توجه کردن به علائم دستگاه گوارشی می تواند شما را از بروز بسیاری بیماری ها آگاه کند و باعث شود در زمان به موقع به پزشک مراجعه نمایید.تفاوت مراجعه دیر هنگام و زود هنگام  بسیاری بیماری های گوارشی می تواند مرگ و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.محققان بر این باورندکه گاهی اوقات دنبال کردن یک احساس در شکم، علی‌الخصوص در مورد مبتلایان به سرطان کولون می‌تواند به معنای تفاوت مرگ و زندگی باشد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، دکتر آمیت سینگال و همکارانش از دانشگاه تگزاس می‌گویند: «افرادی که به دستگاه گوارش خود توجه می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که متوجه علائم نگران‌کننده شوند. این افراد زودتر به پزشک مراجعه می‌کنند.»
به گفته سینگال، اگر سرطان کولون زود تشخیص داده شود، معمولاً درمان آن راحت‌تر است.
سینگال که متخصص گوارش و دانشیار طب داخلی است، می‌گوید: «اگر متوجه تغییراتی در شکم خود شدید که بیش از یک هفته ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. چیزهای زیادی باعث علائم گوارش می‌شوند اما اگر موضوع سرطان باشد و زود آن را تشخیص بدهید، پیش‌آگهی بهتری خواهید داشت.»
از این نشانه‌ها نباید غافل شد:
•    تغییر قطر مدفوع
•    وجود خون در مدفوع
•    مدفوع سیاه رنگ
•    درد پایین شکم یا ناراحتی پایدار
تمام افراد در ۵۰ سالگی باید از نظر سرطان کولون مورد غربال‌گری قرار بگیرند، حتی آنهایی که در حال حاضر علامتی ندارند.
به گفته سینگال چندین راه برای تشخیص سرطان کولون وجود دارد، مثل:
•    کولونوسکوپی: در این روش کولون مورد معاینه قرار گرفته و به پزشک اجازه می‌دهد قبل از رشد و سرطانی شدن پولیپ‌ها، آن‌ها را بردارد.
•    تست ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT): این تست به بررسی وجود خون در مدفوع می‌پردازد.

منبع: سلامانه