عرب زبانان گیاه زنیان را انیسون بری می نامند و این گیاه گیاهی بوته ای، علفی و 1 ساله است که ارتفاعش تا 90 سانتی متر می رسد. برگ های گیاه زنیان تقسیم ها و بریدگی های زیادی دارد، بصورتی که بسیار نازک و ظریف هستند. گل هایی با رنگ سفید و اندازه کوچک بر روی سر شاخه های این گیاه به صورت چتر مرکب قرار دارند.عرق زنیان ضد درد و التهـاب مفـاصل می‌باشد. عرق زنیان برطرف کننده دردهـای آرتـروز بوده، در درمان سیـاتیک، کرامپ و نقرس کاربرد دارد.

قسمت مورد استفاده گیاه زنیان، میوه‌های آن است. این میوه‌ها کوچک، بیضی شکل و به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای بوده و دارای اسانس با بوی نافذ و مشابه آویشن هستند.

زینیان از قدیم به عنوان ادویه و نگه دارنده مواد غذایی مورد استفاده بوده است. همچنین از خواص زنیان در تهیه پودر کاری، ترشیجات، بیسکویت و مواد خوراکی دیگر از آن استفاده می‌شود.

از این گیاه در صنعت صابون سازی و عطرسازی نیز استفاده شده و رایحه آن در ساخت دهان شویه ها و خمیردندان ها کاربرد دارد. همچنین محصولات جانبی زنیان به اشکال پودر، دئودرانت، پماد، لوسیون و محلول، در بازار عرضه می‌شوند.

زنیان رومی و فواید آن برای سلامتی

زنیان رومی، اجوان یا نانخواه گیاهی با میوه های کوچک و دانه مانند است. این ماده از خانواده  تولید می کند. این ماده از خانواده چتریان گروهی از گیاهان شامل کرفس، زیره، گشنیز، رازیانه ، جعفری و زردک است.

این گیاه با نام های دیگری از جمله دانه کاروم، علف هرز اسقف و سماق آژوان نیز معروف است. دانه های کاروم دانه های گیاه اجوان یا زنیان رومی است که در غذاهای هندی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

اگرچه از آن به عنوان دانه یاد می شود، اما دانه های کاروم میوه گیاه اجواین است. رنگ آن کمی سبز تا قهوه ای رنگ است و طعم تلخی دارد.

ظاهری شبیه دانه های زیره دارد، اما طعم و رایحه آن به آویشن نزدیک تر است. دانه های کاروم اغلب به عنوان دانه های کامل به فروش می رسند، اما به صورت پودر به عنوان ادویه مخصوص در پخت و پز نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

دانه های فوق العاده مغذی کاروم سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و سایر ویتامین ها و مواد معدنی است به همین دلیل با مزایای زیادی برای سلامتی همراه بوده و مدت هاست در شیوه های طب سنتی هند مورد استفاده قرار می گیرند، همچنین در داروهای آیورودا و سیدا برای کمک به درمان مسائل مختلف استفاده می شوند.

این دو طب به عنوان سیستم های درمانی بر این باورند که سلامتی شما به تعادل بین بدن، روح و روان بستگی دارد. به گزارش هلث لاین، در اینجا چند مزیت برتر و کاربرد دانه های کاروم برای سلامتی توضیح داده شده است.

خواص عرق زنیان

طبیعت عرق گرفته شده از گیاه زنیان گرم و خشک است و خواص دارویی آن شامل ضد نفخ، ضد عفونی کننده قوی معده، ضد قارچ و انگل، ضد اسهال، دافع رطوبت بدن و معده، نافع جهت رفع اعتیاد و مضرات آن، مفید جهت فلج و رعشه است. همچنین یکی از مهمترین خواص دارویی عرق زنیان درمان استئوآرتریت، برطرف کردن خشکی شانه‌‌ها و التهاب آرنج و درمان کشیدگی و التهاب تاندون ها است.

از دیگر خواص این عرق خاصیت ضد درد و التهـاب مفـاصل است. عرق گیاه زنیان رافـع دردهـای آرتـروز است و مصرف آن برای برطرف کردن اسپـاسم عضـلانی است، مصرف این عرق برای کاهشدرد مفاصـل  مفید و در درمان سیـاتیک، کرامپ و نقرس کاربرد موثری دارد.

فواید زنیان برای سلامتی

دانه های اجوان مقدار کمی روغن در خود دارند که به روغن آجوین معروف است. این روغن حاوی تیمول است فنلی که بوی آویشن مانند به میوه می بخشد.

از تیمول به طور معمول برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود، همچنین دارای خواص ضدقارچی و ضدباکتری است. در اینجا برخی از مزایای زنیان برای سلامتی ارائه شده است:

سلامت دستگاه گوارش

آنزیم های فعال موجود در اجوان جریان اسیدهای معده را بهبود می بخشند که می تواند به رفع سوءهاضمه، نفخ و گاز کمک کند، همچنین این گیاه در درمان زخم معده، زخم های مری، معده و روده نیز موثر است.

دانه های کاروم به طور معمول به عنوان یک داروی خانگی برای مشکلات گوارشی در طب آیورودا استفاده می شود. برخی مطالعات نشان می دهد عصاره دانه کاروم ممکن است با زخم معده که زخم های مری، معده یا روده کوچک است مقابله کند. به عنوان مثال، یک مطالعه دو هفته ای روی موش ها نشان داد درمان با عصاره دانه کاروم باعث بهبود زخم معده ناشی از مصرف ایبوپروفن می شود.

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد اثر عصاره قابل مقایسه با داروی رایج است که برای درمان زخم معده استفاده می شود، همچنین عصاره دانه کاروم به جلوگیری و درمان گاز و سوءهاضمه مزمن کمک می کند.

سوءهاضمه به عنوان درد و ناراحتی مداوم در قسمت بالای معده دسته بندی می شود که تاخیر در تخلیه معده یکی از دلایل سوءهاضمه محسوب می شود.

جالب توجه است که تحقیقات نشان می دهند ادویه دانه کاروم روند عبور غذا از معده موش را تسریع بخشیده که به بهبود سوءهاضمه کمک می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعات در فاز انسانی نیاز است.

پیشگیری از عفونت و مقابله با باکتری ها و قارچ ها

بسیاری از روغن های اساسی موجود در آجوین از جمله تیمول و کارواکرول به مبارزه با رشد باکتری ها و قارچ ها کمک می کنند، همچنین در مبارزه با باکتری هایی مانند سالمونلا و اشریشیا کلی نیز موثر است که می تواند منجر به مسمومیت غذایی و بروز سایر مشکلات معده شود.

دانه های کاروم دارای خواص ضدباکتری و ضدقارچی قدرتمندی هستند. این امر به احتمال زیاد به دو ترکیب فعال آن تیمول و کارواکرول نسبت داده می شود که نشان داده شده است مانع رشد باکتری ها و قارچ ها می شوند.

مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان می دهد این ترکیبات با باکتری های بالقوه مضر مانند اشریشیا کلی (E. coli) و سالمونلا  مقصر اصلی بروز مسمومیت غذایی و سایر شرایط سلامتی مبارزه کنند.

یک مطالعه در فاز آزمایشگاهی نیز نشان داد دانه های کاروم در مقایسه با سایر حلال ها در برابر سویه های مقاوم به چند دارو باکتری ها و قارچ ها از جمله کاندیدا آلبیکان ، کاندیدا کروسی و استرپتوکوک موتانس موثرتر هستند.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی تاثیر دانه ها بر رشد باکتری ها و قارچ ها در فاز انسانی لازم است.

کاهش فشار خون

تحقیقات انجام شده روی موش ها نشان می دهد تیمول موجود در اجوان می تواند از ورود کلسیم به عروق خونی قلب جلوگیری کرده و به کاهش فشار خون کمک کند.

فشار خون بالا، یک بیماری شایع است که خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. درمان سنتی این بیماری شامل استفاده از داروهایی مانند مسدود کننده های کانال کلسیم است.

این مسدود کننده ها از ورود کلسیم به سلول های قلب جلوگیری کرده و ریل های خونی را شل کرده و منبسط می کنند در نتیجه فشار خون کاهش می یابد.

برخی تحقیقات نشان می دهد تیمول، یکی از اجزای اصلی دانه های کاروم دارای اثرات انسداد کانال کلسیم است و می تواند به کاهش سطح فشار خون کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد عصاره دانه کاروم باعث کاهش سطح فشار خون در موش صحرایی می شود. با این حال، تحقیقات در مورد اثربخشی این دانه در کاهش سطح فشار خون هنوز محدود است، بنابراین برای درک چگونگی تاثیر دانه ها بر فشار خون در انسان مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

بیشتر بخوانید:زنان این علائم را جدی بگیرند/ روش های درمانی در چرخه تغییرات سلامت زنان

سطح کلسترول را بهبود می بخشید

تحقیقات روی فاز حیوانی نشان می دهد دانه های کاروم سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد. سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.

در یک مطالعه روی خرگوش پودر دانه کاروم باعث کاهش کلسترول کل، کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید شد. به همین ترتیب یک مطالعه روی موش ها نشان داد عصاره دانه کاروم در کاهش کلسترول کل، تری گلیسیرید و سطح کلسترول LDL (بد) و در عین حال افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) محافظ قلب موثر است.

هنوز هم در هر دو مطالعه پودر دانه کاروم فقط در درمان سطح کلسترول بالا موثر است که در دوزهای بالایی استفاده می شود که از خوردن دانه ها از طریق یک رژیم غذایی عادی حاصل نخواهد شد.

برای ارزیابی چگونگی تاثیر دانه ها بر سطح کلسترول در انسان مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

تسکین سرفه و احتقان

زنیان شما را از شر سرفه و مخاط بینی خلاص می کند که هر دو منجر به راحتی تنفس می شوند، همچنین ممکن است روی لوله های برونش تاثیر بگذارد که می تواند برای مبتلایان به آسم گزینه مفیدی باشد.

علاوه بر این، زنیان ضمن جلوگیری از سرفه جریان هوا را در دستگاه تنفسی نیز بهبود می بخشد. برخی شواهد نشان می دهد دانه های کاروم باعث تسکین سرفه می شوند.

اگرچه تحقیقات در این زمینه ناچیز است، اما یک مطالعه روی خوکچه های هندی نشان داد دانه های کاروم اثر ضدسرفه ای بیشتر از کدئین دارد یک داروی رایج که برای درمان سرفه استفاده می شود، همچنین دانه های کاروم جریان هوا را به سمت ریه ها بهبود می بخشد.

در یک مطالعه در افراد مبتلا به آسم درمان با 0.057 تا 0.113 میلی لیتر در هر پوند (0.125 تا 0.25 میلی لیتر در کیلوگرم) از وزن بدن عصاره بذر کاروم باعث افزایش جریان هوا به سمت ریه ها 30 تا 180 دقیقه پس از تجویز شد که این اثر با تئوفیلین داروی رایج آسم قابل مقایسه بود.

در نهایت، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تاثیر دانه های کاروم بر سرفه و سایر علائم تنفسی در فاز انسانی مورد نیاز است.

تسکین دندان درد

با توجه به خواص ضدالتهابی تیمول و سایر روغن های اساسی زنیان می تواند به کاهش درد همراه با دندان درد کمک کند، همچنین تیمول با مبارزه با باکتری ها و قارچ های دهان به بهبود سلامت دهان نیز کمک می کند.

تسکین درد آرتروز

زنیان همچنین می تواند به تسکین درد و تورم نیز کمک کند. میوه های خرد شده را می توان به صورت خمیر درآورده و روی پوست مفاصل برای درمان و کاهش درد آرتروز قرار داد.

روش دیگر اینکه می توانید وان حمام خود را با آب گرم پر کرده سپس یک مشت دانه کاروم به عنوان تسکین کننده به آن اضافه کنید.

اثرات ضد التهابی دارد

التهاب می تواند خوب یا بد باشد. التهاب کوتاه مدت روش طبیعی بدن برای محافظت در برابر بیماری یا آسیب است. از سوی دیگر، التهاب مزمن می تواند اثرات منفی بر بدن داشته و خطر ابتلا به بیماری های خاص را افزایش دهد.

تحقیقات نشان می دهند دانه های کاروم اثرات ضد التهابی دارند، بنابراین التهاب را در بدن شما کاهش می دهند. یک مطالعه روی موش ها نشان داد مکمل عصاره دانه کاروم اثرات ضدالتهابی قابل توجهی دارد.

به همین ترتیب نتایج یک مطالعه اخیر نشان داد موش های صحرایی مبتلا به آرتروز به مدت 21 روز عصاره بذر کاروم مصرف کردند که باعث بهبود و کاهش مارکرهای التهابی مانند سطح الاستاز شد، آنزیمی که همراه با التهاب است.

در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عصاره دانه کاروم ممکن است به عنوان درمان بیماری التهابی پتانسیل داشته باشد.

مقدار و طریقه مصرف عرق زنیان

مقدار مصرف برای بزرگسالان: روزی سه بار دو قاشق غذاخوری عرق زنیان در کمی آب حل کرده بعد از غذا میل شود.

مقدار مصرف برای کودکان: روزی سه بار دو قاشق مرباخوری عرق زنیان در کمی آب حل کرده بعد از غذا میل شود.

جهت استفاده برای استعمال خارجی: یک قاشق غذاخوری از این عرق گیاه را در گلو بریزید و غرغره کنید و سپس قورت دهید.

در دو سوراخ بینی دو قطره بچکانید و استنشاق کنید.

عوارض جانی، موارد احتیاط و منع مصرف

افراد گرم مزاج نبایستی از این عرق استفاده کنند و در صورت لزوم به مقدار کم و همراه با گیاهان دارویی سرد مانند عرق شاتره و کاسنی مصرف کنند. همچنین استفاده از این عرق در زنان باردار، کودکان زیر ۷ سال و افراد دارای اختلالات غده تیروئید بایستی با احتیاط همراه باشد.

آیا مصرف دانه های کاروم بی خطر است؟

برای بیشتر افراد مصرف دانه های کاروم بی خطر است. زنان باردار یا شیرده به دلیل اثرات بالقوه خطرناک بر سلامت جنین از جمله نقص احتمالی هنگام تولد یا حتی سقط جنین باید از مصرف آن اجتناب کنند.

در صورت بارداری مهم است قبل از مصرف دانه های کاروم به شکل دانه، عصاره یا پودر با پزشک خود در این باره مشورت کنید. علاوه بر این، گزارش های حکایت از حالت تهوع پس از مصرف مقادیر زیاد دانه های کاروم دارد به همین دلیل دانه ها باید به مقدار کم خورده شوند.

بیشتر بخوانید:چرا بی قراری برای شما مفید است؟

ارزش غذایی زنیان

زنیان سرشار از فیبر و مواد معدنی است، اما از آنجا که اندازه وعده معمولی آن کم است با خوردن آن فواید زیادی دریافت نخواهید کرد.

مواد مغذی در هر وعده

یک وعده شامل یک قاشق چای خوری زنیان حاوی:

 • کالری: 5
 •  پروتئین: کمتر از 1 گرم
 • چربی: کمتر از 1 گرم
 •  کربوهیدرات ها: 1 گرم
 • فیبر: 1 گرم
 • قند: 0 گرم

همچنین شامل:

 • پتاسیم
 • کلسیم
 • آهن
 • اسیدهای چرب ضروری

مواردی که باید درباره مصرف زنیان مراقب آنها باشید

زینان به عنوان یک افزودنی بی خطر در رژیم های غذایی بیشتر افراد موجود است، اما زنان باردار یا شیرده باید از مصرف آن اجتناب کنند. تحقیقات نشان می دهند ترکیبات موجود در زنیان به طور بالقوه باعث نقایص مادرزادی یا سقط جنین می شوند.

نحوه تهیه زنیان

زنیان یک ماده رایج در غذاهای هندی، پاکستانی و خاورمیانه است که به طور معمول قبل از استفاده و در مراحل آخر پخت و پز به صورت آسیاب شده استفاده می شود.

زنیان خشک را می توان به صورت آنلاین یا در فروشگاه های ادویه جات یا در بازارهای مواد غذایی هند یا خاورمیانه پیدا کنید. می توانید از زنیان به روش های مختلفی استفاده کنید، از جمله:

 • تهیه نان هندی زنیان پاراتا
 • ایجاد ادویه کاری مرغ، ماهی، لوبیایی یا عدسی با عطر و طعم بی نظیر
 • طعم دهنده گوشت، برنج، سوپ ها و سس ها
 • مخلوط کردن آن با شنبلیله، زردچوبه و دانه های خردل برای ایجاد مایع ترشی
 • جوشاندن آن در آب برای کاهش سوءهاضمه یا کمک به کاهش وزن

در پایان

دانه های کاروم مدت هاست در غذاهای سنتی هند و طب آیورودا مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهند آنها دارای اثرات ضدباکتری و ضدالتهابی هستند و در درمان زخم معده، کاهش فشار خون و سطح کلسترول موثر هستند.

هنوز هم بیشتر شواهد نتیجه مطالعات در فاز حیوانی و آزمایشگاهی است، بنابراین تحقیقات بیشتری برای درک بهتر مزایای دانه های کاروم بر سلامت انسان لازم است. دانه های کاروم برای اکثر افراد گزینه بی خطری تلقی می شود.

با این حال، این دانه ها برای زنان باردار ایمن نیستند زیرا با اثرات مضر روی جنین همراه است. در صورت تمایل به اضافه کردن دانه های کاروم به رژیم غذایی خود می توانید آن را به صورن آنلاین یا از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید.

 

مترجم: الهه زارعی