در زمان های نه چندان دور لازم بود برای تعیین ضربان قلب،فعالیت و دمای پوست حتما به درمانگاه مراجعه کرد.اما امروزه پیشرفت علم و فناوری به مرحله ای رسیده است که شما با استفاده از لباس های سنسور دار می توانید مواردی مانند ضربان قلب، فعالیت و دمای پوست را اندازه گیری نمایید و به این ترتیب از بروز بسیاری بیماری ها پیشگیری نمایید.

سرپرست ارشد تحقیق مایکل اسنایدر، رئیس علوم ژنتیک در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا، در انتشار اخبار دانشگاه گفت: «هدف، تعیین اطلاعات پزشکی پایه در مورد شرکت کنندگان است. ما می خواهیم افراد را در سطح فردی مطالعه کنیم.»

شرکت کنندگان در مطالعه نیاز نبود که سنسور ویژه طراحی شده را بپوشند. در عوض باید از آگاهی دهنده هایی استفاده می کردند. این آگاهی دهنده ها بیش از ۲۵۰ هزار سنجش را در یک روز برداشت می کردند، از جمله وزن، ضربان قلب، اکسیژن در خون، درجه حرارت پوست، فعالیت هایی مانند خواب و مراحل راه رفتن، دوچرخه سواری، کالری مصرف شده، شتاب، قرار گرفتن در معرض اشعه گاما و اشعه ایکس.

دکتر اریک توپول، استاد علوم ژنتیک در موسسه تحقیقات اسکریپس در کالیفرنیا که در پژوهش شرکت نداشت، گفت: «داده هایی که جمع آوری شد، بسیار من را تحت تاثیر قرار داد. در این جا بسیاری از سنسورها و داده های مختلف در مورد هر فرد وجود دارد.»

به گفته این پژوهشگران این مطالعه نشان می دهد این امکان وجود دارد که صفات مختلف پایه سلامت تعیین شود. بنابراین می توان انحراف از هنجار سلامت را تشخیص داد و می توان از این اطلاعات برای تشخیص بیماری و درمان استفاده کرد

منبع: خبرگزاری مهر