1

چای یک نوشیدنی پرطرفدار در بین مردم سراسر جهان است. این نوشیدنی در بین خانواده های ایرانی نیز طرفداران بسیاری دارد ، اما برخی از افراد نسبت به نوشیدن چای تمایلی ندارند ، در این مطلب چند دلیل قانع کننده در رابطه با خواص نوشیدن چای به شما خواهیم گفت.

شاید در حین نوشیدن چای هیچ وقت ذهنتان را درگیر چنین قضیه ای نکرده باشید اما واقعیت درباره چای در بسیاری نکته ها نهفته بسیاری درباره چای است که بعید نیست خیلی از آدم های چای خور هم از اصل ماجرا بی خبر باشند. آنچه که معمول است نوشیدن یک فنجان چای داغ برای رفع خستگی و کسالت مفید است یا یک پذیرایی معمول از مهمان های خودمانی برای این که عده ای دور هم جمع شده و می خواهند گپ دوستانه ای بزنند و در این میان یک فنجان چای داغ هم جمع را گرم و گیراتر می کند.

 

بهتر است نگاهتان را به این نوشیدنی ساده اما پرفایده از یک دید سطحی به نگاهی عمیق تر تغییر دهید. چون موضوع درباره چای و فوایدش جدی تر از آن چیزی که شما تا به امروز فکر می کردید. چای می تواند با چاقی احتمالی تان مبارزه کند. این نوشیدنی محبوب می تواند سپرهای شما برابر بیماری های خطرناکی مثل سرطان باشد. بهتر است بدانید تحقیقات نشان داده که نوشیدن سه فنجان چای در روز و چه بسا بیشتر می تواند مفیدتر از آب خوردن در مقدار مشابهی با چای باشد. آنتی اکسیدان نهفته در چای توانایی بالا بردن میزان سلامتی بدن را بالا می برد و این درست همان ویژگی است که در نوشیدن مداوم آب نیز وجود دارد. با همه این اوصاف بهتر است هرگز نوش جان کردن یک فنجان چای داغ را از خود دریغ نکنید.

 

 

 

 

چای مانع خرابی دندان ها می شود. چه باور کنید و چه نکنید نوشیدن منظم چایی دندان های شما را مقاوم می کند و به این ترتیب از خطر پوسیدگی آنها می کاهد. چایی منبع اصلی فلورید است؛ چیزی که سبب تقویت مینای دندان می شود. آنتی اکسیدان موجود در چای نیز این توانایی را دارد که در برابر باکتری هایی که بیماری های لثه و دندان را موجب می شوند مقاومت کند. پس اگر مردد بودید بهتر است این تردید را کنار بگذارید و حداقل روزی یک فنجان چای بنوشید.

 

چای آب بدن را تأمین می کند اگرچه آب تنها منبع قابل اتکا برای تأمین آب بدن به خصوص بعد از ورزش یا یک روز کاری است اما برخی محققان بر این باورند که نوشیدن چایی هم می تواند دقیقاً همان فوایدی را که آب برای بدن دارد، داشته باشد و به همان اندازه مفید واقع شود. با وجود میزان کافئین بالای نهفته در چای اما این نوشیدنی می تواند جایگزین مناسبی برای آب باشد.

 

آیا نوشیدن چای شما را لاغر می کند؟ تحقیقات برخی دانشمندان نشان داده اگر افراد نوشیدن چای را به شکل منظم در برنامه روزانه شان جای بدهند کمک قابل توجهی به نگه داشتن وزن خود در شرایط ایده آل می کنند چون یکی از خصوصیات چای سوزاندن کالری با سرعت بالاست. به هر صورت چای جزو آن دسته نوشیدنی هایی است که هرگز سبب چاقی نمی شود، پس بدون ترس و واهمه می توانید روزی چند فنجان از آن را نوش جان کنید.

 

قدرت حافظه خود را با چای تقویت کنید. دانشمندان عقیده دارند برخی انواع چای به خصوص چای سبز قدرت سلول های حافظه ای مغز را بالا می برد و حتی مانع بروز بیماری هایی مثل آلزایمر می شوند. پس جای تعجبی ندارد اگر افراد سالخورده بیش از جوان ها چای می نوشند.

 

 

 

 

همراه چای سرطان را شکست بدهید. برخی تحقیقات اثبات شده نشان داده اند که نوشیدن چای می تواند به شکل جدی شانس شما را برای جلوگیری از بروز بیماری سرطان بالا ببرد. هرچند ادامه این تحقیقات همچنان در جریان است اما تا بدین جای کار مشخص شده انواع سرطان های پروستات، دهان و سینه در بین افرادی که روزانه بین ۵ فنجان یا بیشتر از آن چای می نوشند بسیار کمتر دیده شده است.

 

 

از صبح تا شب با چای

 

وقتی صبح زود قصد کنی به کوه و بیابان بروی تا کمی نشاط به ریه هایت و سلول مغزت تزریق کنی در ذهنت مدام رنگ و بوی چای شکل می گیرد. می خواهی بروی دربند یا درکه یاد رستوران ها و قهوه خانه های طول مسیر می افتی و کسانی که با زدن دستهایشان به هم مژده چای تازه یا قند پهلو یا آویشن و چند نوع دیگر را می دهند. اگر در این روزها قصد داشته باشی هوایی تازه کنی، چای دارچین بهترین پیشنهاد است. چوب دارچین را در قوری آب جوش می اندازی و چای دم می کنی و بدون شکر می نوشی.

 

شب که به خانه باز می گردی رمقی برایت باقی نمانده و آن قدر خوراکی های جور واجور خورده ای که نفخ کرده ای. علاج دردت چای و نبات است. اگر کارمند باشی فردا صبح شاد و سرحال نشسته ای سر میز صبحانه و هوس خوردن چای شیرین رهایت نمی کند. به خصوص با نان بربری تازه و پنیر اصل تبریزی. اگر کمی متفاوت تر باشی مثل انگلیسی ها چای سیاه را با شیر سرد می نوشی و خواب از سرت می پرد.

 

اگر کارگر باشی میان چاشت روزانه کنار سبزی و ریحان و ترب، تنها و تنها چای داغ قندپهلو می چسبد. به خصوص اگر قند اصل فریمان کنار استکان کمرباریک باشد.

 

ظهرها و بعد از ناهار برای تجدید قوا چای را با خرما می نوشی، شیرینی طبیعی خرما، با تلخی ذاتی چای حال خوشی درونت ایجاد می کند.

 

عصرها که همراه رفقا برای گپ دوستانه سری به قهوه خانه یا کافی شاپ ها می زنی بعد از کشیدن قلیان هیچ چیز چون چای داغ و لب سوز نمی چسبد، آن قدر که احساس می کنی می توانی راحت تر نفس بکشی.