زندگی بی دغدغه و آرام آرزوی هر انسانی که ای کاش همینطور هم باشد ولی پیچ و خم های زندگی که پایین و بالا دارند مانعی برای ساده زندگی کردن هستند.در هر صورت میتوان زندگی را ساده پیش برد و راحت زندگی کرد.روش هایی را در ادامه خواهید خواند که امکان دارد به شما در راه ساده زندگی کردن کمک نمایند.

تصور ذهنی ساده زیستن اگرچه برای همه یکسان نیست و الگوی ثابتی برای آن وجود ندارد، اما هر یک از ما می‌توانیم خودمان قضاوت کنیم و هر روشی را که در زندگی‌مان اعمال می‌شود بکار بندیم. برای ساده زندگی کردن آسان‌ترین روش را انتخاب کنید و مسائل مهم زندگی‌تان را بشناسید و تمامی موارد دیگر را کوچک شمرده و یا حذف کنید.

شاید روش‌هایی که در اینجا مطرح می‌شود برای شما آسان نباشد و تصمیم بگیرید آن را رها کنید، اما بدانید تغییر هر چیز کوچکی در زندگی می‌تواند کل زندگی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

غذاهای سریع آماده کنید

دستورالعمل غذاهایی را یاد بگیرید که سریع آماده می‌شوند. به جای اینکه وقت خود را صرف تهیه غذاهای مشکل کنید، از وقت‌تان بهره ببرید و در کنار خانواده‌ یک غذای آسان و راحت میل کنید و لذت ببرید. می‌توانید از یک کتاب آشپزی کمک بگیرید و دستور پخت غذاهای سالم را از آن بردارید و قبل از آنکه تصمیم بگیرید چه چیزی درست کنید، حتماً سری به آشپزخانه بزنید و ببینید چه موادی در اختیار دارید. استفاده از یک کتاب آشپزی خیلی ساده‌تر از زیر و رو کردن اینترنت است که در دسترس برخی افراد هم نیست.

ساده‌سازی کارهای روزانه
در مورد تمام کارهایی که در خانه انجام می‌دهید، فکر کنید. گاهی اوقات وظایف ما در منزل به اندازه کارهای خارج از منزل است؛ بنابراین روی کارهای مهم تمرکز کنید و کارهای جزئی و بی‌اهمیت را فراموش کرده و یا برای انجام دادن آنها از دیگران کمک بگیرید.

به این نکات توجه کنید
ساده کردن زندگی هدف نیست، بلکه راه و مسیر رسیدن به هدف است.  در این مسیر، ممکن است بعضی ایده‌ها روی زندگی شما تأثیر بگذارد و در برخی دیگر هیچ پیشرفتی نداشته باشید. در این مواقع خودتان را سرزنش نکنید، بلکه از آن مسأله درس بگیرید.

گاهی اوقات، اطرافیان شما باعث می‌شوند که فکر کنید مسیر را اشتباه طی کرده‌اید؛ در این مواقع مهربان و صبور باشید و بدانید که خود آنها سردرگم هستند و دوست داشتند می‌توانستند مثل شما ساده زندگی کنند. هر وقت احساس آمادگی کردید، می‌توانید در این راه به آنها کمک کنید.

  کمد لباس خود را ساده کنید
داشتن لباس کمتر و باکیفیت‌تر به این معنی است که همیشه ظاهر شما آراسته است و احساس خوبی خواهید داشت؛ همچنین زمان کمتری صرف می‌کنید تا تصمیم بگیرید چه چیزی بپوشید و نگرانی شما نسبت به ظاهرتان کمتر خواهد بود.    دو، سه رنگ لباس را با یکدیگر ترکیب و سِت کنید. با شلوار مشکی و یا جین آبی، بلوزی به رنگ متفاوت بپوشید.   فقط لوازم ضروری و مهم را درون کمد خود بگذارید.

زندگی خود را جمع‌و جور و کوچک کنید
خانه‌ای کوچک اما راحت داشته باشید. هر چقدر به‌هم ریختگی و درهم برهمی، کمتر باشد، فضای بیشتری برای حرکت و تنفس وجود خواهد داشت. کارهایی را انجام دهید که واقعاً اهمیت دارند.  یاد بگیرید که با کمترین‌ها و حداقل‌ها زندگی کنید. کمتر خرید کنید، ولی مزه کیفیت را بچشید و پول خود را برای روز مبادا یا رفتن به یک مسافرت در تعطیلات پس‌انداز کنید.

مطمئن شوید هر کاری را که انجام می‌دهید؟ با خواست و سلیقه‌تان تطبیق دارد و فقط به خاطر مد نیست. به یاد داشته باشید که داشتن اشیا و اجناس مختلف نشانه زندگی ایده‌آل و خوب نیست. اولویت‌های خود را در زندگی طبقه‌بندی کنید.

خیلی راحت از فرزندان‌تان مراقبت کنید
در دنیای مدرن امروز، انتظارات اجتماعی زیادی در مورد فرزندداری، به وجود آمده است و پدر و مادرها، هر کاری برای بچه‌های‌شان انجام می‌دهند؛ از نوشتن تکالیف مدرسه گرفته تا بستن بند کفش آنها. اما بهتر است از این کار خودداری کنید و فرزندداری را ساده بگیرید و اجازه دهید آنها کارهای‌شان را خودشان انجام دهند.

بدین ترتیب با قبول مسئولیت کارها مدبر و انعطاف‌پذیر رشد خواهند کرد. بعضی اوقات ناهار درست نکنید، لباس‌های کثیف را نشویید و اسباب‌بازی‌های به هم ریخته را جمع و جور نکنید. تا فرزندتان بفهمد در هر سنی، متناسب با سن خودش باید کارهای شخصی‌اش را انجام دهد.

انجام دادن همیشگی این کارها برای شما آسان نخواهد بود؛ بنابراین چند بار به آنها یاد دهید که چگونه کارهای‌شان را انجام دهند و سپس به حال خود رهایشان کنید. می‌‌توانید یک نمودار کاری برای آنها آماده کنید تا در طول یک‌هفته آن را انجام دهند. بنابراین به خودتان اعتماد و خیلی راحت و طبیعی رفتار کنید. کودکان شما سپاسگزار شما خواهند شد اگر خواندن کتاب‌‌هایی همچون «چگونه کودکان و نوجوانان سرکش خود را اهلی کنید» را کنار بگذارید.

اجازه دهید کودکانتان تجربه کنند و به کشف طبیعت بپردازند. آنها را به طبیعت ببرید تا تفریحی رایگان، سالم و جالب داشته باشند. کودکانی که زیاد بیرون نمی‌روند و از طبیعت محروم هستند، به «اختلالات رفتاری» مبتلا می‌شوند و این روی پدر و مادر نیز تأثیر بدی می‌گذارد. اجازه دهید این ترس از بین برود و سپس هر دو، از مزایای آن بهره‌مند شوید.

هر شخصی در خانه باید وظایف خودش را بداند و آنها را انجام دهد. خانه متعلق به تمام افراد ساکن در آن است و تمام آنها در نگهداری آن سهیم هستند. اگر شما کاری را همیشه انجام دهید، به مرور جزء وظایف‌تان خواهد شد و تغییر دادن آن کمی مشکل می‌شود. جلسه خانوادگی بگذارید و با یکایک افراد خانواده مشورت کرده و راه‌های زندگی ساده را بررسی و در مورد نقش و وظیفه هر یک از افراد گفتگو کنید.

بپذیرید که افراد تغییر نخواهند کرد. اما به آنها بقبولانید که این تغییر نیست، بلکه انجام کارها و وظایفی است که به عهده آنهاست و هیچ‌کس نسبت به دیگری برای انجام نظافت و کارهای دیگر برتری ندارد.

برای خرید هدایا و کادوهای مراسم به خودتان سخت نگیرید و اضطراب نداشته باشید، می‌توانید در خانه جایی را به نگهداری کادویی‌ها و هدایا اختصاص دهید. با این کار خیلی سریع و به آسانی یک کادو از میان آنها انتخاب خواهید کرد.

منبع : الو دکتر