تونیک «آب سرد»!
ارزان‌ترین تونیک جوان‌کننده پوست،آب سرد است! بله! خیلی ساده صورت خود را زیرآب سرد بگیرید تا تمام آلودگی‌ها از روی آن پاک شود.
البته اگر در هوای آلوده شهر زیاد رفت و آمد دارید و در طول روز حسابی انواع آلاینده‌ها را روی پوست‌تان لمس می‌کنید، باید بتوانید به نوعی این آلودگی‌ها را پاک کنید و چه چیزی بهتر از مواد طبیعی که هم ارزان‌ هستند و هم اثربخش؟!
«گلاب» یکی از قدیمی‌ترین و بهترین تازه‌کننده‌های پوست است و می‌تواند به پاکیزگی و تنفس بهتر پوست شما کمک کند.چه پوستی، چه تونیکی؟
یک سر به عطاری معتبر محله‌تان بزنید تا ببینید چقدر محصولات طبیعی و متنوع برای انواع و اقسام پوست‌ها دارد! به‌طور کلی تونیک‌های پوستی متشکل از عصاره گیاهان علفی، گل‌ها، سرکه، گلاب، آب شکوفه پرتقال یا نارون کوهی و سایر عصاره‌های ملایم است که گاهی اوقات هم  مقدار کمی گلیسیرین به آنها اضافه می‌کنند تا مناسب پوست‌های خشک یا معمولی شود. مثلا اگر پوست چربی داشته ‌باشید باید از مقدار بیشتری نارون کوهی استفاده کنید.چطور مصرف کنید؟
اینکه چطور تونیک را روی پوست بمالید، بستگی به نوع و ظاهر پوست‌تان دارد؛ معمولا باید با یک تکه تنظیف یا پنبه آرایشی سفید تونیک یا جمع‌کننده را به آرامی روی صورت بمالید، اما اگر پوست شما به نظر تنبل و پژمرده می‌آید، باید کار بیشتری کنید و با حرکات تند و سریع ضربه‌ای، پوست را ماساژ دهید. جوان‌سازی از این طریق باعث تحریک جریان خون به سمت پوست می‌‌شود و باعث می‌شود که پوست هم به طور طبیعی پاسخ دهد و سلول‌ها را تغذیه کند (مثل آویزان کردن سر از لبه تخت که خون را به صورت می‌کشاند). از یک پارچه نمناک یک بالشتک کوچک تهیه کنید. آن را با تونیک پوستی خود مرطوب سازید و ماساژ دهید. روی گردن و چانه بیش از جاهای دیگر مانور دهید اما از جاهایی که عروق آنها شکسته‌اند، دوری کنید حواستان باشد که بهتر است روی گونه‌ها فشار زیادی وارد نکنید.استرلیزه شوید!
یک تونیک آرامبخش و خوشبو که هم مشام را نوازش می‌دهد و هم پوست را؛ تونیک گلاب و نارون کوهی در بین همه تونیک‌ها، مشهورترین است. در برزیل، نارون کوهی به عنوان درمان‌گر معجزه‌آسا شناخته شده است. از آن به عنوان یک ماده ضدعفونی برای کاهش تورم و آماس و به عنوان سفت‌کننده پوست استفاده می‌شود.
برای ساخت این لوسیون، خیلی ساده سه‌چهارم فنجان گلاب را با یک‌چهارم فنجان نارون کوهی مخلوط کنید. اگر دارای پوست چرب هستید، می‌توانید نسبت ترکیبات گلاب و نارون کوهی را برابر بگیرید.

تمیز و آرام به سبک علف‌ها!
فکر نکنید گل و گیاهان علفی فقط به درد خوشگلی بیابان و کوه و دشت می‌خورند و نهایتا خانه چند حشره می‌شوند؛ با عرق هر نوع گل و گیاه می‌توان تونیک‌های پوستی دل‌انگیز و معطر و بسیار مؤثری ساخت! این تونیک‌ها دارای خصوصیات برگردانندگی (به حال اول)، تسکین‌دهندگی و تمیزکنندگی است. دستورالعمل اصلی عبارت است از 2 قاشق سوپ‌خوری از گیاهان علفی و گل‌های خشک، یا تقریبا 3مشت پر از گیاهان علفی و گل‌های تازه در نیم لیتر آب. آب‌جوش را روی گیاهان علفی بریزید تا روی آنها پر شود. این کار باعث می‌شود که کیفیت خوب آن با بخار از بین نرود. بگذارید گیاهان علفی، حداقل به مدت 20دقیقه در آب غوطه‌ور باشند، اما 2ساعت بهتر است. ‌آن را صاف کنید و در بطری بریزید.

همیشه بهاری بمانید
خاصیت التیام‌بخشی گل همیشه بهار معروف است و هم می‌توانید از عرقش استفاده کنید و هم تونیک دست‌ساز و خانگی آن. برای ساختن این تونیک می‌توانید از گل‌های خشک شده یا تازه آن استفاده کنید. روش فوق را در مورد تهیه عرق گل و گیاهان علفی دنبال کنید. برای اینکه در طول سال این تونیک را داشته باشید، گل‌ها را زمانی که به حداکثر رشد خود رسیده‌اند بچینید، آنها را در گنجه در مکانی که هوا به آن نخورد قرار دهید یا آنکه در مکانی خشک و تاریک نگهداری کنید. یک دسته بزرگ از این گل‌ها را خشک کنید و آنها را در ظروف دهان‌گشاد شیشه‌ای نگهداری کنید.
عرق گل همیشه بهار را می‌توانید به تنهایی مصرف کنید، یا آنکه با 2قاشق سوپ‌خوری نارون کوهی مخلوط کنید و به عنوان یک تونیک پوستی استفاده کنید. این تونیک ساده به‌خصوص برای پوست‌های چرب و لکه‌ای، مفید است. عرق گل همیشه بهار، در کرم‌های صورت قدیمی استفاده بسیار داشته است و شما می‌توانید در دستورالعمل دلخواه‌تان، به جای آب، عرق گل همیشه بهار جایگزین کنید.

ختم التهاب با ختمی!
هیچ می‌دانید خاصیت تسکین‌دهندگی گل ختمی بسیار زیاد است؟ اعراب بادیه‌نشین بسیار از آن استفاده می‌کنند؛ برای تسهیل هضم آن را می‌خورند و برای تسکین پوست ملتهب، تونیکش را به پوست می‌مالند. برای تهیه تونیک گل ختمی کافیست 3 تا 4 قاشق سوپ‌خوری از برگ‌های ختمی را با یک‌چهارم لیتر آب مخلوط کنید، در آن را بگذارید و به مدت 5دقیقه به آرامی بجوشد. 20دقیقه به حال خود بگذارید، سپس آن را صاف کنید. تونیک موردنظر آماده است.

تونیک، هم برای زیبایی هم درمان
یادتان هست گفتیم از همه گیاهان دارویی می‌توانید به عنوان تونیک استفاده کنید؟ مثلا یاس بنفش و گل شمعدانی به دلیل خصوصیات ضدعفونی‌کننده آنها، برگ‌های زنبق و پیچ امین‌الدوله به دلیل اثر ضدالتهابی، گل لیموترش به عنوان یک تمیزکننده خوب، اسطوخودوس به دلیل خاصیت آرام‌بخشی‌اش، به علاوه بوی تازه و دل‌انگیز آن و قاصدک که به دلیل معالجه پوست‌های رنگ پریده مشهور است همه می‌توانند به کمک پوست شما بیایند.
 با «آقطی» بدون لکه شوید!
اسمش کمی عجیب است: آقطی! اما تسکین‌دهنده و التیام‌بخش بسیار موثری برای پوست است. عرق گل آقطی اثر پاک‌کنندگی مطلوب روی پوست دارد و از آن جهت پاک کردن پوست از لکه و لطیف ساختن آن استفاده می‌شود. برای ساخت تونیکش، یک مشت پر بزرگ گل آقطی را بشویید و 6 قاشق سوپ‌خوری از گل تازه یا 2 قاشق سوپ‌خوری گل خشک  را در داخل یک ظرف دهان‌گشاد و بزرگ بریزید، 2فنجان آب‌جوش روی آن بریزید تا ‌آن را کاملا بگیرد و بگذارید که در طول شب در آن غوطه‌ور باشد. روز بعد، آن را صاف کنید. اکنون حدود 2 فنجان عرق گل آقطی طلایی کمرنگ با رایحه معطر دارید عرق گل آقطی را می‌توانید به تنهایی یا همراه با تونیک‌های ترکیبی و پیچیده استفاده کنید.

به روشنی قاصدک …
دوست دارید پوست تیره‌تان را روشن کنید و جذاب‌تر شوید؟ کافیست 30 میلی‌آب را بجوشانید و حدود یک فنجان گل قاصدک و 2 قاشق غذا خوری برگ خشک شده سدر را به آن اضافه کنید، بگذارید 10 دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید سرد شود. مایع را از صافی رد کرده و دو قطره روغن عصاره گریپ‌فروت را به آن اضافه کنید، محلول را در ظرفی ریخته و خوب تکان دهید تا یکدست شود. هفته‌ای 2 تا 3 بار از این تونیک جهت پاکسازی پوستتان استفاده کنید، این تونیک برای پاکسازی و تمیز ساختن منافذ عمیق بسیار موثر است و تا حدودی به سفید و روشن‌تر شدن پوست کمک خواهد کرد.

مرهمی برای خشکی پاییز
پوست‌تان خشک و آسیب‌دیده است؟ در سوز هوای پاییزی سرمازده شده یا آلودگی هوا قرمز و ملتهبش کرده؟ آب ۲ عدد پرتقال را بگیرید و با100 میلی‌لیتر سرکه انگور و 200  میلی‌لیتر عرق بهار نارنج مخلوط کنید تا یک تونیک مخصوص پوست‌های چرب بسازید، شما می‌توانید پس از هر بار تمیز کردن پوست از این تونیک استفاده کنید، تونیک باعث بهبود و ترمیم لایه اسیدی پوست شده و پوست صدمه دیده را ترمیم می‌کند و تا حدی نیز مانع بزرگ‌تر شدن منافذ پوستی صورتتان می‌شود.

منبع : مجله ی سیب سبز