19

شکلات یکی از خوراکی هایی است که در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد ، این خوراکی از دانه های کاکائو به همراه چربی و شکر تولید می شود. خوردن کاکائو هم خاصیت دارد و هم ضرر. در ادامه در رابطه با فواید و مضرات خوردن  این خوراکی صحبت خواهیم کرد.

شکلات به مجموعه ای از محصولات گفته می شود که ترکیبی از دانه های کاکائو، چربی و شکر هستند و با طعم های گوناگون و اشکال بسیار متنوع به بازار می آیند. اینکه نسبت این ترکیبات چقدر باشد و به ویژه اینکه کاکائو که ذاتاً ماده بسیار تلخی است در این ترکیب چه سهمی داشته باشد، انواع گوناگونی از شکلات را پدید می آورد. علاوه بر اینها، طعم دهنده هایی که به محصول افزوده می شوند و دمای تفت دادن دانه های کاکائو، نوع شکلات به دست آمده را متفاوت می کند.

 

 

 

این انواع متنوع را در دسته های مختلفی قرار می دهند و نام هایی روی آنها می گذارند که بد نیست برخی از آنها را مرور کنیم.

 

شکلات خام

 

 

شکلاتی است که فرآوری نشده، با ماده غذایی دیگری ترکیب نشده و گرما ندیده است. این محصول در کشورهایی که صادرکننده دانه های کاکائو هستند تولید می شود و به همان شکل به کشورهای دیگر فرستاده می شود.

 

 

شکلات سفید

 

 

 

محصولی است که از ترکیب کردن شیر، شکر و کره کاکائو به دست می آید و در آن اثری از کاکائو جامد وجود ندارد.

 

 

شکلات شیری

 

 

 

شکلاتی است جامد که از افزودن شیر در یکی از حالت های پودر، مایع یا چگال به شکلات به دست می آید. در دهه ۱۸۷۰ میلادی بود که یک شیرینی ساز سوئیسی موفق شد شکلات شیری جامد تولید کند.

 

ترکیبات شیر و شکلات تا پیش از آن همگی مایع بودند. بنا بر قوانین دولت آمریکا، حداقل میزان شکلات خالص موجود در شکلات شیری باید ۱۰ درصد باشد. طبق قوانین اروپا، میزان کاکائو در این محصولات نباید از ۲۵ درصد کمتر باشد. در انگلستان و ایرلند این نسبت از ۲۰ درصد مجاز است اما برای فروش آنها در سایر کشورهای اروپایی باید عبارت «شکلات شیری خانوادگی» روی بسته آن نوشته شده باشد.

 

 

شکلات شیرین نشده

 

 

به آن «شکلات تلخ» یا «شکلات آشپزی» هم می گویند در واقع شکلات خالصی است که در تکه های قالبی به فروش می رسد. از این محصول برای درست کردن انواع کیک، شیرینی، بیسکویت و نوشیدنی های شکلاتی استفاده می شود.

 

 

شکلات تیره

 

 

 

به آن «شکلات ساده» یا «شکلات سیاه» هم گفته می شود که با افزودن چربی و شکر به کاکائو درست می کنند. میزان شیر در این نوع شکلات، صفر یا بسیار اندک است. در آمریکا تعریف مشخصی برای شکلات تیره وجود ندارد اما در اروپا به شکلاتی که دستکم از ۳۵ درصد کاکائو تشکیل شده باشد شکلات تیره می گویند. شکلات تیره را هم می توان مستقیما مصرف کرد و هم می توان آن را در درست کردن کیک و شیرینی به کار برد که برای این کار، معمولا از شکلات هایی با درصد کاکائو بین ۷۰ تا ۹۹ درصد استفاده می شود. شکلات تیره خودش به زیرمجموعه های دیگری تقسیم می شود که در زیر معرفی می کنیم.

 

شکلات نیمه شیرین بیشتر برای مصارف تولید کیک و شیرینی به کار می رود. شکلات نیمه شیرین، بنا بر تعریف آن در سوئیس، نوعی شکلات تیره است که نسبت شکر در آن نصف میزان کاکائو باشد. اگر مقدار شکر از این حد فراتر برود، محصول به دست آمده را «شکلات شیرین» می نامند.

 

شکلات تلخ شیرین اگر به شکلات شیرین نشده به میزان کمتر از یک سوم شکر به همراه کره کاکائو و وانیل افزوده شود، شکلات تلخ شیرین به دست می آید. این محصول نسبت به شکلات نیمه شیرین، شکر کمتری دارد و شکلات شیرین نشده بیشتری در آن به کار می رود.