8

باید توجه داشته باشید که برای حفظ سلامت بدن خود رعایت یک سری مسائل ضروری است. خوردن برخی مواد غذایی می تواند عملکرد بدن شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. برای مسال شما می توانید با استفاده از برخی مواد غذایی وضعیت کارکرد کلیه خود را بهبود بخشید.

اگر می خواهید سلامتی کلیه های خود را بالا ببرید، سعی کنید میزان مصرف میوه و سبزی را افزایش دهید. بیشتر میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین ها و موادمعدنی هستند که می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و شما را از آسیب های کلیوی ناشی از عفونت ها، سموم ، ویروس ها و بیماری ها محافظت کنند، از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند و از التهاب کلیه ها ممانعت به عمل آورند. میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان شامل تمشک، فلفل دلمه ای، گریپ فروت، اسفناج، کلم برگ، توت فرنگی، پرتقال و گوجه فرنگی است.

 

اگر کلیه های شما آسیب دیده یا بیماری کلیوی دارید، میزان پتاسیم بدن خود را برای اطمینان از سطح مطلوب سالم تر کنترل کنید.

 

هر روز به میزان کافی آب بنوشید، این میزان تقریبا ۱۴۰۰ میلی لیتر است و باید در بدن ادرار بی رنگ یا زردکم رنگ تولید شود. از جمله خوارکی ها می توان به چای، سوپ ها، سیب، انگور، کاهو، کرفس و گوجه فرنگی اشاره کرد.

 

خوردن ۱۰۰ گرم ماهی روغنی پخته یا کباب شده دو بار در هفته می تواند به سلامت کلیه ها کمک کند.

 

عملکرد سالم کلیه ها را با مصرف یک وعده جو (پرک) در صبح حفظ کنید.

 

اگر می خواهید سلامت کلیه های خود را افزایش دهید، سعی کنید به وعده غذایی روزانه خود مقدار محدودی گوشت اضافه کنید. گوشت کمک می کند بدن شما عضله سازی کند، بافت ها را ترمیم نماید و با عفونت ها مقابله کند. اگر بیماری کلیوی دارید با یک متخصص تغذیه در مورد میزان پروتئین مناسب و مورد نیاز بدن خود مشورت کنید.

 

سیر نیز کلیه های ملتهب یا تحریک شده شما را آرامش می بخشد، مصرف این گیاه مفید خواهد بود، چون مانند یک آنتی بیوتیک طبیعی در بدن شما عمل می کند.

 

مراقب باشید بدنتان دچار کمبود ویتامین نشود، زیرا کمبود ویتامین ها بر فشار خون بالا، سنگ کلیه، التهاب کلیوی، عفونت های دستگاه ادراری بر عملکرد کلیه تاثیر می گذارند. انواع ویتامین ها می توانند سلامتی کلیه های شما را بازیابی کنند و عملکرد آنها را بهبود بخشند.

 

ویتامین ها غذاهای غنی از ویتامین B۱۲ شامل جگر گاو، تخم مرغ، شیر، پنیر، ماهی روغنی و گوشت گوساله، اردک، بوقلمون و بره است.

 

ویتامینD نوعی ویتامین محلول در چربی است که عملکرد کلیه ها را بهبود می بخشد، مواد زاید و سموم را از کلیه ها دفع می کند. آسیب های کلیوی را ترمیم می نماید، خطر ابتلا به بیماری کلیوی را کاهش می دهد و به جذب کلسیم غذاها کمک می کند. غذاهایی که ویتامین D دارند عبارتند از: تخم مرغ، غلات غنی شده، ماست غنی شده، آب پـــرتقال غنی شده، شیر، ماهی و جگر گوساله.

 

ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از کلیه ها در برابر هر آسیبی محافظت می نماید. ویتامین C آسیب کلیوی را نیز ترمیم می کند، عملکرد کلیه را بهبود می بخشد، میزان پروتئین موجود در ادرار را که یک علامت شایع آسیب کلیوی است کاهش می دهد، غذاهایی که ویتامین C دارند عبارتند از توت فرنگی، گوجه فرنگی، تمشک، گیلاس، فلفل سبز شیرین، پرتقال و اسفناج.