افسردگی را می توان یکی از خطرناک ترین انواع بیماری ها یاد کرد. این بیماری تا حد بسیار زیادی بسته به میزان بیماری زندگی و روان فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. میزان آثار مخرب بر زنان بیش از مردان است که از جمله آثار مخرب آن می توان ابتلا به بیماری های فلبی را نام برد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که زنان میانسال با سابقه افسردگی در معرض خطر بیشتری برای دچار شدن به بیماری قلبی قرار دارند.

به نظر می‌رسد که این یافت‌ها تحکیم‌کننده پیوند شناخته‌شده افسردگی و مشکلات قلبی هستند. با این حال، این تحقیق اثبات‌کننده یک رابطه علت و معلولی نیست.
محققان با پایش حدود ۱۱۰۰ زن به مدت بیش از ۱۰ سال، دریافتند که افسردگی تنها عامل خطرساز چشمگیر برای ابتلا به بیماری شریانی قلب در زنان کوچکتر از ۶۵ سالی بود که در ابتدای مطالعه مشکل قلبی نداشتند.
با این حال به گفته محققان، در زنان بالای ۶۵ سال، تنها عامل معنی‌دار پیشگوی بیماری قلبی، سن بود.
بناببر اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده، بیماری قلبی عامل اصلی مرگ هم زنان و هم مردان در این کشور است. امسال از هر ۴ مرگ، یک مرگ به خاطر بیماری قلبی بوده است.
مؤلف مطالعه، دکتر ژوژی جیانگ، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان ریدینگ، گفت: «ما پس از اضافه کردن افسردگی به دیگر عوامل خطرساز شناخته‌شده بیماری شریانی قلب، دیدیم که افسردگی تنها عامل برجسته در زنان زیر ۶۵ سال است. این قضیه یک‌جورهایی تعجب‌آور است.»

 

منبع: سلامانه