برخی باورهای رایج در مورد اهدای خون وجود دارد که می خواهیم در این بخش به بررسی درست یا غلط بودن هریک بپردازیم برخی افراد برای اهدای خون دلایل جالبی می آورند کخ از لحاظ پزشکی رد شده اند و صحت ندارند بد نیست  در ادامه به این مطلب نگاهی بیندازید .

 هر یک از شما ممکن است تاکنون با افرادی برخورد کرده باشید که به دلایل مختلف تمایل به اهدای خون ندارند یا حتی سعی دارند سایرین را هم از اهدای خون منصرف کنند. این مساله اغلب ناشی از تصورات و باورهای غلطی است که در خصوص اهدای خون در آنها وجود دارد.
ایسنا در این گزارش به برخی از این باورهای غلط و رد آنها از سوی کارشناسان انتقال خون پرداخته است.
*فقط جوانان می‌توانند خون اهدا کنند!
افرادی که از شرایط لازم برای اهدای خون برخوردارند می‌توانند تا 60 سالگی اقدام به اهدای خون کنند و در صورت اهدای مستمر (حداقل دو بار در سال) تا 65 سالگی همچنان جزو اهداکنندگان باشند.
*با اهدای خون، کم خون می‌شوم!
در هر نوبت مراجعه برای اهدای خون آزمایش کم‌خونی برای شما انجام شده و در صورتی که مبتلا به کم‌خونی باشید یا این احتمال وجود داشته باشد که با اهدای خون دچار کم‌خونی شوید در آن نوبت مراجعه از شما خون گرفته نخواهد شد.
علاوه بر این به همه اهداکنندگان خانم حتی اگر کم‌خونی نداشته باشند قرص آهن و بروشوری حاوی دستورات غذایی جهت پیشگیری از کم‌خونی ارائه می‌شود.
*من بسیار گرفتارم و برای مراجعه به مراکز اهدای خون فرصت ندارم!
سازمان انتقال خون همواره سعی کرده است امکانات لازم جهت اهدای خون را در دسترس اهداکنندگان قرار دهد. تیم‌های سیاری که به مدارس، کارخانه‌ها و ادارات اعزام می‌شوند به همین منظور تدارک دیده شده‌اند. اهدای خون کمتر از یک ساعت از وقت شما را می‌گیرد و اگر این را به خاطر داشته باشید که خون شما چه حد می‌تواند در نجات زندگی هم‌نوعان‌تان موثر باشد، قطعا این زمان را در اختیار سازمان انتقال خون قرار خواهید داد.
*من از سرنگ و آمپول می‌ترسم!
پرسنل خونگیر سازمان افراد با تجربه‌ای هستند که جهت خونگیری آموزش دیده‌اند، لذا از مهارت آنان مطمئن باشید. به علاوه خونگیری چندان دردناک نبوده، برخی افراد به طور کلی هیچ دردی احساس نمی‌کنند. زمانی که سر سوزن در ناحیه چین آرنج از پوست عبور می‌کند احتمالا یک درد مختصر احساس می‌کنید که فقط چند ثانیه به طول می‌انجامد. وقتی سوزن از پوست گذشته و داخل رگ قرار می‌گیرد دیگر هیچ دردی نخواهید داشت.
*من خون خودم را زمانی که واقعا ضرورت داشته باشد اهدا می ‌کنم!
موقعیت‌های اضطراری غیر قابل پیش‌بینی بوده و ممکن است در هر زمان و مکان اتفاق بیفتد. هدف سازمان انتقال خون آن است که خون را قبل از بروز خطر آماده کند لذا می‌توانیم از هم‌اکنون به کمک مردم بشتابیم.
از طرف دیگر، اگر بخواهیم تا لحظه بروز خطر صبر کنیم دیگر زمانی باقی نخواهد ماند که بتوانیم به میزان کافی خون جمع‌آوری و آماده مصرف نماییم.
نباید این مساله را هم فراموش کرد که ادامه زندگی تعدادی از افراد وابسته به خون است و این افراد برای زندگی عادی خود نیاز به تزریق مکرر خون دارند.
*اهدای خون مرا ضعیف خواهد کرد!
معمولا اهدای خون هیچ عارضه‌ای ندارد خصوصا در صورتی که اهدا‌کننده مستمر خون باشید. به ندرت بعضی افراد بعد از اولین اهدای خون دچار سرگیجه خفیفی می‌شوند، اما این حالت گذرا بوده و پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد. پس از اهدای خون از شما پذیرایی مختصری به عمل می‌آید و توجه به توصیه‌های کارشناسان انتقال خون می‌تواند به شما کمک کند تا بدون هیچ مشکلی اقدام به اهدای خون نمایید. بدن شما خون از دست رفته را جایگزین می‌کند. مطمئن باشید پس از چند ساعت، خون شما به حجم اولیه خود بازمی‌گردد، و در کمتر از 4-3 هفته کلیه سلول‌های خونی نیز جایگزین می‌شوند.
*اگر خون من تا این اندازه ارزشمند است، چرا هیچ پولی در ازای آن به من پرداخت نمی‌شود؟
در کشور ما ایران، اهدای خون به صورت داوطلبانه انجام می‌شود و بهای آن قابل مقایسه با هیچ مبلغی نیست. تجربه دیگر کشورها در خصوص پرداخت پول به اهداکننده نشان می‌دهد که این عمل از سلامت خون و اهدا‌کننده می‌کاهد. هدف سازمان انتقال خون ایران تهیه سالم‌ترین خون ممکن جهت تامین بالاترین حد سلامتی برای بیماران است. از آنجایی که هر انسانی مستحق برخورداری از نعمت‌ سلامتی است، نمی‌توان بهایی برای خون در نظر گرفت. گذشته از آن سازمان انتقال خون ایران پس از اهدای خون، آزمایش‌ها و فرآوری‌های متعددی را بر روی خون انجام می‌دهد، اما در نهایت خون به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. اهدای خون داوطلبانه، سازمان انتقال خون ایران را در تحقق این هدف یاری می‌کند.
*اگر یک بار خون اهدا کنم، مجبور خواهم بود این کار را تکرار کنم!
اهدای خون، بدن شما را وادار به تولید خون با سرعت بیش‌تر از حد طبیعی نخواهد کرد. شما مجبور نیستید برای آنکه خود سالم بمانید خون اهدا کنید اما اهدای خون شما، اگر به طور منظم انجام گیرد به دیگران کمک خواهد نمود تا سالم بمانند.
*من ورزشکار هستم و ورزش‌های سنگین انجام می‌دهم!
این مساله نشان می‌دهد شما کاملا سالم هستید. اهدای خون هیچ تاثیر منفی بر سلامتی یا انجام فعالیت‌های ورزشی شما ندارد. در روزی که می‌خواهید خون اهدا کنید هیچ اضطرابی نداشته باشید. تنها در مواقعی که در شرف انجام یک مسابقه می‌باشید از اهدای خون خودداری نمایید، اما در سایر مواقع اهدای خون شما می‌تواند بیماری را از مرگ نجات داده‌، به او زندگی دوباره بخشد. از شما تقاضا می‌کنیم این هدیه گرانقدر را از او دریغ نکنید.
*ممکن است با اهدای خون به ایدز یا هپاتیت مبتلا شوم!
همه وسایل مورد استفاده در جمع‌آوری خون به صورت استریل و یک بار مصرف بوده و همه موارد لازم رعایت می‌شود. پس نه تنها ایدز و هپاتیت، بلکه احتمال ابتلا به هیچ‌گونه آلودگی، به هنگام اهدای خون وجود ندارد.
منبع: میگنا