رييس اداره بيماري هاي منتقله از آب و غذا وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي روز شنبه از والدين خواست به هنگام بروز بيماري هايي چون سرماخوردگي، سينوزيت و آنفلوآنزا از مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک خودداري کنند.

محسن زهرايي در گفت و گو با ايرنا افزود: در بسياري از مواقع مشاهده مي شود، والدين به هنگام مبتلا شدن کودک به اين بيماري ها به وي آنتي بيوتيک مي دهند، در حاليکه مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک ها موجب عوارض دارويي و حتي تشديد بيماري مي شود.
وي گفت: با مصرف آنتي بيوتيک، ميکروب ها با ايجاد ژن مقاوم در برابر آنها، اين مقاومت را از نسلي به نسل ديگر منتقل مي کنند و حتي به صورت شايع اين ژن از يک گونه ميکروبي به گونه ديگري انتقال مي يابد.
رييس اداره بيماري هاي منتقله از آب و غذا وابسته به وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکي با بيان اينکه “مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک ها، باعث پايدار شدن عفونت مي شود”، گفت: اگر کودکي دچار بيماري هاي شايع فصل سرما مانند سرماخوردگي، آنفلوآنزا و سينوزيت شود، بهتر است به پزشک مراجعه شود و دارو با نظر پزشک متخصص تجويز شود، زيرا تشخيص درست و به موقع براي استفاده از آنتي بيوتيک ها، يکي از هنرهاي پزشکان است تا بيمار با مصرف کمترين تعداد آنتي بيوتيک، بهبود کامل يابد.