image_13930107460443

با پیری شاید دردهای جدید و زیادتری سراغتان بیاید. در اینجا متداولترین دردهایی که با پیری بوجود می آید و معالجه آن ها را برایتان توضیح می دهیم.

دهه 30 زندگی

سر درد
دهه 30 زندگی، معمولا زمان بی قراری است. استرس و فشار عصبی در محل کار و خانه در این سن، می تواند باعث بروز سر درد شود.
تمام روز نشستن پشت کامپیوتر در حالیکه سرتان در یک حالت قرار دارد، می تواند به گردن فشار وارد کرده و به سرتان آسیب وارد کند.

درمان: برای کاهش استرس و فشارهای عصبی ورزش هایی انجام دهید که با تنفس عمیق همراه است. مساژ نرم یا حمام آب گرم نیز استرس را کم می کند.
برای تسکین سر درد ناشی از نشستن پشت کامپیوتر، با چرخاندن سر به سمت راست و سپس چپ، عضلات گردن را بکشید. سپس به نرمی و آرامی سعی کنید گوش خود را به شانه رسانده و آن را لمس کنید.
کمپرس آب داغ یا مسکن های بدون نسخه نیز گزینه های خوبی برای تسکین درد هستند.

سندرم تونل کارپال
سندرم تونل کارپال باعث بروز درد در مچ و دست می شود که دلیل آن، فشاری است که بر عصب دست وارد شده است.
ژنتیک و آسیب هایی که در گذشته به دست وارد شده در پیدایش سندرم تونل کارپال نقش دارند اما تایپ کردن با کامپیوتر، موبایل، تبلت و بازی های کامپیوتری مهم ترین علل بروز این عارضه هستند.

درمان: اگر برایتان ممکن است، در خلال کارهایی که با حرکات تکراری دست همراه است، مثل تایپ یا خیاطی، زمانی برای استراحت قرار دهید.
مطمئن شوید محل کارتان به درستی تنظیم شده باشد. اصول ارگونومی را رعایت کنید. مثلا وقتی تایپ می کنید:

پشت به صندلی نشسته و شانه ها آرام و راحت باشد
آرنج در کنار بدن و مچ دست صاف و مستقیم باشد
کف پا روی زمین و یا یک زیر پایی باشد

همچنین می توانید از مچ بند استفاده کنید. فیزیوتراپی و ورزش به تقویت عضلات دست و بازو کمک می کنند. اگر درد تسکین پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید. گاهی در موراد شدید، نیاز به جراحی پیدا می شود.

دهه 40 و 50 زندگی

کمر درد
با افزایش سن، فشار وارد بر ستون فقرات بدلیل حالت بد بدن، فضای کاری غیر استاندارد و غیر ارگونومیک و عادت های اشتباه خوابیدن همگی باعث بروز کمر درد می شود.

درمان: به حالت صحیح بدن موقع کار کردن و برداشتن اجسام دقت کنید. در حالت ایده آل نباید بیشتر از 25 درصد وزن بدنتان بدون کمک گرفتن از فرد دیگر، چیزی را بلند کنید. به فضای کاری تان نگاه کنید؛ آیا ارتفاع صندلی درست تنظیم شده؟ آیا مانیتور کامپیوتر در وضعیت استانداری قرار گرفته و روبروی دیدگان شماست؟ اگر لازم است استانداردهای لازم را اعمال کنید. همچنین شرایط استاندارد خوابیدن را نیز فراهم کنید؛ اگر نیاز است تشک و متکای جدید بخرید و یا حالت جدیدی برای بدن موقع خوابیدن ایجاد کنید.

مسکن های بدون نسخه مثل آسپرین، استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن به تسکین درد و تورم کمک می کند. درمان های فیزیکی یا ورزش هایی مثل پیلاتس یا یوگا نیز می توانند کمک کنند. اگر درد همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

کشش عضلات و تاندنیت
به تورم و التهاب تاندون، تاندنیت یا التهاب زرد پی می گویند. انجام کارهای تکراری مثل پخت و پز و تمیزکاری یا فعالیت های ورزشی مثل بلند کردن وزنه باعث سایش مکرر تاندون به استخوان‌ های اطراف در درون ناودان استخوان بازو شده و باعث بروز درد در شانه می گردد.

درمان: حرکات کششی انجام دهید. سرعت خود را موقع ورزش کردن تنظیم کنید. ورزش سنگین و طولانی مدت می تواند باعث بروز این عارضه شود. اگر ورزش باعث بروز التهاب و درد شد، آن را متوقف کنید.
در موقع بروز درد ترکیبی از استراحت، گذاشتن یخ، باندپیچی و بالا گذاشتن عضو می تواند کمک زیادی به تسکین آن کند. مسکن های ضد التهابی بدون نسخه نیز می تواند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کند.

دهه 60 و 70 زندگی

آرتروز
اکثر کسانی که در دهه 60 زندگی هستند، به آرتروز و التهاب مفاصل مبتلایند. آرتروز باعث درد مفاصل، تورم و خشکی زانوها، مفصل ران و کمر می شود.

درمان: تحرک و داشتن وزنی ایده آل در پیشرفت روند درمان بسیار موثر است.
تحرک داشتن بسیار مهم است. در این سن، خطر تحرک نداشتن بسیار بیشتر از خطری است که ممکن است در نتیجه فعالیت بدنی و بروز آسیب های اتفاقی فرد را تهدید کند. برنامه ورزشی را دنبال کنید که شامل ورزش های تحمل وزن برای عضلات و استخوان ها و ورزش های ایروبیک برای سلامت قلب باشد.

حرکات کششی نرم و آرام به بهبود انعطاف بدن و التیام خشکی و چوب شدگی کمک می کند. ورزش های تقویتی بار تحمیل شده بر مفاصل را کم کرده و درد را تسکین می دهد.
داروهای مسکن بدون نسخه نیز به تسکین درد و التهاب کمک می کنند. همچنین پزشک جهت بهتر شدن شرایط بیماری ممکن است داروهای دیگری نیز تجویز کند.

منبع:‌کلینیک آنلاین فوق تخصصی روماتولوژی