برخي از زائران ايراني به صورت بي‌رويه اقدام به خريد دارو از داروخانه‌هاي عربستان مي‌كنند كه اين اقدام مشكلاتي را براي آنها فراهم مي‌كند.

تعدادي از زائران ايراني بنا به دلايل مختلف از عربستان داروخانه‌هاي عربستان دارو تهيه مي‌كنند. بهتر است زائران براي خريد دارو و حصول اطمينان از هرگونه عوارض آن با پزشك خود مشورت كنند.
برخي از زائران بدون مشورت كردن با پزشكان خود اقدام به خريد دارو مي‌كنند و اين كار مي تواند باعث بروز مشكلاتي براي آنها شود.
زائران بهتر است براي تهيه داروهاي مورد نياز خود در عربستان به بيمارستان‌هاي ايران مراجعه و با اطمينان داروي مورد نظر خود را تهيه كنند.
به گفته نادري، مسئول هيئت پزشكي حج در مكه برخي از داروها ساخته كشوري كه روي بسته‌بندي آن قيد شده نيست و متعلق به برخي از كشورهاي قاره ‌آفريقاست و زائران در خريد داروها دقت بيشتري كنند تا دچار مشكل نشوند.
در حال حاضر بروز بيماري سرماخوردگي در بين زائران ايراني در عربستان بسيار شدت گرفته و بيشتر زائران با اين بيماري دست و پنچه نرم مي‌كنند.
به گفته برخي از زائران، چندين بار براي بيماري سرماخوردگي به بيمارستان مراجعه كرده و با توجه به اينكه دستورات پزشكان را نيز انجام داده‌اند اما هنوز بهبود نيافته‌اند.
محمد تقي حلي‌ساز، رئيس هيئت پزشكي ايران در عربستان مي‌گويد: معمولاً 95 درصد زائران دچار سرماخوردگي مي‌شوند و تعداد كمي هستند كه از اين مرحله فراتر رفته و بيماري آن‌ها عفوني مي‌شود.
به گفته وي، بر اساس اطلاعات به دست آمده، اين بيماري‌ ويروسي است اما خوب‌شدني است.
حلي‌ساز تأكيد كرد: زائران در مساجد و فضاهاي عمومي عربستان حتماً از سجاده‌ شخصي استفاده كنند.
وي مي‌گويد: ناوگان بيمارستاني ايران را در عربستان تجهيز كرده‌ايم.
رئيس هيات پزشكي ايران اظهار داشت: داروهاي مورد نياز در بيمارستان موجود است..
وي در ادامه مي‌افزايد: نزديك به 30 درصد تجهيزات را نوسازي كرده‌ايم.
به اعتقاد حلي ساز، ميزان مراجعات به اين دليل كم شده است كه افراد نكات بهداشتي را رعايت مي‌كنند.
به گزارش فارس، ايران در كشور عربستان در موسم تمتع 2 بيمارستان در مكه و مدينه داير كرده است و به صورت شبانه‌روزي و رايگان به زائران خدمات مي‌دهد.
اين بيمارستان‌ها از بخش‌هاي مختلفي همانند راديولوژي، آزمايشگاه، اورژانس، داروخانه، CCU، بخش مردان و زنان، ارتوپدي، روانپزشكي، كلينك‌هاي تخصصي چشم، گوش و حلق و بيني، جراحي عمومي و…تشكيل شده است.
اين بيمارستان ها تقريباً مجهز است ولي ايران با عربستان نيز هماهنگ كرده تا زائران بتوانند از بيمارستان‌هاي آنها نيز استفاده كنند.
همچنين در هر كاروان يك پزشك وجود دارد كه خدمات اوليه را به زائران مي‌دهد. در صورتي كه پزشك كاروان نتواند پاسخگو باشد با مراجعه به بيمارستان، كادر بيمارستاني خدمات‌هاي لازم را به زائران مي‌دهند.