6

مسئله ای که امروزه باعث احساس نگرانی جوامع پزشکی سراسر دنیا شده است. بروز سرطان های مختلف و شایع شدن آن است. یکی از علل های اصلی بروز سرطان را می تواند عادات بد غذایی دانست. در این مطلب غذاهایی که احتمال بروز سرطان را افزایش می دهند را به شما معرفی می کنیم.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ابتلا به ۸۰ درصد سرطان ها مستقیم به سبک زندگی ما بستگی دارد…

 

این سازمان می گوید اگر خورد و خوراک و سبک زندگی مان را اصلاح نکنیم، به طور حتم در سال های آینده، سرطان به جای بیماری های قلبی در صدر دلایل مرگ ومیر قرار خواهدگرفت. «راهنمای تغذیه» این هفته می تواند شما را با عوامل تغذیه ای و عادت های غذایی سرطان زا بیشتر آشنا کند.

 

انواع خوراکی های دودی مانند ماهی، برنج، گوشت، سوسیس، کالباس، سس و پنیرهای دودی حاوی موادشیمیایی مختلف ساطع شده از دود مانند هیدروکربن ها هستند و می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

 

ترکیب های شیمیایی که در قسمت های سوخته خوراکی های کبابی یا سرخ شده مانند ته دیگ، بلال، جوجه کباب، سیب زمینی سرخ شده و… وجود دارد، حاوی مواد سرطان زاست و احتمال ابتلا به انواع سرطان را در مصرف کننده افزایش می دهد.

 

برخی شیرین کننده های مصنوعی مانند اسپارتام حاوی ترکیب های سرطان زا هستند و مصرف آنها نه تنها برای بیماران دیابتی مفید نیست بلکه می تواند خطر ابتلا به سرطان را هم در آنها افزایش دهد.

 

عادت به خوردن غذاهای چرب، سرخ کردنی و پرکالری می تواند احتمال ابتلا به سرطان رحم را در خانم ها بالا ببرد.

 

سدیم، نیتریت، نیترات و نیتروزامین موجود در گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس، آنها را به موادغذایی سرطان زا تبدیل کرده است. اگر در مصرف این خوراکی ها افراط شود، احتمال ابتلا به سرطان هایی مانند پستان در مصرف کننده بالا می رود.

 

حتی اگر خوراکی های مفیدی مانند ماهی و میگو هم درون روغن بسیار داغ و با حرارت بسیار بالا سرخ شوند، ترکیب های سرطان زایی در آنها آزاد می شود که خطر ابتلا به انواع سرطان را بالا می برند.

 

بیشتر افرادی که در مصرف چربی های حیوانی و گوشت قرمز افراط می کنند و رژیم غذایی شان از نظر میوه ها و سبزی ها فقیر است، در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارند.

 

هرچه میزان مصرف گوشت های کبابی و نیم پز در برنامه غذایی بیشتر باشد، شانس ابتلا به سرطان پروستات و پستان بیشتر خواهدشد.

 

افرادی که میوه، سبزی و موادغذایی تازه و سالم در برنامه غذایی خود ندارند و اهل الکل و دخانیات هم هستند، به اندازه کافی ویتامین و موادمعدنی دریافت نمی کنند و بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مری قرار می گیرند.

 

شانس ابتلا به سرطان پروستات با مصرف فراوان غذاهای چرب و پرکالری تا حد قابل توجهی بالا می رود.

 

احتمال افزایش ماده سمی و سرطان زای آکریلامید در اثر سرخ کردن شدید و با حرارت بالا در سیب زمینی وجود دارد.

 

ارتباط مستقیمی بین مصرف نوشیدنی های الکلی و ابتلا به سرطان حنجره وجود دارد.

 

احتمال ابتلا به سرطان کبد در افرادی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند، بیشتر از دیگران است.

 

مصرف روغن های جامد و هیدروژنه خطر ابتلا به سرطان را برای مصرف کننده در پی دارد.

 

محققان انگلیسی معتقدند افرادی که بیشتر موادغذایی شور و نمک سود استفاده می کنند، ۲ برابر سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان معده قرار دارند.

 

ماهی و گوشت های خشک و دودی حاوی نیتروزامین هستند و مصرف مداوم آنها خطر ابتلا به سرطان های گوارشی مانند سرطان معده و روده را افزایش می دهد.

 

مصرف بیش از حد چربی های حیوانی، احتمال ابتلا به سرطان پستان را در خانم ها و آقایان افزایش می دهد.

 

مصرف فراوان انواع خوراکی های حاوی چربی ترانس مانند چیپس، پفک یا اسنک های دیگر می تواند خطر ابتلا به انواع سرطان را تا حد چشمگیری بالا ببرد.

 

مصرف بیش از حد غذاهای تند، ترش و شور می تواند باعث از بین رفتن تدریجی دیواره داخلی معده و افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود.

 

شانس ابتلا به سرطان معده در افرادی که کمتر میوه و سبزی می خورند و در خوردن غذاهای سوخاری، دودی، کبابی، کنسروی و سرشار از نمک افراط می کنند، بیشتر از سایرین است.

 

دود حاصل از زغال که روی کباب های زغالی می نشیند، حاوی مواد سرطان زایی مانند ترکیب های معطر هیدروکربنی است و خطر ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان های دستگاه گوارش را بالا می برد.