14

داشتن پوست سالم و زیبا از خواسته های تمام افراد است. همه دوست دارند پوستی شفاف و سالم داشته باشند ، اما داشتن پوست سالم نیاز مند رعایت مسائلی است که در راس این مسائل ، تغذیه ی مناسب قرار گرفته است. در ادامه در مورد نقش تغذیه در سلامت پوست صحبت خواهیم کرد.

خیلی از ما می خواهیم که پوست سالمی داشته باشیم که چین و چروک و علایم پیری در آن هرچه دیرتر ظاهر شود. در این بین یکی از سوالات رایج آن است که چه رژیم غذایی برای سلامت پوست بهتر است؟ واقعیت آن است که رژیم غذایی ای که برای سلامت کلی بدن مناسب باشد با رژیم غذایی مطلوب برای حفظ سلامت پوست مشابه است، چرا که رژیم غذایی مطلوب برای سلامت کلی بدن، مکانیسم پیری را در تمام بافت ها از جمله پوست کند، می کند بنابراین گزینه مناسبی است. پس مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها باید جزو لاینفک رژیم غذایی شما باشد.

غذاهای مفید برای پوست به طور کلی عبارتند از:

میوه ها به ویژه: گیلاس، توت، هندوانه، سیب، گلابی و …

سبزیجات به ویژه: اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز، بادنجان، کرفس و پیاز

حبوبات

ماهی: به جای گوشت قرمز، ماهی مصرف کنید.

مغزها

روغن زیتون

از طرف دیگر به نظر می رسد برخی از غذاها با تخریب پوست همراه باشند. برای مثال: دریافت بالای گوشت و شیر پرچرب می تواند خطر افزایش چین و چروک های پوست را افزایش دهد؛ بنابراین توصیه های ذیل را جدی بگیرید:

محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی را به جای محصولات لبنی پرچرب مصرف کنید.

به جای نان های سفید تهیه شده از آردهای تصفیه شده، نان های سبوس دار و نیز انواع غله کامل را انتخاب کنید.

مصرف شیرینی را محدود کنید و به جای شیرینی ، یک مشت آجیل و مغز ها را مصرف کنید.

مزایای مصرف میوه و سبزیجات برای پوست:

مصرف مقادیر فراوان از میوه و سبزی برای سلامت پوست مفید است. میوه و سبزیجات به ویژه برای پیشگیری از پیری زودهنگام پوست مفید است چرا که حاوی طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها می باشند. بسیاری از رنگدانه ها که عامل ایجاد رنگ میوه ها و سبزیجات هستند، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالقوه هستند. این آنتی اکسیدان ها از تخریب پوست با رادیکال های آزاد (که به ویژه به دلیل آلودگی های محیطی در پوست ایجاد می شوند)، محافظت می کند. برای اطمینان از اینکه میوه و سبزیجات رژیم غذایی حاوی تمام مواد آنتی اکسیدانی لازم هستند، باید میوه و سبزیجات را به شکل تازه و پخته نشده (یا فقط اندکی پخته شده) مصرف کنید. چرا که حرارت اغلب آنتی اکسیدان ها را غیرفعال می کند و میوه و سبزیجات از غنی ترین منابع آنتی اکسیدانی محسوب می شوند.

اهمیت مصرف مایعات کافی در سلامت پوست:

پوستی که از رطوبت مطلوبی برخوردار باشد کمتر مستعد چروکیدگی است. نوشیدن مقادیر فراوان از مایعات طی روز موجب هیدراته شدن بدن می گردد و بنابراین به کاهش خشکی پوست کمک می نماید. ما به شما نوشیدن شش تا هشت لیوان آب را طی روز توصیه می کنیم. قهوه و نوشیدنی های کافئین دار و نوشابه های گازدار جانشین های خوبی برای آب نیستند چرا که حاوی کافئین هستند که کافئین یک ماده مدر است (یعنی ترشح و دفع آب از راه ادرار را افزایش می دهد).

همچنین دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب بیش از حد مایعات ننوشید چرا که نوشیدن مایعات زیاد در اواخر شب ممکن است موجب تورم صبحگاهی و کشیدگی بیش از حد پوست شود.

ارتباط کالری دریافتی و چاقی با پوست بدن:

به غیر از قرارگرفتن طولانی مدت در معرض تابش مستقیم آفتاب حوالی ظهر، سریع ترین راه برای افزایش چین و چروک پوست این است که مقدار زیادی وزن اضافه کنیم و سپس آن را کاهش دهیم، چرا که وقتی اضافه وزن پیدا می کنید، چربی های اضافه موجب کشیدگی بیشتری در پوست تان می شود و سپس هنگامی که با کاهش وزن، چربی های اضافه بدن از بین می روند، پوست دچار شل شدن و چروکیدگی می شود.

مواظب وزنتان باشید

میزان شل شدن و آویزان شدن پوست پس از کاهش وزن، بسته به سن فرد (در افراد مسن تر بدتر است)، ژنتیک و دیگر عوامل متفاوت است. پس تمایل به داشتن پوستی شاداب و جوان یک انگیزه برای مراقبت از کالری دریافتی و حفظ وزن مناسب می باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که چرخه متناوب افزایش وزن و کاهش وزن ممکن است نه تنها اثرات نامطلوبی را بر پوست بلکه بر سلامت کلی بدنتان داشته باشد.

طبخ غذا و سلامت پوست:

افزایش درجه حرارت عاملی برای افزایش واکنش های شیمیایی است. هر زمان غذا حرارت داده می شود، میزان واکنش هایی که منجر به تغییر بافت و خواص آنتی اکسیدانی مواد غذایی می شوند، افزایش می یابند. به عبارت دیگر فرآیند پخت تولید مواد اکسیداتیو (رادیکال های آزاد) را افزایش می دهد. در نتیجه با افزایش زمان پخت غذاها، دریافت مواد مغذی کمتر و دریافت رادیکال های آزاد (که موجب پیشرفت پیری اند) بیشتر می شود.

در حقیقت لازم نیست برای پیشگیری از اثرات نامطلوب ناشی از پخت بیش از حد غذا، مصرف غذاهای پخته شده را متوقف کنید بلکه می توانید با کاهش زمان پخت و اجتناب از سرخ کردن غذاها در روغن زیاد یا اجتناب از طبخ غذا با مقادیر فراوانی از روغن و چربی، غذاهای سالم تری را مصرف کنید.