با توجه به افزایش فناوری در زمینه پزشکی می خواهیم به برخی از دستاوردهای جدید پزشکان در زمینه درمانی اشاره کنیم پیشرفت علم پزشکی باعث پیشگیری از مرگ و میر مبتلایان به سرطان و بالابردن سطح سلامت جسمی مردم خواهد شد .

آبا پایان سال 2016 میلادی، جامعه پزشکی خود را برای عملکرد دقیق‌تر و موثرتر در سال 2017 آماده می‌کند.

بیش از صد پزشک و محقق در حال کار روی نامزدی تقریبا 200 نوآوری پزشکی هستند که شانس درمان و طول عمر بیماران را افزایش می‌دهند.

عمده‌ترین نوآوری‌ها در زمینه پزشکی که در یک سال آینده شاهد آنها خواهیم بود را در ادامه می‌خوانید.

استفاده از میکروبیوم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها

این نوآوری، هیجان ‌انگیزترین نوآوری سال و بسیار ارزشمند است. جامعه پزشکی سرانجام به چیزی که همیشه می‌دانست اذعان کرد: بخش عمده سلامت ما از روده‌ها ناشی می‌شود. میکروبیوم یا مجموع باکتری‌هایی که بدن ما میزبان آنهاست، به نوع بیان ژن‌های ما، استعدادمان برای ابتلا به بیماری‌ها، شناخت نوع بدن و موارد دیگری کمک می‌کنند. در حقیقت 90 درصد بیماری‌ها می‌توانند از روده و سلامت میکروبیوم ناشی شوند. به همین دلیل است که مراقبت از سلامت روده اهمیت زیادی دارد. وقتی مواد سمی مثل گلوتن، باکتری‌های بد و اجزای هضم نشده موادغذایی در دستگاه گوارش باقی می‌ماند، التهاب ایجاد می‌شود و این التهاب، علائمی مثل نفخ، حساسیت غذایی، مشکلات پوستی و حتی علائم بیماری‌های خودایمنی را در پی دارد.

کارشناسان توجه به استفاده از رژیم‌های غذایی مفید برای دستگاه گوارش از جمله عصاره یا پودر عصاره استخوان را شروع خوبی برای تقویت سلامت این اندام مهم می‌دانند.

داروهای دیابتی کاهش‌دهنده بیماری‌های قلبی ـ عروقی و مرگ

آمار ابتلا به دیابت، در کنار این حقیقت که این بیماری یکی از عوامل عمده مرگ و میر در جهان است، دیابت را به بیماری هراسناکی تبدیل می‌کند. اما خوشبختانه می‌توان انتظار داشت سال 2017 شاهد معرفی داروهای جدیدی باشیم که همایندی مرضی (حضور یک یا چند اختلال یا بیماری علاوه بر بیماری یا اختلال اولیه و تاثیرات این اختلال‌ها) را که در بیماری دیابت شامل مشکلات قلبی ـ عروقی و همچنین مشکلات کلیوی است، کاهش می‌دهند.

قابلیت همکاری در مراقبت‌های سریع پزشکی

بسیاری از مردم به دلایل غیرمرتبط با شرایط سلامت و وضعیت مالی خود، از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند. مشکلات رفت و آمد و زمان‌های طولانی انتظار برای ملاقات با پزشک، گاهی باعث می‌شود تا زمانی که مشکل سلامت، جدی نشده است از چکاپ‌های معمولی خودداری کنیم. یکی از جالب‌ترین نوآوری‌های سال 2017 را شاید بتوان ابزار جدیدی دانست که به سیستم‌های مختلف مراقبت‌های پزشکی اجازه می‌دهد با یکدیگر صحبت کنند. با استفاده از این ابزار، داده‌های بالینی مثل عکس‌ها و داروها و داده‌های اداری مثل صورتحساب‌ها و اطلاعات جمعیتی می‌توانند به آسانی میان ادارات به اشتراک گذاشته شوند. هرچند شاید اثر این نوآوری زیاد محسوس نباشد، اما دست‌کم به معنای سردردهای کمتر به هنگام ملاقات با پزشک خواهد بود.

خودکار شدن اجزای امنیتی خودروهای خودران

هزینه‌های درمانی مرتبط با تصادفات خودرو، بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمانی را تشکیل می‌دهند. اما تولید‌کنندگان خودرو و شرکت‌های فناوری امیدوار به تغییر این روند هستند.

افزودن اجزای خودکار مثل سیستم هشدار خواب آلودگی و سیستم‌های هشدار تصادف از جمله راهکارها برای کاهش تصادفات و خطاهای انسانی هستند.

درحالی که نوموفوبیا ـ نوعی اعتیاد به گوشی‌های هوشمند ـ هر روز تعداد بیشتری از ما را مبتلا می‌کند. هرگونه تلاش برای کاهش تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن تلاش ارزشمندی خواهد بود.

ایمن درمانی سلولی برای درمان سرطان خون و سرطان لنفوم

با شخصی‌تر شدن درمان‌های دارویی، ایمن درمانی به گزینه عملی‌تر و موفقیت‌آمیزتری برای درمان انواع خاصی از سرطان بویژه لوسمی و سرطان لنفوم تبدیل می‌شود. با توجه به این که یک‌چهارم مبتلایان به سرطان در کودکان و بزرگسالان از لوسمی رنج می‌برند، این تحول می‌تواند خبر خوبی باشد. ایمن درمانی شیوه‌ای است که در آن از تحریک سیستم ایمنی یک فرد برای تقویت این سیستم و کسب قدرت لازم برای مقابله با سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.

هرچند این شیوه با چالش‌هایی مواجه است، اما ثابت شده که ایمن درمانی بویژه در درمان لوسمی و سرطان لنفوم موثر است. این پیشرفت، نه تنها برای بیماران مبتلا به این بیماری‌ها، بلکه برای جامعه بزرگ پزشکی مفید خواهد بود. احتمال می‌رود مطالعات بیشتری روی ایمن درمانی صورت بگیرد با این امید که این شیوه در درمان انواع دیگر سرطان نیز به کار گرفته شود.

تجسم سه‌بعدی و واقعیت افزوده در جراحی‌ها

کمردردهای جراحان در نتیجه ساعت‌های طولانی خم شدن در طول عمل‌های جراحی، دید محدود جراحان، لرزش و تکان مختصر دست و اشتباهات کوچکی که گاهی به قیمت یک زندگی تمام می‌شوند زیاد ادامه نخواهند یافت.

اکنون دو گروه از دقیق‌ترین عمل‌های جراحی ـ چشم و مغز و اعصاب ـ درحال آزمایش فناوری‌های جدیدی هستند که در عین بالا نگه داشتن سر جراحان، با ارائه تصاویر سه‌بعدی از محل مورد جراحی، ریسک خطا را کاهش داده و با انجام جراحی‌های موثرتر، اطلاعات دیداری بهتری را نیز در اختیار رزیدنت‌ها (جراحان آینده) قرار می‌دهند.

آزمایش HPV توسط خود فرد

بیش از صد نوعHPV یا ویروس پاپیلومای انسانی ـ عامل زگیل تناسلی ـ وجود دارند که دست‌کم 13 نوع آنها عامل انواعی از سرطان‌ها ازجمله سرطان دهانه رحم هستند. در کشورهای کمتر توسعه یافته، سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در میان زنان است. واکسن HPV در دسترس همه زنان قرار ندارد، بنابراین ابزاری که امکان آزمایشHPV توسط خود فرد را فراهم کند بسیار ارزشمند خواهدبود. این ابزار که بتازگی ارائه شده است هرچند نمی‌تواند مشکل افراد آلوده به HPV را به طور کامل حل کند، اما اقدام اولیه خوبی برای افزایش آگاهی در این رابطه است.

لوله‌های زیستی قابل جذب

شمار زیادی از بیماران قلبی در سراسر جهان، استنت یا لوله‌های توری فلزی در عروق کرونر قلب خود دارند. این لوله‌ها که رگ‌های قلب را باز می‌کنند و انسداد رگ‌های کرونر را کاهش می‌دهند، بعد از انجام ماموریت خود در بدن باقی می‌مانند و می‌توانند در نهایت باعث کاهش جریان طبیعی خون و حتی ایجاد لخته شوند. اما خوشبختانه لوله‌هایی که از پلیمر طبیعی حل شونده ساخته شده اند در راه هستند. این لوله‌ها پس از سه سال و بعد از انجام ماموریت‌شان کاملا از بین می‌روند. بنابراین در آینده نزدیک از لوله‌های فلزی که در بدن باقی می‌مانند و از مشکلاتی که ایجاد می‌کنند خبری نخواهد بود.

استفاده از کتامین برای درمان افسردگی مقاوم به درمان

در حالی که تجویزهای پزشکی و نیز درمان‌های طبیعی برای افسردگی وجود دارند، اما این درمان‌ها برای یک سوم مبتلایان به این اختلال موثر واقع نمی‌شوند. دنیای پزشکی بر این باور است که کتامین ـ مخدری که مصارف پزشکی دارد ـ می‌تواند در بهبود مواردی از این اختلال که در برابر درمان مقاوم هستند موثر باشد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند کتامین گاهی 24ساعت پس از مصرف یک دوز از آن، در درمان افسردگی شدید، بسیار موثرواقع می‌شود. تزریق کتامین نیز در درمان مشکلات روانی بسیار موثراست. با تمرکز بر این موضوع در سال 2017، انتظار می‌رود زندگی‌های بیشتری نجات داده شوند.

نمونه‌برداری مایع از تومورهای سرطانی

نمونه‌برداری از تومورها مدت‌هاست به بخش ضروری درمان سرطان تبدیل شده است. این نمونه‌ها برای تایید تشخیص بیماری، تعیین نوع سلول‌های تومور و در سال‌های اخیر برای شناخت جایگزین‌های ژنتیک تومور استفاده می‌شوند.

نمونه‌برداری از تومور همچنین نیازمند استفاده از روش‌های تهاجمی مثل عمل جراحی است. اما همه بیماران از شرایط سلامت خوبی برای انجام این نمونه‌برداری برخوردار نیستند و غالبا تومورها نیز در نقاطی قراردارند که نمونه‌برداری از آنها غیرممکن است.

با ظهور شیوه نمونه‌برداری مایع، این پیچیدگی‌ها به فراموشی سپرده خواهند شد. شیوه جدید نه‌تنها نتایجی مشابه شیوه قدیمی دارد، بلکه در برخی موارد، نمونه‌برداری مایع، جهش‌هایی که مانع درمان می‌شوند و در نمونه‌برداری سنتی قابل تشخیص نبودند را نیز مشخص می‌کند.

هرچند احتمال کمی وجود دارد که در سال 2017، نمونه‌برداری سنتی از تومورها کاملا منسوخ شود، اما دیری نخواهد گذشت که یک آزمایش ساده خون به راه ساده شناخت و تشخیص سرطان تبدیل شود.

مترجم: یاسمین مشرف
جام‌جم