برخی روش های موثر خانگی به ما در درمان بیماری سرماخوردگی کمک می کنند با در پیش گرفتن توصیه های طب سنتی می توانید از شر سرفه ها و سرماخوردگی های دائمی زمستانی در امان بمانید تقویت سیستم ایمنی با استفاده از برخی خوردنی های خوشمزه زمستانی میسر خواهد بود .

برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های زمستانی تنها به تزریق واکسن فکر نکنید بلکه می توانید با استفاده از قدرت برخی خوراکی ها خودتان را تقویت کنید.

سرما خوردگی و آنفلوآنزا یکی از بیماری های شایع در فصول سرد سال است.

براساس آمار ها اکثر بزرگسالان در طول پاییز و زمستان دو الی سه بار سرما می خورند یا یک بار مبتلا به آنفلوآنزا می شوند.

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها در وهله اول باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و نیز با رعایت نکات بهداشتی از این بیماری ها مصون ماند.

از جمله این کارها می توان ورزش منظم، تزریق واکسن، شستن دستها به طور دقیق با آب و صابون، پرهیز از تماس و دست دادن با افراد بیمار را نام برد.

یکی از مهمترین راه های مقابله با ابتلا به این بیماری ها اصلاح رژیم غذایی است، مصرف برخی از خوراکی ها می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری شود، همچنین در صورت بیماری مصرف غذاهای سالم می تواند سبب درمان زودتر و  کاهش علائم بیماری شود.

از جمله این خوراکی ها سیر است که  دارای خاصیت تقویت سیستم ایمنی  و نیز ضد عفونی کردن بدن است، در این خوراکی موادی وجود دارد که می تواند باکتری ها، ویروس ها و میکروب هایی هایی که در روده هستند را نابود کند و به این ترتیب از بدن سم زدایی انجام دهد.

خوراکی دیگر  مصرف گوشت قرمز بویژه گوشت گاو است زیرا سرشار از پروتئین و گروه ویتامین های B است و می تواند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی به ساخت آنتی بادی توسط بدن برای مبارزه با عفونت ها کمک کند. پروتئین موجود در گوشت قرمز به ساخت ماهیچه در بدن  کمک می کند و  در صورت ابتلا به بیماری، فرد وزن کمتری از دست می دهد.

سوپ مرغ و خوردن گوشت سفید هم یکی دیگر از راه های مبارزه با ابتلا به سرما خوردگی است زیرا در گوشت سفید انواع مواد مغذی از جمله کلسیم و سایر مواد آلی وجود دارد که می تواند به سرعت علائم بیماری رو تسکین دهد.

یکی از عوارض شایع در هنگام ابتلا به بیماری های زمستانی گرفتگی و احتقاق مجاری تنفسی، بروز سرفه و عطسه  است که خوردن سوپ مرغ و گوشت سفید یا مصرف تخم مرغ پخته می تواند به بدن برای مقابله با این حالات کمک کند.

مصرف سبزی های برگ سبز و میوه های تازه از جمله مرکبات که حاوی و یتامین C هستند نیز می تواند باعث تقویت بدن و جلوگیری از ابتلای مجدد به بیماری و کوتاه شدن دوره نقاهت شود.

با رعایت این راهکارها می توانید بدون نگرانی از ابتلا به سرما خوردگی یا آنفلوآنزا یک زمستان زیبا و دوست داشتنی را پشت سر بگذارید.

باشگاه خبرنگاران