14

همانطور که در مطلب قبل نیز اشاره کردیم ، امروزه انواع غذاها نسبت به چند دهه ی اخیر بسیار بیشتر شده است ، اما این بدان معنا نیست که همه ی این مواد غذایی برای شما مفید هستند. جالب است بدانید خوردن برخی از این مواد غذایی برای شما اعتیاد آور خواهد بود

تهمت نمی زنیم اما…

 

شما هم معتاد هستید؟ نمی خواهیم به شما بی احترامی کنیم یا خدای ناکرده تهمت بزنیم، فقط فکر کردیم که شاید شما هم یکی از کسانی باشید که به غذاها یا حداقل یکی از غذاها معتاد باشید. خب، در این مقوله شاید شما کمتر از هر اعتیاد دیگری مقصر باشید اما باید بدانید که این اعتیادها برای شما بسیار خطرناک هستند و می توانند جانتان را در خطر قرار دهند. باید این اعتیاد و به خصوص غذاهای معتادکننده را بشناسید و از آنها پرهیز کنید.

 

زنان بیشتر در خطر هستند

 

یک نکته جالب و البته بسیار مهم این است که در مورد اعتیاد به غذا احتمال اینکه زنان درگیر این اعتیاد شوند بیشتر از مردان است. دکتر گرهارد می گوید: «زنان به طور معمول سعی می کنند در مقابل وسوسه خوراکی ها مقاومت کنند اما بعد مقاومت آنها شکسته می شود و اینگونه می شود که مغز نسبت به این نوع رفتار حساس شده و یک چالش روحی و عصبی شکل می گیرد که حالت اعتیاد به غذاها را از یک حالت جسمی به یک حالت جسمی روحی بدل می کند و رابطه ناسالمی میان فرد و غذا شکل می گیرد.»

 

اجداد ما سالم تر بودند چون…

 

پروفسور اشلی گرهارد، متخصص روانشناسی در دانشگاه میشیگان می گوید: «ما بر اساس تحقیقات مان به این نتیجه رسیده ایم که برخی غذاها را باید در دسته مواد معتادکننده و اعتیادآور طبقه بندی کرد. البته اینجا منظور ما کلم بروکلی یا اسفناج نیست عمدتا غذاهای صنعتی و فرآوری شده مورد نظر ما هستند. برای مثال ما در مورد برخی کیک ها، شیرینی ها و چیپس ها صحبت می کنیم که در مورد اعتیاد بدن به آنها باید میزان شکر، نمک و چربی به کار رفته در آن را مقصر دانست.»

 

دکتر گرهارد ادامه می دهد: «در زمان اجداد ما شکر وسیله ای بسیار لوکس بود که به میزان بسیار کم به کار گرفته می شد و نمک ادویه ای گرانبها بود که فقط برای طعم دار کردن غذاها استفاده می شد و چربی هم تنها از گوشت شکار یا ماهی ها به دست می آمد اما حالا به لطف غذاهای فرآوری شده و صنعتی قند، نمک و چربی پای ثابت غذاهای مصرفی بسیاری از مردم شده اند و در عوض مواد مفیدی مثل فیبر و پروتئین کمتری به بدن می رسد.»

 

در این مطلب شما می توانید اعتیادآورترین مواد غذایی جهان را بشناسید و سعی کنید از آنها پرهیز کنید.

 

از کودکی تا بزرگسالی

 

پاستا

 

پاستا غذای محبــوب بسیاری از کودکان است اما این غذای محبوب از کودکی همراه افراد می ماند و در بزرگسالی هم غذای محبوب آنها محسوب می شود. فکر کنید که وقتی یک پاستای پرحجم را با کره، نمک، پنیر، سس و نوشابه می خورید چقدر مواد مضر وارد بدنتان می کنید و حالا به این فکر کنید که به صورت عادتی این غذا را بخورید. دکتر آندرا ویل، متخصص و رئیس مرکز پژوهش های دانشگاه آریزونا می گوید: «مطالعات ما نشان داده که پاستا از جمله مواد غذایی معتادکننده است. در واقع آدم های بسیاری هستند که در فواصل منظم یا غیرمنظم هوس شدیدی به خوردن پاستا پیدا می کنند.» اما راه خلاص شدن از چنین اعتیادی این است که اولا سس های پرکالری را از پاستا حذف کنید، در صورت امکان پنیر به آن نزنید، آن را با روغن زیتون بپزید و حتما از پاستاهایی استفاده کنید که دارای اندکس گلایسمیک پایین تری هستند.

 

 

وقتی پاها سست می شود

 

شیرینی های خامه ای و کیک ها

 

خیلی ها هستند که به شما خواهند گفت که با دیدن شیرینی خامه ای و کیک ها پایشان سست می شود و نمی توانند در مقابل آنها مقاومت کنند. علت اعتیادآوری آن هم مشخص است میزان بسیار زیاد قند در واحد حجم آن اما حواستان باشد اگر خیلی زیاد کیک تولد بخورید تعداد شمع هایی که می توانید روی آن بگذارید خیلی زیاد نخواهد شد. در واقع اعتیاد به این شیرینی ها عمر شما را کوتاه می کند زیرا باعث ایجاد چاقی، دیابت و سندرم متابولیک در شما می شود.

 

سبد نان را کنار بگذارید

 

نان سفید

 

احتمالا می دانید که نان سفیدی در فریزر خانه تان نگهداری می کنید جزء غذاهای سالم نیست. اینگونه نان ها فیبر زیادی ندارد و عاری از سبوس بوده و در واقع ارزش غذایی آن بسیار کم است اما متاسفانه در هر رستورانی که وارد می شوید یک ظرف نان سفید پیش روی شما گذاشته می شود که با خوردن آنها خودتان را سیر کنید. بعد آرام آرام می بینید که خوردن نان سفید به یک عادت و یک هوس پایان ناپذیر در شما بدل شده است. بهترین کار این است که از همین حالا نان های غلات کامل و نان های فیبر و سبوس دار را جایگزین نان سفید کنید.

 

 

 

خوشمزه خطرناک

 

دونات

 

تعجب کردید؟ دکتر جناروناسکی، متخصص تغذیه می گوید: «از بین شکر، نمک و چربی، شکر اعتیادآورترین است. مطالعات در مدل های حیوانی نشان داده است که هر وقت شکر و قند زیادی به حیوانات داده می شود در بدن آنها هورمون دوپامین ترشح می شود که سبب ایجاد حس خوب است، به همین دلیل است که بدن گاهی نیاز شدیدی به قند حس می کند، این همان اتفاق ناراحت کننده ای است که در مورد معتادان به سوءمصرف مواد می افتد و آرام آرام میزان نیاز بدن آنها به این مواد بیشتر هم می شود. دونات یکی از مواد غذایی است که بسیار شیرین است و برای همین بدنتان را به خودش عادت می دهد.»

 

چیپس های شکردار

علت اعتیادآور بودن چیپـــس در میـزان چربـــی و نمک آن است اما جالب است بدانید که برخی برندها جدا از نمک و چربی بسیار زیاد از شکر هم در تولید برخی از انواع چیپس ها استفاده می کنند. مطالعات نشان داده که حتی چیپس های سبزیجات هم مقدار بسیار زیادی چربی، نمک و کالری دارند. اگر معتاد به مصرف چیپس هستید و روزتان بدون خوردن چیپس شب نمی شود، توصیه می کنیم که خودتان با استفاده از سیب زمینی، نمک دریایی و سبزیجات و مقدار بسیار کمی روغن چیپس خانگی تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

 

 

 

همه اعتیاد آورها در یک برش شیرینی

 

شیرینی خشک و بیسکویت های شیرینی مانند

 

دکتر آلکس منزولناوا، از مرکز تحقیقات تغذیه ای نیولایف هرم در نیویورک می گوید: «تا به حال دقت کرده اید که با خوردن کوکی ها و شیرینی های موسوم به شیرینی خشک، هیچ وقت احساس سیری و پری نمی کنید، خب علت این است که این شیرینی ها چربی و کالری زیادی وارد بدن شما می کند اما شما را سیر نمی کند. متاسفانه شکر زیاد موجود در آنها باعث می شود که شما یک ماده غذایی ناسالم را به مقدار زیاد وارد بدنتان کنید. یادتان باشد خیلی از این شیرینی ها هر سه عامل نمک، قند و چربی و البته کالری زیاد را در خود دارند.»

 

کابوس همه آنهایی که رژیم می گیرند

 

سیب زمینی سرخ کرده

 

سیب زمینی سرخ کرده کابوس تمام کسانی است که رژیم غذایی می گیرند. متخصصــان تغذیـــه می گویند که یکی از مهم ترین علت های عدم موفقیت بسیاری از افرادی که رژیم غذایی می گیرند همین سیب زمینی سرخ کرده است. سیب زمینی شکر طبیعی در خودش دارد و برای سرخ کردن به آن مقدار زیادی روغن و نمک اضافه می کنند و اینگونه می شود که غذای هوس برانگیزی پیش رویتان دارید که تمام عوامل اعتیادآور را در خود دارد. جدا از تمام خطرات سیب زمینی که مربوط به کالری و چربی های اشباع شده زیاد و نمک بالای آن است، بیشتر سیب زمینی های سرخ کرده موجود در بازار دارای ماده آکریل آمید است که ماده ای سرطان زا محسوب می شود.

 

 

 

بازیچه بچگی ها شما را معتاد می کند

 

آبنبات

 

اینکه آبنبات در مکان دوم این فهرست قرار گرفته برایتان عجیب است؟ اما نباید تعجب کنید. دکتر مارک گلر، مدیر مرکز روانپزشکی دانشگاه فلوریدا که ۳۰ سال است در مورد اعتیاد به غذا تحقیق می کند، می گوید: «مطالعات ما نشان داده افرادی که در دوره جنینی مادر آنها مواد قندی زیادی مصرف کرده و در دوره کودکی مواد قندی در رژیم غذایی آنها جای ثابتی داشته است در دوره بزرگسالی به مواد غذایی بسیار شیرین واکنش شدیدی نشان می دهند. آبنبات یکی از اصلی ترین مواد غذایی است که افراد بزرگسال به آن اعتیاد پیدا می کنند.» برای آنکه فرزندتان در آینده فردی معتاد نباشد از همین حالا میزان قند و شکری که روزانه به اشکال مختلف به بدن او می رسد را محدود کنید.

 

سالم است؟ سالم نیست؟

 

شکلات

 

علاقه مندان به شکلات همیشه می گویند مطالعات نشان داده شکلات می تواند از قلب در مقابل سکته قلبی محافظت کند اما جهت اطلاع اینکه تنها شکلات های تلخ این خاصیت را دارند و

در ضمن شکلات های تلخ هم به هر حال حاوی قند و میزان کالری بالا در حجم کم هستند که می تواند مشکلات زیادی را برای بدن ایجاد کند. دکتر جنارو ناسکی می گوید: « برخی پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند باید از واژه شوکوکیـــک در مورد معتادان به شکلات استفاده کرد. نتایج مطالعه ای که در سال های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ انجام گرفته نشان می دهد که این افراد پس از خوردن شکلات واکنش های فیزیکی، رفتاری و احساسی نسبت به آن نشان می دهند که مشابه رفتار افراد معتاد به سوء مصرف مواد پس از استعمال مواد مخدر است. اگر هرچند روز یک بار قطعه کوچکی از شکلات تلخ بخورید خطری متوجه شما نخواهد بود اما یادتان باشد که بیشتر شکلات های در دسترس قند، چربی، کالری بالا و روغن دارند.»

 

نکته مهم

 

بزرگ ترین ماده غذایی معتادکننده انسان بستنی است

 

بستنی

 

شما هم کسانی را می شناسید که با تعجب می گویند: «دست خودم نیست، وقتی بستنی می بینم نمی توانم در مقابل آن مقاومت کنم.» افراد بسیاری هستند که در خواب رؤیای بستنی خوردن می بینند و به محض بیدار شدن سراغ فریزر می روند و بستنی می خورند. بزرگ ترین ماده غذایی معتادکننده انسان بستنی است. جالب است که مطالعات جدید نشان داده مصرف بستنی به مقدار زیاد جدا از تمام عوارضی که دارد ممکن است تمایل بدن به غذاهای سالم مثل میوه ها و سبزیجات را کاهش دهد. در واقع بستنی در صورتی که خوردن آن به یک عادت بدل شود شما را به خودش معتاد می کند و شما دیگر هوس مواد غذایی دیگری نخواهید کرد و به جای هرچیز دیگری بستنی خواهید خورد.