نتايج يک پژوهش جديد حاکي از آن است که داروي “کرستور” (Crestor) – متداول ترين داروي ضد کلسترول – مي تواند خطر مشکلات قلبي را در بيماران به ميزان 44 درصد کاهش دهد.
نتايج اين تحقيق که در نشست سالانه “انجمن قلب آمريکا” در “نيو اورلئان” ارائه و روز يکشنبه در سايت اينرنتي نشريه “ژورنال پزشکي نيواينگلند” منتشر شد، نشان مي دهد که مصرف روزانه 20 ميلي گرم داروي کرستور خطر انفارکتوس ميوکارد، سکته، يا مرگ براثر مشکلات قلب – عروقي را در مردان و زنان داراي CRP بالا در مقايسه با دارونما به ميزان 44 درصد کاهش مي دهد. CRP نوعي پروتئين است که توسط کبد توليد مي شود و نقش مهمي در فرايندهاي التهابي ايفا مي کند و به عنوان يک شاخص بيولوژيک براي سنجش خطر انسداد عروق در نظر گرفته مي شود.
اين تحقيق بر روي 17 هزار و 802 مرد و زن 50 ساله و مسن تر انجام شده است.
هاوارد هاچينسون – يکي از مقام هاي ارشد شرکت داروسازي AstraZeneca سازنده داروي کرستور – گفت: اين نتايج اطلاعات جديدي درباره تاثير داروي کرستور بر روي خطرات قلبي – عروقي فراهم مي سازد.
وي افزود: اين تحقيق تاييد کرد که داروي کرستور سطح کلسترول LDL-C را به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد و اکنون ثابت شده که اين دارو همچنين خطر حمله قلبي و سکته را در بيماران با سطح بالاي پروتئين hsCRP اما پايين نسبت به سطح عادي کلسترول، نزديک به 50 درصد کاهش مي دهد.
داروي کرستور اکنون در بيش از 95 کشور جهان مورد تاييد قرار گرفته و براي حدود 15 ميليون بيمار در سراسر جهان تجويز شده است.