Pink-Breast-Cancer-Ribbon

مرحله 4 سرطان یعنی  که سرطان به ناحیه دیگر بدن، مثل ( مغز، استخوان، ریه ها و کبد ) رشد یافته است و هر چند ناحیه 4 سرطان پستان غیر قابل معالجه داست اما پیشرفت های امروزی در تحقیق و تکنولوژی پزشکی باعث شده که خانمها با درمان این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن، مراقبت های عالی و پشتیبانی و همچنین انگیزه های شخصی، زندگی طولانی تر داشته باشند مراحل سرطان پستان از 0 تا 4 طبقه بندی می شود و این بستگی به چگونگی گسترش آن دارد.

اینکه فرد در کدام مرحله از سرطان پستان است توسط پزشک و از طریق آزمایش ماستکتومی و لامپکتومی ( برداشتن بخشی از پستان ) و نمونه برداری از گره های  لنفاوی زیر بغل مشخص می شود تعیین مرحله سرطان در تصمیم‌ گیری های مربوط به درمان به پزشک کمک می‌کند. با پیشرفت‌هایی که در تشخیص و درمان این بیماری بوجود آمده است افراد مبتلا به سرطان پستان بیش از گذشته زنده می‌ مانند. در این مقاله می خوانیم که چگونه سرطان پستان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد و پزشکان چگونه متاستاز یا مرحله 4 سرطان پستان را تشخیص می دهند و نوع درمان مورد استفاده برای مبارزه با این سرطان چیست؟

چگونه و از کجا سرطان پستان پخش می شود

اکثر انواع سرطان، از جمله سرطان پستان، توانایی گسترش به سایر نقاط بدن  را دارد و این مهاجرت از تومور اصلی به بخش دیگری از بدن به عنوان متاستاز شناخته شده است متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان است سرطان می تواند از چندین راه مختلف پخش شود سلول های سرطانی و یا توده های کوچکی از سلول، می تواند به بافت های سالم در نزدیکی محل تومور اصلی حمله کند آنها همچنین ممکن است از طریق جریان خون یا عروق لنفاوی به نقاط دورتر بدن مهاجرت کنند این سلول سرطانی به بافت سالم حمله  می کنند اگر چه بیشتر سرطان ها قادر به پخش تقریبا در هر نقطه می باشند ولی شایعترین محل برای گسترش سرطان سینه استخوان است و آن نیز ممکن است به مغز، کبد و ریه ها متاستاز بدهد.

چگونه مرحله 4 سرطان پستان را تشخیص می دهند

پزشکان از روش های مختلف برای جمع آوری اطلاعات در مورد انتشار سرطان پستان استفاده می کنند آزمایش در تشخیص تومور و ارائه اطلاعات در مورد مرحله بندی سرطان به پزشکان کمک می کند. اینکه فرد در کدام مرحله از سرطان پستان قرار دارد توسط پزشک، لامپکتومی ( برداشتن بخشی از پستان)، از طریق ماستکتومی ( برداشتن تمام پستان ) و برداشتن یک نمونه کوچک از بافت گره های لنفاوی زیر بغل مشخص می شود. عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از تومور و حفظ پستان به نام لامپکتومی است و حذف کل پستان را ماستکتومی می گویند. در آزمایشگاه، یک متخصص بررسی بافت برای حضور سلول های سرطانی و دیگر ویژگی های این سلول ها را نیز تعیین خواهد کرد  و با ماموگرافی یا اشعه ایکس پستان می توان اندازه و محل تومور در پستان را تشخیص داد. دیگر ابزار از جمله، MRI، CT اسکن، اسکن PET، اسکن استخوان و یا آزمایش خون می تواند مشخص کند که آیا سرطان به نقاط دور بدن پخش شده است. اگر تومور به فراتر از پستان و غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد سرطان به عنوان متاستاز مرحله 4 طبقه بندی می شود. تومورهای متاستاتیک ممکن است به استخوان ها، پوست یا اندام های اصلی حمله کند.

درمان و مدیریت مرحله 4 سرطان پستان

هنگامی که سرطان به فراتر از محل اصلی تومور مهاجرت کند تقریباً پیدا کردن همه مکان هایی که ممکن است گسترش یافته باشد غیرممکن است به همین دلیل، پزشکان از هر دو درمان موضعی و سیستمیک استفاده می کنند درمان محلی تومور در حال رشد یک بخش خاصی از بدن را هدف قرار می دهند تابش، یک مثال از یک درمان موضعی است که می تواند برای از بین بردن درد و عوارض ثانویه در یک محل مانند ستون فقرات و یا کبد مورد استفاده قرار گیرد درمان سیستمیک برای مهار رشد تومورهای سرطانی در سراسر بدن استفاده می شود که ممکن است شامل شیمی درمانی، هورمون درمانی باشد درمان های مختلف متفاوت کار می کنند و ممکن است عوارض جانبی مختلف داشته در میان درمان های پیشرفته که برای جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی استفاده می شود باشند شیمی درمانی از درمان های هدفمند است که منجر به ایجاد آسیب کمتر در بافت های اطراف می شود اهداف درمان مرحله 4 سرطان پستان شامل کوچک کردن تومور و یا کاهش رشد آنها، کاهش درد و عوارض، بهبود کیفیت زندگی و به طور قابل توجهی طولانی زنده ماندن بیمار است .

منبع-http://www.foodregime.com