6

شاید به خاطر برخی از بیماری ها مانند اضافه وزن و چاقی از خوردن شیرینی جات منع شده باشید ، اگر به دنبال راهی هستید که بتوانید به نوعی از شیرینی جات استفاده کنید که باعث افزایش وزنتان نشود. این مطلب را دنبال کنید.

اگر تا به حال به ترکیبات مندرج روی بسته بندی محصولات رژیمی یا شکرهای تهیه شده از شیرین کننده های مصنوعی توجه کرده باشید، حتما ترکیباتی چون آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم، سوکرالوز، مانیتول، گزیلیتول، ایزومالت و سوربیتول نظرتان را جلب کرده است. اینها شیرین کننده هایی مصنوعی یا طبیعی است که در مقایسه با شکرمعمولی بر قندخون تاثیر کمتری داشته و برخی از انواع آن فاقد کالری بوده و اغلب مورد توجه مبتلایان به دیابت و افراد چاق قرار می گیرد. اما مگر می شود ترکیباتی که شیرینی آنها از شکر معمولی هم بیشتر است کم کالری یا فاقد کالری باشد و باعث افزایش قند خون نشود؟

شیرین کننده های کم کالری به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می شود. آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم و سوکرالوز از قندهای مصنوعی و سوربیتول، گزیلیتول، ایزومالت و… از قندهای طبیعی رژیمی به شمار می رود.

 

 

قند مصنوعی؛ شیرینی بیشتر، کالری کمتر

طعم شیرین کننده های مصنوعی در مقایسه با انواع طبیعی قوی تر بوده و تقریبا فاقد کالری است. البته مقدار کالری آنها مشابه شکر است و در هر گرم آن ۴ کالری انرژی نهفته است، اما از آنجا که ۱۵۰ تا ۲۰۰۰ برابر شیرین تر از شکر معمولی هستند، میزان استفاده از آنها بسیار ناچیز و در واقع فاقد کالری بوده و بر قندخون تاثیری نداشته و مصرف آن برای افراد دیابتی محدودیتی ندارد.

البته این را بدانید که آسپارتام برای افراد مبتلا به فنیل کتونوری (نقص متابولیکی مادرزادی) یا مادران بارداری که سابقه تولد کودک مبتلا به این بیماری را دارند، منع مصرف دارد. براساس تحقیقات انجام شده نیز بروز سردرد، تومورهای مغزی، مشکلات عصبی و… را به آسپارتام و آسه سولفام پتاسیم نسبت داده اند. هرچند این تحقیقات کافی و مستدل نبوده است، اما شرط عقل است که اعتدال را در مصرف آن به کار ببریم.

سوکرالوز هم دیگر شیرین کننده ای است که این روزها ترکیب اصلی شکرهای رژیمی کم کالری را تشکیل می دهد و در پودر کیک های صنعتی هم به کار می رود، ۶۰۰ بار شیرین تر از شکر بوده و از قند طبیعی تهیه می شود، به دلیل آن که در بدن تجزیه نمی شود انرژی زایی نداشته و مناسب افراد چاق و دیابتی است.

شیرین کننده های طبیعی رژیمی همچون سوربیتول و مانیتول نیز هنگام ورود به بدن به آرامی وارد خون شده و بتدریج قند خون را بالا می برد. برای جذب نیاز به انسولین ندارد و اغلب در شیرینی های بدون قند و مرباهای مخصوص بیماران دیابتی مصرف می شود، اما نکته مهم آن که برخی از انواع این قندها در مقایسه با شیرین کننده های مصنوعی حاوی مقادیری کالری بوده و مصرف بیش از حد آن می تواند موجب اضافه وزن شود.

 

 

شکرهای رژیمی عوارض دارد

بنابه گفته متخصصان علوم غذایی، هر چقدر شیرین کننده های مصنوعی موجود در محصولات کم کالری یا شکرهای رژیمی قدرت و سرعت اثربیشتری داشته باشد به همان اندازه عوارض بالاتری نیز خواهد داشت، بنابراین به جای استفاده بی رویه از محصولات حاوی این ترکیبات که به دلیل شیرینی زیاد تمایل افراد را نیزبه مصرف شیرینی جات دوچندان می کند، بهتر است با تعادل در مصرف کربوهیدرات های پیچیده (مواد نشاسته ای فیبردار همچون نان و برنج سبوس دار) تمایل افراد به مصرف قندهای ساده کمتر شود.