4636_orig
هنگامیکه  زخم گلوله  دیدید فورا  پیش از اینکه بیمار برای انجام فوریتهای لازم به بیمارستان برسد باید به هر روشی که شده  خونریزی را بند آورد. پرستار پزشک معمولا برای این کار  یک پارچه تمیز بر روی زخم  قرار میدهد و با نیرویی که به آن فشارمی آورد. با این حال در خیلی وقتها  این کار زیاد نتیجه بخش نیست.

اخیرا شرکتی به نام RevMedx وسیله ای به نام XStat را ارائه کرده که میتوان با استفاده از آن زخم های ناشی از اصابت گلوله در نواحی شانه و لگن را در کمتر از 15 ثانیه مسدود کرد.

سرنگی که زخم را بهبهود می بخشد, طریقه کار سرنگ ترمیم دهنده زخم

این وسیله یک سرنگ حاوی تعداد زیادی اسفنج کوچک به شکل قرص است. این قرص های اسفنجی کوچک به مواد بند آورنده خون آغشته هستند. وقتی این قرص ها درون زخم قرار میگیرند متسع شده و افزایش حجم پیدا میکنند. این افزایش حجم موجب فشرده شدن بافت های زخمی اطراف و در نتیجه بند آمدن خونریزی میشود.

همچنین خود اسفنج از موادی ساخته شده که یک داربست را برای ایجاد لخته خون ایجاد کرده و همین امر به بند آمدن زودتر خونریزی کمک میکند. بر روی هر قرص اسفتجی علائمی وجود دارد که با رادیوگرافی میتوان آنها را مشاهده کرد. چون در نهایت باید تمام این اسفنج ها از درون زخم خارج شوند علائم روی آنها به پزشک کمک میکند تا از خارج شدن همه آنها اطمینان پیدا کند.
منبع-http://www.iranorthoped.ir