنند مي‌توانند حساسيت‌هاي تنفسي شما را تشديد كنند. موجودات ميكروسكوپي كه روي ملحفه‌هاي شما زندگي مي‌كنند هم حساسيت‌زا هستند. هميشه ملحفه‌ها را در دماي بالا و با آب داغ بشوييد و اجازه دهيد كاملا خشك شوند. ضمن اين‌كه مدام گردگيري كامل خانه‌تان را انجام دهيد. اگر احساس مي‌كنيد عمل نظافت با شوينده‌ها هم شما را اذيت مي‌كند، بهتر است نظافت را روزانه و بدون استفاده از مواد پاك‌كننده قوي انجام دهيد تا ريه‌تان از حساسيت در امان باشد.

بیماران آسمی  می توانند با رعایت نکات بالا مانند یک انسان سالم هر فعالیتی را انجام دهند .