blood test

خوشمزه کزدن غذاهای سالم با بکارگیری چاشنی ها و ادویه های مفید علت لذت بردن از یک رژیم سالم برای اشخاص مبتلا به دیابت نوع 2 است. ولی پیش از اینکه کچاپ یا مایونز را به غذای خود اضافه کنید موارد زیر را بخوانید تا چاشنی ها و ادویه ها ی سالمتر را به روشی صحیح برای افزودن طعم به غذاهای خود استفاده کنید. همچنین در موقع خرید به برچسب اطلاعات تغذیه ای و اندازه ی سروینگ هر یک از چاشنی ها یا ادویه ها توجه کنید. همه ی متخصصین تغذیه و دیابت پراهمیت ترین موضوع در تغذیه را کنترل سایز وعده ی غذایی یا portion control می دانند. چاشنی ها نیز مانند هر غذای دیگری باید در اندازه ی مجاز مصرف شوند. در ادامه بهترین چاشنی ها وادویه ها را برای یک رژیم غذایی سالم به شما معرفی می کنیم.

کچاپ به دلیل داشتن لیکوپن

کچاپ معمولاً به عنوان یک چاشنی نامناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معرفی می شود که بخشی از آن به دلیل وجود مقادیر زیادی شکر و نمک پنهان است و از سوی دیگر معمولاً کچاپ به مقدار زیاد مصرف می شود. اما اگر عاشق کچاپ هستید نباید خودتان را کاملاً ازخوردن آن محروم کنید تنها با اندکی کنترل، مقدار مناسبی از این چاشنی را مصرف کنید برای مثال یک قاشق غذاخوری را با غذای خود مصرف نمایید، این مقدار حاوی مقادیر زیادی نمک و شکرنمی باشد.از سوی دیگر وجود سس گوجه فرنگی در این چاشنی مقادیر زیادی لیکوپن را که یک آنتی اکسیدان طبیعی است در اختیار بدن شما قرار می دهد.

خردل مزه ای با کربوهیدرات کم

خردل کلاسیک زرد رنگ یا انواع پودر تهیه شده از دانه ی خردل افزودنی مناسبی برای انواع ساندویچ ها و برگرها است. خردل همچنین طعم بسیار خوبی به برخی از انواع گوشت ها می دهد. از آنجائیکه مقدار کربوهیدرات و چربی آن پایین است در طبقه بندی غذاهای آزاد برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قرار می گیرد. غذاهای آزاد غذاهایی هستند که کمتر از 5 گرم کربوهیدرات در هر وعده ی سروینگ آنها وجود داشته باشد. یک وعده ی سروینگ خردل حدود یک قاشق غذاخوری است .

سس تند برای کنترل وزن

تصور این موضوع بسیارسخت است که کسی با هر نوع غذایی مقادیر زیادی سس فلفل بخورد اما اگر شما علاقه ی خاصی به ادویه های تند و تیز دارید، بیاد داشته باشید ازاین چاشنی تنها مقدار محدودی- حداکثر یک قاشق غذاخوری- استفاده کنید. در برخی از تحقیقات پیشنهاد شده است افزودن سس تند به کنترل مقدار غذایی که میخورید از طریق کنترل اشتها کمک می کند و این بخش کلیدی در کنترل وزن است، چه شما به دیابت مبتلا باشید و چه نباشید کنترل اشتها کلید کنترل وزن است.

سالسا به دلیل داشتن سبزیجات تازه

یک چاشنی واقعاً خوشمزه که به انواعی از غذاها طعم بسیارخوب می دهد سالسا است. سالسا مخلوطی از گوجه فرنگی تازه، پیاز، سیر و فلفل تند تازه همراه با مقدار کمی نمک است. اگر خودتان سالسا را تهیه می کنید می توانید از انواع ادویه های دلخواهتان به آن اضافه کنید. این چاشنی برای مرغ یا ماهی گریل شده وانواع ساندویچ ها و لقمه های خانگی مناسب است. شما می توانید تا دو قاشق غذاخوری از آنرا بدون محاسبه ی آن در شمارش کربوهیدرات روزانه ی خود استفاده نمایید

Recording glicaemia

سرکه به دلیل کالری پایین

سرکه چاشنی کم کالری و کم کربوهیدراتی است که فاقد نمک یا چربی می باشد. انواع گوناگونی از سرکه در قفسه ی سوپرمارکت ها وجود دارد. شما می توانید آنها را امتحان کنید تا مناسب ترین طعم دلخواه خود را بیابید. ریختن مقداری سرکه ی بالزامیک بروی سالاد سبب می شود سبزیجات قابل هضم شوند سرکه همراه با سس سویای کم سدیم می تواند مارینید مناسبی برای تهیه ی کباب های لذیذ باشد( برای خواباندن مواد گوشتی، ماهی و …..) شما می توانید طعم دلخواه خود را با افزودن سبزیجات خشک و ادویه ها به سرکه بیافزایید.

سس سالاد کم کالری

شما می توانید انواع سس سالاد کم کالری با طعم های مختلف وادویه های گوناگون را در قفسه های سوپر مارکت ها بیابید از این چاشنی درتهیه ی سالادها، ساندویچ ها و مارینیدها یا حتی دیپ های سالم یا همراه با پروتئین های کم چرب مانند ماهی یا مرغ استفاده کنید. تنها به خاطر داشته باشید کنترل سایز سروینگ آن مهمترین مسئله است حداکثر 2 قاشق غذاخوری از سس کم چرب استفاده کنید. حتماً به برچسب اطلاعات تغذیه ای روی سس توجه کنید و مقدار چربی ، نمک و محتوی شکر و کربوهیدرات آنرا چک کنید.

دارچین برای کنترل قند خون

دارچین با رایحه ای عالی خاطره ی کیک ها و پای های خانگی وتعطیلات را برای همه زنده می کند دارچین به کنترل پاسخ انسولین کمک می کند و استفاده از انسولین را دربدن بهبود می بخشد. توجه کنید اگر غذایی حاوی دارچین است و شما به خوردن آن علاقمندهستید باید به سایز وعده ی سروینگ آن توجه کنید. اما هر جا که ممکن است مقداری دارچین ساییده شده را به غذاها و نوشیدنیهای خود بیافزایید.

هورس ردیش

این سس که از ریشه ی گیاه هورس ردیش تهیه شده است یک چاشنی سنتی برای رست بیف است. یک وعده ی سروینگ آن حدود یک قاشق غذاخوری است که حاوی 2 گرم کربوهیدرات می باشد. هورس ردیش یک سس کم چرب برای انواع غذاها یا مارینید کردن ماهی، گوشت گوساله و مرغ است. هنگامیکه می خواهید از آن درغذای خود استفاده کنید حتماً به برچسب اطلاعات تغذیه ای روی آن توجه کنید از انواع کم نمک و کم چرب آن خریداری کنید.

مایونز برای چربیهای مفید

مایونز هم مانند کچاپ ، شهرت بدی پیدا کرده است اما اگر از انواعی انتخاب کنید که با روغن های سالم نظیر روغن زیتون تهیه شده باشند استفاده از یک وعده ی سروینگ آن یا کمتر آن بر اساس اطلاعات تغذیه ای روی شیشه ، مضر نمی باشد. برای جلوگیری از زیاده روی درمصرف آن، قبل از مصرف مقدار مجازی را که می خواهید مصرف کنید از شیشه خارج کرده و ظرف حاوی مایونز را به یخچال برگردانید.