28

یکی از مسائلی که امروزه برای بسیاری از افراد اهمیت دارد تناسب اندام است. این موضوع هم از لحاظ زیبایی ظاهری اهمیت دارد و هم از لحاظ سلامت بدن. دلایل زیادی وجود دارد که باعث لاغری مفرط و همچنین چاقی مفرط افراد می شوند.

زمانی که تلاش می کنید وزن تان را کاهش دهید، باور داشتن هدف تان و داشتن رفتارهای مثبت می تواند به همان اندازه اهمیت داشته باشد که اصلاح رژیم غذایی و داشتن فعالیت اهمیت دارد. اگر وقتی قصد دارید رژیم لاغری بگیرید به خودتان انگیزه بدهید، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

 

دکتر پالما پوسیلیکو، نایب رئیس موسسه آموزش ناظرین بین المللی کنترل وزن، می گوید: «افرادی که می کوشند وزن شان را کاهش دهند اغلب از نبود اراده کافی صحبت می کنند، اراده امری ذاتی است. کم کردن وزن با نیروی اراده و شناخت تمامی منابع مورد نیاز برای به دست آوردن آنچه خواهانش هستید ارتباط دارد.

 

این منابع عبارتند از آگاهی از آنچه می خواهید، آگاهی از راه به دست آوردن آن و آگاهی از این که چگونه در راستای آن به خود انگیزه بدهید.»

 

در این جا به برخی از راهبرد هایی که شما را یاری می کند تا این ۳ منبع را یافته و به هدف خود در کاهش وزن دست یابید، اشاره می شود.

 

 

استوری بورد برای کاهش وزن

 

این کار به شما کمک می کند تا برای ادامه دادن مسیرتان یک برنامه ریزی عملی داشته باشید. استوری بورد یا فیلمنامه مصور تکنیکی است که کارگردانان سینما پیش از شروع فیلمبرداری، فریم به فریم داستان فیلم را طراحی می کنند. شما هم می توانید برای دستیابی به موفقیت، یک برنامه کاری درست کنید تا به وسیله آن اهداف خود را به بخش های مختلف تقسیم بندی کنید. مثلا به خودتان بگویید ۳ ماه به خود وقت می دهم تا ۵/۴ کیلوگرم وزن کم کنم. یک جدول زمانی تهیه کنید و هفته به هفته با ذکر جزئیات خرید، نکات ورزشی و بسیاری چیزهای دیگر که کمک می کند هدف شما قابل دستیابی شود، آن را دلپسندتر کنید.

 

 

موفقیت خود را در رویا ببینید

 

ورزشکاران از نظر روانی برای این که احساس کنند، هدف شان دست یافتنی است، در هر مرحله در ذهن خودشان، پیروزی خود را تکرار می کنند. به همین ترتیب، شما هم می توانید اهداف خود را توسط تجسم کامیابی خودتان در زمینه های به خصوصی مانند انتخاب های مناسب برای غذایی که بیرون خانه می خورید، واقعی و حتمی کنید. همه این سناریوها را می توانید بارها مرور کنید و درباره این بیندیشید که وقتی به اهداف خود رسیدید چقدر احساس خوبی خواهید داشت.

 

 

موج منفی ندهید

 

بسیاری از ما به طور آگاهانه با اندیشه های مخربی مانند من هرگز لاغر نخواهم شد به خودمان آسیب می رسانیم. هر وقت این فکر به ذهن تان آمد، سعی کنید عبارات مثبت و مفید را جایگزین آن کنید. برای نمونه بگویید آنقدرها که انتظار داشتم لاغر نشدم اما می توانم آن را تغییر دهم مثلا باید با هفته ای ۳ بار ورزش کردن این کار را آغاز کنم.

 

 

دفترچه مرحبا برای خودتان

 

برخی افراد بر این باورند، کوچک کردن خودشان نزد دوستان شان نوعی فروتنی است اما شما هیچگاه دوست تان را چاق یا زشت خطاب نمی کنید. شما هم شایسته همان احترام متقابل هستید پس بهترین دوست خودتان باشید. پیشرفت های خود را جشن بگیرید و تلاش کنید ذهن خود را به شکست ها مشغول نکنید. یک روش برای انجام این کار، تهیه فهرستی از دستاوردهای تان در هر حوزه از زندگی تان (شخصیتی، حرفه ای، فیزیکی) و فهرست استعدادها و مهارت هایی که شما را قادر به رسیدن به آن ها می کند، است. هر چند وقت یک بار نگاهی به این فهرست بیندازید. دکتر پوسیلیکو می گوید: «یک دفترچه یادداشت داشته باشید و هر روز کارهای خوبی که انجام می دهید را در آن یادداشت کنید. واقعا شگفت زده خواهید شد که چقدر سریع کارهای خوب تان به فهرست اضافه می شوند!»

 

 

 

وسواس نداشته باشید

 

سعی کنید با یک مورد جزئی خود را نبازید. چون بر فرض در یک وعده غذایی خود افراط کرده اید، رژیم غذایی تان بر باد رفته است. دکتر کارن ماسیلیانی، متخصص تغذیه می گوید: «ما باید با خودمان مهربان تر برخورد کنیم و بیاموزیم که طوری به مشکلات نگاه کنیم که از فرصت ها درس بگیریم.»

 

لطفا کار کنید

 

باور این که شما می توانید به هدف خود که همانا کاهش وزن است دست یابید، حائز اهمیت است اما شما باید با تغییر عادات غذایی خود، افزایش فعالیت های جسمی و… برای رسیدن به آن عمل کنید. نمی توانید تنها فکر کنید که لاغر و خوش اندام هستید ولی هیچ کاری انجام ندهید بلکه می توانید خودتان را در این چهارچوب درست فکری برای عملی کردن انتظارات تان تصور کنید.

 

اعتماد به نفس کسب کنید

 

احساس می کنید اعتماد به نفس شما کم شده است؟ یک روش ساده برای تقویت خودباوری تصدیق های مثبت است. تکرار عبارات ساده و دادن اعتبار و ارزش به خود در هر زمانی که امکان آن را داشتید و ترجیحا هر روز، می تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید در مورد یکی یا ۲ مورد از مسائل شخصی خود فکر کنید و به یاد داشته باشید که به آن ها با دید مثبت بنگرید. شما توانایی انجام آن را دارید و موفق خواهید شد اما تنها باید باور کنید که می توانید.