پژوهش جديد دانشمندان آمريكايي گوياي آن است كه مرحله فعال سازي ويتامين D مي‌تواند در سلولهاي مجاري هوايي ريه نيز صورت گيرد.

به گزارش دکتر سلام، تا چندي پيش تصور مي‌شد روند فعال سازي ويتامين D در مرحله نخست تنها در كليه‌ها رخ مي‌دهد اما در چند سال اخير محققان متوجه نقش بافت‌ها و ارگانهايي نظير پوست، روده، پستان و پروستات نيز در اين زمينه شدند.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

ويتامين D، براي سلامتي نيازي ضروري است ولي براي عملكرد مناسب در بدن انسان ابتدا بايد فعال شود. پژوهشگران با قرار دادن شكل ذخيره‌اي و غيرفعال ويتامين D بر روي سلول‌هاي مجاري هوايي ريه متوجه فعال شدن ويتامين D شدند. آنها بر اين باورند كه ويتامين D فعال شده توسط كليه به جريان خون راه مي‌يابد ولي به نظر مي‌رسد ويتامين D فعال شده به وسيله ديگر ارگانها، با جايگزيني در آن مناطق نقش محافظتي در مقابل عفونت دارد.

ويتامين D علاوه بر نقشي كه در جذب كلسيم و سلامت استخوان ايفا مي‌كند، اثرات مثبتي بر سيستم ايمني بدن نيز مي‌گذارد. اخيرا كمبود ويتامين D با افزايش احتمال ابتلا به برخي عفونت‌ها، بيماري‌هاي خود ايمني از قبيل MS و ديابت نوع يك و بعضي از سرطانها مرتبط دانسته شده است.

پژوهشگران همچنين مي‌گويند؛ ويتامين D علاوه بر افزايش پروتئين‌هاي درگير در نابودي باكتري‌ها مي‌توانند التهاب را تعديل و از عوارض التهاب همچون انتقال عفونت توسط خون و بيماريهاي خودايمني جلوگيري كند.