13

روغن زیتون یکی از مواد غذایی است که خوردن آن نه تنها برای بدن ضرر ندارد بلکه استفاده ی آن برای مدت طولانی می تواند وضعیت دستگاه گوارشی را تا حد زیادی بهبود بخشد. در این مطلب قصد داریم در مورد نقش این روغن در کاهش وزن بپردازیم.

ساکنان نواحی مدیترانه قرن هاست روغن زیتون را در برنامه غذایی خود گنجانده اند و از ویژگی های شگفت انگیز آن بهره برده اند. خوشبختانه پژوهش های صورت گرفته در دانش پزشکی امروزی نیز مهر تائیدی بر این تجربه کهن است. روغن زیتون، سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع مونو (MUFA) است و با کاهش کلسترول بد (LDL) و بدون کاهش کلسترول خوب (HDL)، سلامت قلب را افزایش می دهد. شفابخش نامرئی درون این ماده غذایی ارزشمند از سرطان و التهاب جلوگیری کرده و حتی می تواند نقش مفیدی در دیابت و کاهش وزن داشته باشد.

 

پژوهش ها نشان می دهد، جایگزینی انواع دیگر چربی ها با چربی های غیراشباع مونو بویژه روغن زیتون به کاهش وزن کمک می کند. همچنین بررسی ها نشان داده هنگامی که افراد روغن زیتون غنی از اسیدهای چرب غیراشباع مونو را جایگزین چربی های اشباع می کنند، غذای کمتری می خورند و وزن خود را حفظ کرده یا کاهش وزن پیدا می کنند. پژوهش های دیگر نیز حاکی از آن است که چربی های غیراشباع سبب تسریع مصرف چربی های ذخیره شده بدن می شود. در کنار این ویژگی های ارزنده، روغن زیتون منبع خوبی از ویتامین E، کاروتینوئید و ترکیبات پلی فنلی است که همگی آنها برای بدن بسیار مفید است.

 

نگهداری از روغن زیتون

 

روغن زیتون خالص معمولی (با بو) دارای چربی غیراشباع مونو و نیزمواد مغذی و فیتوکمیکال های سودمند است.

 

نوعی دیگر از روغن زیتون، روغن زیتون سبک یا بی بو نامیده می شود. این نوع روغن زیتون پس از فیلترکردن روغن زیتون خالص معمولی و گرفتن رنگ، عطر و مزه آن به دست می آید.

 

در این فرآیند از هیچ گونه ماده شیمیایی یا حرارت استفاده نمی شود. به این ترتیب، نوعی روغن زیتون حاصل می شود که دیگر بوی زیتون خام نمی دهد. البته محتوای این دسته از روغن زیتون ها تغییر نمی کند و مانند روغن زیتون معمولی دارای ۱۳ گرم چربی و ۱۲۰ کالری به ازای هر قاشق چایخوری است.

 

بهتر است روغن زیتون را در جای خنک و تاریک مانند یخچال نگهداری کنیم. بهترین ظروف برای نگهداری آن، ظروف شیشه ای رنگی (برای دور نگهداشتن از نور) یا ظروف فلزی که با روغن واکنش نمی دهند مانند ظروف استیل است.

 

چند توصیه برای نگهداری و استفاده از روغن زیتون

 

مقدار کمی روغن زیتون را در دمای اتاق در ظرفی که در آن محکم است (مانند پارچ کوچک چینی درپوش دار) نگهداری کنید. به این ترتیب، روغن زیتون برای موارد استفاده فوری و روزانه در دسترس خواهد بود. یخچال ممکن است سبب تیره شدن و ایجاد لایه ای جامد در این روغن شود و به این شکل گاهی استفاده از آن کمی دشوار خواهد شد. بازگرداندن روغن به دمای اتاق، سیال بودن و رنگ آن را بازمی گرداند.

 

بهترین گزینه برای استفاده از روغن زیتون خالص، غذاهای غیرپختنی یا با حرارت کم یا متوسط است. برخی انواع روغن زیتون که تصفیه و فرآوری شده اند برای کاربرد در حرارت بالا مانند سرخ کردن مناسب است. اگر روغن هنگام حرارت دادن دود کرد، آن را دور بریزید. زیرا آن روغن مضر بوده و برای سلامت تان مناسب نیست. همچنین می توانید روغن زیتون را روی سالاد، ماکارونی و سبزیجات پخته بریزید.

 

به طور کلی استفاده از روغن زیتون به عنوان جایگزین روغن های دیگر می تواند برای جلوگیری از افزایش وزن موثر باشد.