با توجه به اینکه در فصل پایانی سال بسر میبریم می خواهیم از شما بپرسیم چه تغییراتی نسبت به سال گذشته در زندگی تان ایجاد کرده اید ؟آیا به آرزوهایی که در نظر داشته اید رسیده اید یا برای رسیدن به آن ها تلاشی کرده اید موقعیت شما تفاوتی نسبت به سال گذشته پیدا کرده است یا خیر؟

 روزهای ابتدایی زمستان را می‌گذرانیم که مترادف است با شروع سال جدید میلادی… گاهی این تاریخ‌ها هر چند زیاد هم با برنامه زندگی ما منطبق نباشند اما بهانه خوبی هستند برای بازگشت به یکسال گذشته و مرور آنچه که در زندگی بیرونی و درونی‌مان اتفاق افتاده است.

 اگر شما هم جزو آن دسته آدم‌هایی هستید که به رشد شخصیتی و درونی خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند پس بهتر است این چهار سوال اساسی را از خود بپرسید و در کنه ماجرا دقیق شوید. هر کدام از این پرسش‌ها می‌توانند به منزله تلنگری باشند که شما را درباره آنچه که به رشد درونی‌تان مربوط می‌شود به خود آورند.

پاسخ صادقانه شما به هر کدام از این سوال‌ها دو نتیجه در پی دارد؛ اول اینکه درخواهید یافت از زمستان گذشته تا زمستان امسال یعنی دوره زمانی یکساله را چطور گذرانده‌اید و دوم اینکه متوجه خواهید شد چطور می‌توانید یکسال آینده را بهتر سپری کنید و از نظر شخصیتی فرد بهتری باشید.

شما در یکسال گذشته …

1- آیا به آدم مثبت‌تری تبدیل شده‌اید؟

مادامی‌که در حال یادگیری این نکته باشید که فرصت‌های اطرافتان را دریابید و آنها را استفاده کنید، نیمی از پتانسیل خود را صرف همین موضوع کرده‌اید یا به نوعی آن را هدر داده‌اید. به جز این، خیلی ساده‌تر است اگر سعی کنید سودمندتر باشید و از دل شکست‌هایتان خودتان را دوباره سرپا کنید و همواره از چارچوب ذهنی خواهان ترقی خود مراقبت کنید. این یعنی مثبت‌تر فکر کردن.

با این تفاسیر آیا می‌توانید در یکسال گذشته خود نیمه روشن‌تر را به راحتی ببینید؟ یا اینکه خودتان را در حالی می‌بینید که به انحصار منفی بافی‌ها درآمده بودید؟

طبیعت برخی از افراد نسبت به دیگران مثبت‌تر است. با این حال با تمرین کردن هر کسی می‌تواند به خودش یاد بدهد چطور در شرایط سخت هم باز به قسمت‌های روشن هر اتفاق نگاه کند. اگر شما یک فرد مثبت اندیش هستید برای یکسال آینده این خصیصه را در اولویت‌هایی قرار بدهید که قرار است ملکه ذهنتان بشود.

2- آیا درباره نقاط قوت و ضعف خود بیشتر آگاه شده‌اید؟

اظهارنظر صادقانه درباره نقاط ضعف و قوت هر فردی می‌تواند یک چالش واقعی باشد. نه تنها صادق بودن حتی با خودمان کار دشواری است بلکه ما مخلوقاتی هستیم که در شرایط مختلف بر حسب اوضاع روحی‌مان، موقعیت و سایر دیگر فاکتورها رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهیم.

شاید به همین دلیل باشد که باید با خودمان صادق باشیم تا دریابیم در چه موقعیت‌هایی می‌درخشیم و در چه شرایطی دچار ضعف می‌شویم.

در همین مورد طی یکسال گذشته چطور پیش رفته‌اید؟

در همین راستا برای چند ماه آینده برنامه ریزی کنید تا نقاط ضعف خود را بهبود بخشید و البته نقاط قوت‌تان را بیشتر تقویت کنید.

هیچ‌کس کامل نیست با این حال همه ما می‌توانیم در مسیر زندگی‌ به خود کمک کنیم تا با به کارگیری استعدادها و توانایی‌های خاص‌مان و با تکیه بر جاه طلبی‌هایمان خودمان را ثابت کنیم.

3- آیا کشف کردید که واقعا چه چیزی در زندگی می‌خواهید؟

آنچه که شما واقعا در زندگی‌تان می‌خواهید با بالا رفتن سن تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال در سال‌های پایانی نوجوانی و در شروع دهه بیست زندگی بیشتر افراد به دنبال حضور در دانشگاه و طی کردن تحصیلات عالیه هستند. این هدف سپس به برخورداری از یک شغل مناسب تغییر می‌کند و بعد از آن خواسته افراد به بهره‌مندی از یک رابطه بلند مدت در قالب ازدواج و تشکیل خانواده منتقل می‌شود.

حالا با نگاهی به یکسال گذشته این موضوع را بررسی کنید که تا چه حد اهداف شما طی 12 ماهی که سپری کرده‌اید تغییر کرده‌اند. بعد از آن شاید باید به فکر اعمال تغییراتی باشید که شما را در مسیر رسیدن به رویاهایتان قرار بدهد. شاید باید برنامه‌های جزئی را تغییر بدهید و شاید هم باید در سبک زندگی‌تان تحولاتی اساسی را تجربه کنید.

اما اگر اهداف شما هیچ تغییری نکرده‌ است چقدر در یکسال گذشته برای نزدیک شدن به آنها تلاش کرده‌اید؟

4- آیا در زندگی شخصی یا کاری‌تان به موفقیتی دست پیدا کرده‌اید؟

شما نباید همیشه برای پیشرفت‌های شخصیتی کردار پهلوانی از خودتان نشان بدهید یا کار ویژه‌ای بکنید. زمانی‌که تصمیم بگیرید از حاشیه امنیت بیرون بیایید، در واقع در همین مقطع به سمت مسیر درست حرکت می‌کنید.

به چالش‌هایی فکر کنید که طی یکسال گذشته بر آنها غلبه کرده‌اید. آیا بر ترس‌هایتان غلبه کرده‌اید؟ یا جاه طلبی‌هایتان را دریافته‌اید؟ به هر حال هر موفقیتی که شما در زندگی‌تان به دست بیاورید نوعی تغییر شرایط زندگیست.

اگر موفق به ایجاد این تغییرات شده‌اید بنابراین به خودتان تبریک بگویید که موفق شدید قدم‌هایی برای پیش رفتن در زندگی‌تان بردارید و به آن فردی تبدیل شوید که همیشه دوست داشتید باشید.

ریسک کردن در زندگی و برنامه ریزی برای یکسال پیش رو شاید دورنمای ترسناکی داشته باشد اما بازتاب‌های شخصی شما بهترین راه برای اطمینان پیدا کردن بابت این موضوع است که شما در مسیر درستی قدم برمی‌دارید.

با همه این تفاسیر اگر یکسال گذشته برای شما مطلوب نبوده نگران نباشید چون روزهای آینده همین گوشه و کنار هستند تا به موقع پیش روی شما قرار بگیرند.

منبع: لایف هک