22

صبحانه را می توان مهم ترین وعده ی غذایی به شمار آورد ، بسیاری از افراد به خوردن آن تمایلی نشان نمی دهند و بسیاری دیگر نیز فقط در زمان کوتاهی صبحانه می خورند و بعد از گذشت چند روز دیگر رقبتی به خوردن صبحانه ندارند .

این تنوع می تواند در نان، پنیر، مربا یا حتی نوشیدنی سروشده نیز دیده شود. اغلب ما ایرانی ها صبحانه را با چای آن هم از نوع شیرینش می خوریم در حالی که می توان نوشیدنی های مغذی و خوشمزه تری را وارد برنامه غذایی صبحگاهی کرد بنابراین ادامه «پوستر سلامت» این هفته را که درباره نوشیدنی های متداول صبحانه و معرفی چند نوشیدنی جدید است، مطالعه کنید.

 

چای

 

قیمت یک فنجان: ۱۰۰ تومان

 

می دانید که در میان ایرانی ها، چای پرمصرف ترین نوشیدنی است. معمولا افراد در وعده صبحانه آن را با شکر شیرین می کنند و همراه نان و پنیر می خورند. با اینکه توصیه می شود چای پررنگ نباشد اما خوردن آن با موادغذایی ای که منبع آهن هستند، مانع از جذب این ماده معدنی می شود بنابراین بهتر است نوشیدنی شما هنگام خوردن عدسی یا تخم?مرغ، چای (چه سبز و چه سیاه) نباشد. البته کم کالری بودن چای یکی از ویژگی های آن است و خوردن آن با حداقل شکر به کسانی که اضافه وزن دارند، توصیه می شود.

 

آب پرتقال

 

قیمت یک لیوان: ۱۵۰۰ تومان

 

در میان آبمیوه های مختلف، آب پرتقال یکی از متداول ترین هاست. مصرف این نوشیدنی به دلیل ویتامین C و پتاسیم فراوانی که دارد به کسانی که کم خونی دارند و می خواهند در وعده صبحانه شان تخم مرغ باشد، توصیه می شود زیرا به این ترتیب آهن موجود بیشتر جذب خواهد شد. درضمن، کسانی که به فشارخون بالا مبتلا هستند یا سالمندانی که به هر دلیل آب و حتی میوه کمتر می خورند، می توانند این نوشیدنی را در برنامه غذایی روزانه، آن هم در صبحانه شان بگنجانند.

 

قهوه

 

قیمت یک فنجان: ۵۰۰ تومان

 

این نوشیدنی بیشتر در میان وعده ها و نه صبحانه ایرانی سرو می شود اما مردم برخی کشورها قهوه را در وعده صبحانه شان نیز می نوشند. قهوه مدر است بنابراین خوردن بیش از اندازه آن، می تواند به خصوص در روزهای گرم باعث کم آبی شود. اما کافئین موجود در قهوه، هم در اولین وعده غذایی هوشیاری را در فرد ایجاد می کند و هم خواب آلودگی را از وی می گیرد. البته این نوشیدنی ویژگی منحصر به فردی ندارد که خوردن آن به عنوان یک عادت غذایی خاص توصیه شود اما در صورت تمایل فرد می تواند آن را همراه شیر و کمی کیک و حتی نیمرو در پایان صبحانه میل کند. بنابراین خوردن آن برای بزرگسالانی که به هیچ بیماری مبتلا نیستند، اشکالی ندارد.

 

شیر

 

قیمت یک لیوان: ۴۵۰ تومان

 

افرادی که به تغذیه شان اهمیت می دهند به جای چای یا قهوه، یک لیوان شیر را به عنوان نوشیدنی صبحانه شان انتخاب می کنند. البته هستند افرادی که در چایشان شیر می ریزند که چندان هم توصیه نمی شود اما شیر به تنهایی یا مخلوط شده با مغزها یا میوه های فصل می تواند در ابتدای روز مواد مغذی فراوانی را به بدن برساند. البته برخی افراد این نوشیدنی را سرد و برخی آن را گرم می نوشند البته نوشیدن شیر سرد برای کسانی که بوی آن را چندان نمی پسندند، قابل پذیرش تر است. در ضمن، شیر از جمله موادغذایی ای است که خوردن آن برای وعده صبحانه به کودکان و نوجوانان و البته زنان باردار و شیرده توصیه می شود.

 

اسموتی شاتوت

 

برای تهیه این نوشیدنی، ۲ لیوان شاتوت و ۱ لیوان هندوانه خردشده بدون تخمه را با ۱ عدد موز و ۲ عدد انجیر متوسط تازه در مخلوط کن بریزید و آنقدر آنها را بزنید تا به صورت کرمی یکنواخت در آیند، آنگاه آن را خنک سرو کنید.

 

شیرموز و کره بادام زمینی

 

قیمت یک لیوان: ۱۵۰۰ تومان

 

برای تهیه این نوشیدنی، ۲ عدد موز، یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، ۱ قاشق چای خوری پودر کاکائو و یک لیوان شیر را با هم مخلوط کنید تا به صورت مایعی یکدست در آید سپس آن را بخورید.

 

اسموتی انبه

 

قیمت یک لیوان: ۱۵۰۰ تومان

 

طرز تهیه این نوشیدنی به این ترتیب است که یک عدد هلو، یک عدد انبه خرد شده، نصف لیوان شیر و در صورت تمایل نصف لیوان آب پرتقال را در مخلوط کن بریزد و آنقدر بزنید تا به صورت مایعی یکنواخت درآید، سپس آن را در لیوان بلند شیشه ای سرو و میل کنید.

 

 

 

اسموتی سیب و زردآلو

 

قیمت یک لیوان: ۱۵۰۰ تومان

 

طرز تهیه این نوشیدنی به این ترتیب است که ۱ عدد سیب زرد بدون پوست، ۴ عدد زردآلو، یک لیوان آب سیب، ۱ عدد موز، ۱ لیوان ماست شیرین، ۱ قاشق غذاخوری عسل و چند تکه یخ خرد شده را با هم در مخلوط کن بریزید و آنقدر بزنید تا به صورت مایعی کرم رنگ درآید.