3

امروزه رژیم های غذایی بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که هر شخص با نوع طبع خود و توانایی بدنش می تواند یکی را در پیش گیرد. اما همیشه رژیم های غذایی برای بدن مفید نیستند و گاهی می توانند حتی مضر نیز باشند و سلامت بدن را به خطر بیاندازند.

رژیم غذایی تک خوری یا Dukaw؛ بوی بد دهان و یبوست

 

این رژیم برای دومین سال به عنوان رژیم غذایی خطرناک شناخته شد! این رژیم غذایی یک برنامه غذایی پیچیده شامل ۴ فاز حمله/گشت/تحکیم/تثبیت است که در هر فاز فقط یک گروه غذایی باید استفاده شود و دیگر گروه های غذایی از برنامه حذف می شوند. گرچه کاهش وزن در این رژیم سریع صورت می گیرد ولی برنامه غذایی بسیار مخربی را برای بدن ترویج می کند. از عوارض جانبی این رژیم می توان به بوی بد دهان و یبوست اشاره کرد.

 

 

رژیم غذایی قطره ای یا KEN؛ مخصوص بیمار ها

 

این رژیم غذایی یکی از انواع رژیم های تغذیه قطره ای است. با این رژیم سطح کالری که به بدن می رسد پایین نگه داشته می شود. در طول این رژیم به مدت ۱۰ روز هیچ نوع غذایی نباید خورده شود و فقط موادغذایی خاصی به صورت مایع به وسیله یک لوله از بینی وارد معده می شود! مقدار کالری که در این ۱۰ روز وارد بدن می شود ۲۶۰ کالری خواهد بود. در این دوران فقط می توانید از خوردن چای گیاهی بدون شیرینی لذت ببرید! BDH از اینکه افراد سالم از این برنامه غذایی استفاده می کنند اظهار نگرانی و تعجب می کنند و این رژیم را فقط مخصوص افراد بیمار می دانند.

 

رژیم غذایی ویتامین قطره ای یا Party Girliv؛ سرگیجه و عفونت

 

این رژیم غذایی هم از انواع تغذیه قطره ای محسوب می شود که حاوی ویتامین های B، C، مواد معدنی، منیزیم و کلسیم است. همه آنها به صورت تزریق وریدی وارد بدن می شوند. و به جای غذایی که باید بخورید انرژی بدن را تامین می کنند. افراد مشهوری مثل ریحانا و سیمون کوئل با این رژیم تناسب اندام خود را حفظ می کنند.عوارض جانبی این رژیم سرگیجه، عفونت، التهاب و شوک آلرژی (انافیلاکتیک) است.

 

 

رژیم غذایی ۶ هفته تا معجزه

 

در این رژیم پیشنهادهای غیرمتعارفی به افراد می شود مثل خوردن نوشیدنی های گازدار و گرفتن وان یخ به صورت منظم به این منظور که بدن برای گرم نگه داشتن دمای خود مجبور به سوزاندن کالری شود!

 

ادبیات رژیم

 

دکتر حامد محمدی کنگرانی

 

روان پزشک، عضو کمیته رسانه و کمیته

 

آموزش انجمن روان پزشکان ایران

 

رژیم غذایی تاثیر بسیار مهمی روی اعصاب دارد؛ رژیم غذایی سالم حاوی سبزی ها، میوه ها و… روی سلامت بدن و روان تاثیر دارد ولی غذاهایی مانند غذاهای تند و چرب باعث بروز مشکلاتی می شود. مثلا مصرف فلفل تپش قلب، بی قراری، اضطراب و بی خوابی و خوردن غذاهای چرب و شیرین به علت کالری زیاد، استرس و اضطراب را در پی دارد. ترشی ها هم باعث بروز اختلال های گوارشی می شوند. همان طور که می دانید اختلال های گوارش تحت تاثیر عوامل روان پزشکی هستند و وقتی عصبی می شویم، علایمی مثل ترش کردن در معده رخ می دهد که این درد خود روی روان تاثیر می گذارد. رژیم غذایی سفت و سخت غیراصولی و کاهش وزن شدید زمینه ساز اختلال روان پزشکی است و عامل خطر و اضطراب و افسردگی در نظر گرفته می شود. چون در این رژیم ها، مواد موردنیاز به بدن نمی رسد. از سوی دیگر پیروی از این رژیم ها کاهش وزن شدید، از بین رفتن تعادل هورمون ها مثل هورمون های جنسی، فوق کلیه و تیرویید را که به شدت در کنترل خلق و افکار فرد موثر است، به هم می زند.

به خصوص اختلال هورمون های تیرویید مشکل ساز است و پرکاری تیرویید، اضطراب و کم کاری این غده افسردگی را در پی دارد بنابراین کاهش وزن باید زیرنظر متخصص باشد. حالا اگر این رژیم و کاهش وزن شدید با مصرف قرص های لاغری، به خصوص قرص هایی که باعث کاهش اشتها می شوند باشد، تاثیر آن مخرب تر خواهد بود. این قرص ها معمولا حاوی مشتقات شبه آمفتامین (شبیه آنچه در شیشه وجود دارد)، هستند و علاوه بر اثری که روی اشتها می گذارند، آثار سوء دیگر آنها بی خوابی، بی اشتهایی، اضطراب، پرخاشگری، تپش قلب و… است.از سوی دیگر، با این رژیم های غذایی نادرست که باعث لاغری مفرط هم می شوند، فرد گاهی دچار ریزش مو و مشکلات پوستی می شود و در ظاهرش تغییرات نامطلوبی به وجود می آید که این عوارض نیز او را دچار افسردگی خواهند کرد.