3

«مسواک فوق العاده‌ای که مثل  یک دندان مصنوعی پشمالو است، با بکارگیری چاپگرهای سه‌بعدی، به شکل اختصاصی برای هر انسان پرینت می‌شود، باید آن را گاز بگیرید تا در کمتر از ۶ثانیه دندان‌ها را تمیز کند.»

فن‌آوری چاپگرهای سه‌بعدی دنیای ما را دگرگون کرده است، به شکلی که همه چیز را می‌توان پرینت گرفت: از تفنگ و هواپیما گرفته تا استخوان آرواره فک برای جایگزینی در بدن انسان. اینک مجموعه‌ای از پژوهشگران آلمانی نسل جدیدی از مسواک‌ را معرفی کرده است که به شکل اختصاصی برای هر فرد طراحی و ساخته می‌شود و طبق نظر سازندگان و طراحانش این امکان را به شما می‌دهد که به صورتی خودکار تمام دندان‌ها را تنها در مدت ۶ ثانیه کاملا تمیز نمائید.
شرکت سازنده توانسته است تاییدیه FDA را برای مواد سازنده و پروسه تولید محصول کسب کند اما با توجه به نوظهور بودن این محصول، هنوز مطالعات، مستقل بهره وری و کارآیی آن را تأیید نکرده است.

مسواک Blizzident چگونه ساخته می‌شود:
مسواک Blizzident به شکل کاملا اختصاصی برای هر فرد و بر اساس فرم و وضعیت دندان‌های او ساخته می‌شود.
دندان پزشکان برای ساخت مسواک ابتدا یک اسکن دیجتالی از دندان های وی تهیه می کنند. آنها برای ساخت این مسواک از این اسکن استفاده می کنند تا بهترین جایگاه ۶۰۰ ریزپرز (bristles) مسواک را در نظر بگیرند. جایگاه ریزپرزها از طریق شبیه‌سازی حرکات جویدن و گازگرفتن مشخص می شود. این ریزپرزها شبیه پرزهای مسواک های عادی هستند؛ اما نرم تر تا به سادگی زیر خط لثه فرو روند.
شرکت سازنده مسواک با استفاده از چاپگر سه بعدی محصول نهایی را تولید می‌کند. ابتدا رایانه با استفاده از اسکن دندانی طرح مسواک را شبیه‌سازی می‌کند و سپس آن را با استفاده از «استریولیتوگرافی» به صورت یک شی سه بعدی پرینت می‌گیرد.
استریولیتوگرافی یکی از روش‌های مدل سازی سه بعدی سریع است که امروزه صنعت نمونه سازی سریع را متحول کرده است. در این روش پلاستیک مایع با یک لیزر فرا بنفش شکل می‌گیرد و پس از آن پرز‌ها به شی متصل می‌شوند و مسواک تولید می‌شود.

2

Blizzident چگونه عمل می‌کند:
پرزهای این نوع مسواک آناتومیک، کاملا مناسب و مطابق فرم و وضعیت دندان‌های شما طراحی و ساخته می‌شود. پرزها به صورت ۴۵ درجه روی سطح تک تک دندان‌های شما و لبه لثه قرار می‌گیرند تا علاوه بر دندان‌ها، سالکوس لثه‌ای هم به طور کامل تمیز شود. در این مسواک پرزهای بین دندانی هم تعبیه شده‌اند که مستقیما بین دندان‌ها می‌روند. بنابراین شما با استفاده از این مسواک قادر خواهید بود از طریق گاز گرفتن (Bitin) و جویدن (Crinding) به روش‌های «Modified Bass» و «fones» که توسط دندان پزشکان توصیه می‌شوند، دندا‌‌‌نهایتان را کاملا تمیز نمائید و درست در همان حال نخ دندان بکشید یا زبان را تمیز نمائید.

 

هیچ نقطه‌ای خارج از دسترس نیست:
اثر استفاده از روش‌های سنتی دستی یا مسواک‌های برقی کاملا بستگی به تکنیک درست یا اشتباه شما هنگام مسواک زدن دارد. ولی حتی با تکنیک مناسب و صحیح هم همیشه به علت شکل هندسی این نوع مسواک‌ها، برخی از نواحی خارج از دسترس مسواک قرار دارند. این اشکل در مسواک Blizzident وجود ندارد و رعایت تکنیک خاصی در هنگام استفاده ضرورت ندارد، زیرا خود بخود رعایت می‌شود. شما با استفاده از این مسواک و طراحی خاص آن، تمام قسمت‌های غیر قابل دسترسی را بدون آنکه حتی به آن فکر کنید به صورت خودکار کاملا تمیز می‌کنید.

مسواک زدن بدون آسیب به دندان و لثه:
وقتی شما به روش دستی مسواک می‌زنید، ممکن است فشار بیش از حدی وارد کنید که باعث آسیب به لثه و دیگر دندان‌ها می‌شود در صورتی هم که فشار کافی نداشته باشید، عملا اثر تمیز کنندگی مسواک را کم می‌کنید. اما ریزپرزهای مسواک‌های Blizzident از الیاف بسیار نرم ساخته شده‌اند و به دلیل نوع طراحی مسواک، فشار در نواحی روی دندان‌ها مختلف دهان، همیشه یکنواخت و یکسان با محدودیت مناسب است. بدین ترتیب شما بدون آسیب زدن به دندان و لثه یا کاهش اثر تمیزکنندگی مسواک، مسواک خواهید زد.

 

چه کسانی می‌توانند با Blizzident مسواک بزنند:
مسواک Blizzident برای تمام افراد قابل استفاده است اما از آنجا که این مسواک به شکل اختصاصی و بر اساس وضعیت دندان افراد ساخته می‌شود، استفاده از آن برای افراد زیر ۲۱ سال هزینه زیادی دارد! چراکه تا این سن، پروسه رشد فکی خاتمه نیافته است پس لازم است هر از گاهی یک قالب مجدد از دندان‌هاتهیه شود که متضمن صرف هزینه اضافه است. ناگفته پیداست اگر وضعیت دندان‌های افراد بزرگ‌سال نیز تغییری کند، مثلا دندانی ترمیم یا روکش شود، باید یک قالب مجدد از دندان‌ها تهیه و یک مسواک تازه برای فرد ساخته شود.

 

طول عمر , قیمت مسواک:
مدت زمان تعویض یک مسواک Blizzident یک سال است. چرا که این نوع مسواک ۴۰۰ عدد پرز دارد که ۱۰ بار بیشتر از یک مسواک عادی است. بنابراین هر پرز ۱۰ بار کمتر از پرز مسواک‌های عادی حین مسواک زدن کار می‌کند و دیر‌تر فرسوده می‌گرد.
این مسواک فناورانه با قیمت ۲۹۹ دلار وارد بازار فروش شده است و براساس ادعای سازندگان خود به رغم قیمت بالا می‌تواند در هزینه‌های دندان پزشکی و زمانی که فرد برای مسواک دندان‌های خود به کار می‌برد، صرفه جویی کند.

 

چگونه صاحب مسواک Blizzident شویم:
مسواک Blizzident را نمی‌توانید از فروشگاه یا داروخانه بخرید؛ چراکه این یک مسواک به شکل اختصاصی برای دندان‌های هر فرد ساخته می‌شود.
در هر نقطه از جهان که هستید می‌توانید یک مسواک Blizzident داشته باشید؛ فقط کافی است به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک باید یک قالب از تمام دندان‌های شما تهیه کند و این تمام چیزی است که برای ساخته شدن یک مسواک Blizzident لازم دارید.
۱- دندان‌پزشک یک قالب از دندان‌های شما تهیه می‌کند و بابت (رابطه دندان‌های فک بالا و پایین زمان قرارگرفتن روی هم) را ثبت می‌کند. قالب دندان‌های شما به لابراتوارهای مجهز به اسکنر سه‌بعدی ارسال می‌شود.

 

۲- راه ساده‌تر اما آن است که در عوض قالب‌گیری، مستقیما، با استفاده از اسکنرهای مخصوص یک اسکن سه‌بعدی (۳D) از دندان‌ها تهیه شود.
اگر مایل به اسکن دندان‌هاتان هستید می‌توانید لیست مطب‌های دندان‌پزشکی مجهر به اسکنر سه‌بعدی دهان را با جستجوی عبارت «dentist iTero» یا «dentist Trios» و یا «dentist cerec» و یا مراجعه به آدرس http://www.invisalign.com/find-a-doctor در پیرامون خود بیابید.
آنگونه که شرکت سازنده می گوید قیمت تهیه اسکن سه‌بعدی یا قالب‌گیری و تهیه اسکن ۳D بر اساس قالب دندان‌ها بین ۷۵ تا ۲۵۰ دلار خواهد بود.
فایل اسکن دندان‌های شما باید با فورمت تعیین شده در سایت شرکت سازنده (http://www.blizzident.com/upload-scan.html) آپلود شود.