25

تغذیه ی مناسب یکی از مهم ترین عوامل بهبود وضعیت جسمی هر فرد است. داشتن یک رژیم غذایی متناسب با نیاز های بدن فرد بسیار مهم است. اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف رژیم غذایی برای خود انتخاب نمی کنند. یکی از این دلایل صرفه اقتصادی است.

امروزه، تغذیه مناسب یکی از مهم ترین دغدغه های خانوار ها است، مخصوصا خانواده هایی که فرزندانی در حال رشد دارند یا همچنین خانواده هایی که اعضای آسیب پذیر تری نظیر زنان باردار یا شیرده یا افراد سالمند و بیمار در خود دارند، باید نسبت به سلامت و بهداشت غذایی اعضای خود توجه کافی داشته باشند. آیا فرزندان در جریان رشد، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن را به مقدار کافی دریافت می کنند؟

 

آیا همه اعضای خانواده به قدر کافی غذای سالم و مقوی مصرف می کنند؟ چگونه می توان با توجه به افزایش قیمت مواد غذایی، برنامه ای برای تهیه غذایی با کیفیت و مناسب داشت که در عین حال مقرون به صرفه باشد؟ در ادامه، چند پیشنهاد کلی برای این امر آمده است.

مهم ترین و اولین نکته: قبل از خرید، مخصوصا از سوپر مارکت ها، سعی کنید فهرستی از اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید. در تهیه این فهرست، توجه کنید که اعضای خانواده شما از چه محصولات غذایی بیشتر استفاده می کنند، فرزندانتان چه خوراکی هایی را دوست دارند؟ میزان پولی که می خواهید در فروشگاه هزینه کنید چقدر است؟ هرکدام از اعضای خانواده شما، با توجه به سطح سلامت و وضعیت جسمانی اش، به چه مواد غذایی نیاز دارد؟ بسیاری از ما هنگامی که به خرید می رویم، بدون داشتن برنامه ای مشخص برای خرید، وارد فروشگاه می شویم. این بی برنامه گی باعث می شود که هنگامی که از فروشگاه بیرون می آییم، متوجه شویم بسیاری از لوازم غیرضروری را خریده ایم و از تهیه آنچه مورد نیاز است بازمانده ایم، مواد مغذی و اصلی را نخریده ایم، به بودجه و اولویت های غذایی خانواده توجه نکرده ایم و این در حالی است که همه پول مان را مصرف کرده ایم. استراتژی گشتن در فروشگاه، بدون فهرستی از مواد مورد نیاز، اصلا راهکار مناسبی برای خرید نیست. بنابراین، به عنوان گام نخست، همیشه با یک فهرست خرید کنید. خودتان و اعضای خانواده خود را عادت دهید که هرگز بدون یک فهرست به خرید نروید و ضمنا سعی کنید در فروشگاه نیز هرگز حتی به قدر یک کالا نیز از فهرست تان تخطی نکنید. قانون هایی در خانه تعیین کنید. به عنوان مثال برای یک ماه خرید منظم از روی فهرست به اعضای خانواده جایزه بدهید و به خاطر تخطی از فهرست در هنگام خرید خودتان و اعضای خانواده را جریمه کنید. تنظیم و پیروی از یک فهرست به هیچ وجه به معنای محدودیت نیست، بلکه تنها راهی است که به شما کمک می کند همیشه مهم ترین اقلام را خریداری کنید. برای آنکه خرید از روی فهرست عملی تر شود، چند قلم کالای غیر ضروری را همیشه در آن در نظر بگیرید، به این ترتیب بی نظمی خرید دیوانه وار کالاهای تفننی را قاعده مند کرده اید.

نکته دوم: به خرید به چشم وظیفه ای که باید هر چه زودتر از شرش خلاص شوید، نگاه نکنید، بلکه آن را فعالیتی مفید و مفرح ببینید. از خرید مواد غذایی هنگامی که گرسنه یا خسته و کسل هستید، خودداری کنید. از خرید به عنوان راه حل تسکین مشکلاتتان یا وسیله ای برای گذران اوقات تان استفاده نکنید. نتیجه این کار خالی شدن حساب بانکی شماست. اگر بچه های شما با اذیت کردنتان و سرو صدا کردن مانع خرید باحوصله شما می شوند، آنها را به همراه خود به فروشگاه نیاورید. تجربه نشان داده است که حضور بچه ها در فروشگاه های مواد غذایی، باعث دامن زدن به حرص آنها برای خرید تنقلات و مواد غیر ضروری می شود.

نکته سوم: به خرید مواد غذایی به چشم فعالیتی جمعی نگاه کنید. اینکه همسایگان و اقوام شما از چه فروشگا ه هایی خرید می کنند و قیمت محصولات آن فروشگاه ها نسبت به فروشگاهی که شما خرید می کنید چگونه است، نکته ای مهم است. بسیاری از ما از نزدیک ترین فروشگاه به محل زندگی مان برای خرید استفاده می کنیم. یادمان نرود که شاید در فاصله ای اندک دورتر بتوان فروشگاهی با قیمت مناسب تر و محصولات باکیفیت تر پیدا کرد. همه ما در زندگی خود چنین تجربه هایی داشته ایم.

نکته چهارم: برای خرید میوه و سبزیجات که باید بخش مهمی از سبد خرید هر خانوار راتشکیل دهند، تا آنجا که امکان دارد، سعی کنید از میادین میوه و تره بار استفاده کنید. در این میادین علاوه بر اینکه شما میوه و سبزیجات را به قیمتی پایین تر از سطح شهر و سبزی فروشی ها تهیه می کنید، می توانید نسبت به تازگی میوه ها هم مطمئن باشید. سعی کنید در هر فصل از میوه های مختص همان فصل بیشتر استفاده کنید. این کار علاوه بر تغییر ذائقه و تامین ویتامین های مختلف و ضروری بدنتان، از نظر اقتصادی، نیز، به صرفه است. میوه های فصلی معمولا ارزان تر از بقیه میوه ها هستند. سعی کنید از میوه های مختلف به میزان متناسب خرید کنید تا اینکه یک میوه را به مقدار زیاد بخرید. با توجه به اینکه میادین خرید میوه و سبزیجات معمولا دور از خانه هستند، برای صرفه جویی در وقت و هزینه سعی کنید عمده خرید خود را با هم انجام دهید. از خرید بیش از اندازه میوه خودداری کنید. مخصوصا سبزیجات در هر رژیم غذایی بسیار اساسی هستند. مواد غذایی مانند انواع کنسرو ها را به صورت عمده بخرید. این کار بسیار در تنظیم هزینه ها به شما کمک می کند. هنگام خرید، حتما به تاریخ تولید و انقضای کنسرو ها توجه کنید. سعی کنید کنسرو ها را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید تا از فاسد شدن زودهنگام آنها جلوگیری کنید. در صورت گران شدن برخی از محصولات غذایی که سابق از آنها استفاده می کردید، سعی کنید از محصولات جایگزین استفاده کنید. یکی از عمده ترین خرید های خانوار های ایرانی گوشت و اقلام حیوانی است. به جای گوشت میتوانید از انواع سویا یا حبوبات که می تواند همان مقدار پروتئین را برای بدن شما فراهم کند، بهره ببرید. گیاهان می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای غذا های گوشتی باشند. یکی از مهم ترین کارها برای حفظ مواد غذایی بسته بندی مناسب آنها است. مخصوصا، در فریز کردن گوشت، دقت کنید که تاریخ خرید گوشت را در روی کاغذی کوچک نوشته و برروی پلاستیک گوشت بچسبانید. با این کار می توانید نسبت به سلامت گوشت اطمینان حاصل کنید. سعی کنید فریزر خود را تمیز نگه دارید. محصولات غذایی را به ترتیب خریدتان در فریزر قرار دهید تا بدانید کدام محصولات تازه هستند و کدام کهنه.