8

امروزه به خاطر مصرف مواد غذایی که میزان کلسترول بالایی دارد بیماری های مختلفی به سراغ افراد می آید که از شایع ترین این بیماری ها می توان به فشار خون اشاره کرد. فشار خون را می توان با خوردن برخی از مواد غذایی تا حد زیادی کاهش داد.

یکی از اهداف همه پزشکان و به خصوص متخصصان قلب این است که همه افراد یاد بگیرند که چگونه برای اینکه قلبشان خوب کار کند، وقت بگذارند. این مسئله شامل دو مرحله ساده است : اول اینکه، میزان فشارخون خود را به طور منظم اندازه گیری کنید. (از هر نفر فرد بالغ که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، یک نفر دچار فشارخون بالاست. این یعنی فشار خون آنها بالاتر از میزان معمول و مطلوب ۸۰/۱۲۰ است). دوم، آگاهی از آنچه می تواند این عدد را کنترل کند و سطح فشارخون را به میزان مناسب و متناسب با سن و نیاز شما نگه دارد. این موارد شامل ورزش، داشتن وزن مناسب، دوری از مصرف سیگار و بهتر از همه خوردن غذاهای سالم است. برای اینکه قلب سالمی داشته باشید، باید سالم غذا بخورید و دستورهای غذایی ای را انتخاب کنید که سرشار از کلسیم، ویتامین D، منیزیم و پتاسیم بوده و حاوی مقدار کمی از چربی های اشباع شده، کلسترول و سدیم باشند. اما این مسئله چگونه در قفسه های فروشگاه مواد غذایی و بشقاب غذای شما تفسیر می شود؟ بهترین کار این است که آنچه را از قفسه های مواد خوراکی برمی دارید، مورد بررسی قرار دهید و آشپزی با سیب زمینی، اسفناج و تخم کدو را فراموش نکنید. این خوراکی ها را می توانید به عنوان صبحانه یا در کنار ناهار و شام خود استفاده کنید.

 

 

 

تخمه جانتان را نجات می دهد

 

تخم کدوی بدون نمک: تخمه بخورید. این یک نوع تخمه ضرر که ندارد خوب هم هست، زیرا دارای منیزیم و برای قلب بسیار مفید است. شما می توانید به راحتی آن را به عنوان میان وعده استفاده کنید یا اینکه آن را با ادویه های بدون نمک بو دهید و خشک کنید و در پیش غذاهای خود و روی سالادها از آن استفاده کنید. در پاستای اسفناج نیز می توانید تخم کدو بریزید.

 

 

 

ساندویچ سالم

 

اسفناج: اسفناج قلب را سالم نگه می دارد، زیرا حاوی پتاسیم، منیزیم، اسید فولیک و نیترات طبیعی است که همه اینها به کار سلامت قلب می آیند. این گیاه را می توانید در ساندویچ، سالاد یا پاستای خود بریزید یا اینکه از آن پستو (نوعی سس ایتالیایی) درست کنید.

 

 

فرق آبپز و سرخ شده

 

سیب زمینی : سیب زمینی حاوی پتاسیم، منگنز و آنزیم آنتوسیانین (ماده ای ترکیبی که سیب زمینی را به رنگ های زرد، قهوه ای و گاه حتی بنفش درمی آورد) است که می تواند سبب پایین آمدن فشارخون شود اما به شرطی که آن را سرخ نکنید و آبپز یا بخارپز نوش جان کنید.

 

 

 

چربی خودتان را پایین بیاورید

 

لوبیا: لوبیا شامل مواد مغذی ای از قبیل منیزیم، پتاسیم و فیبر فراوان و پروتئین بالاست که قندخون را تنظیم کرده و سطح کلسترول بد خون را هم کاهش می دهد. بهترین کار این است که سالاد لوبیا درست کنید یا در کنار بشقاب غذای خود کمی از لوبیا استفاده کنید یا می توانید مقداری از آن را روی سالاد اسفناج خود بریزید.

 

 

 

دفع سدیم به شیوه طبیعی

 

برگ گیاه کاسنی : کاسنی حاوی منیزیم است و از آن مهم تر اینکه خاصیت ادرارآوری دارد؛ یعنی این گیاه برگدار بدون اینکه پتاسیم بدن خود را از دست بدهید، سدیم اضافی را از بدن دفع می کند. شما می توانید با آن سالاد درست کنید یا در پاستا از آن استفاده کنید.

 

 

 

جایگزین گوشت کنید

 

قارچ : قارچ سرشار از آهن، زینک، پتاسیم، ویتامین D و میزان زیادی مواد طبیعی است که باعث خوش طعم شدن سقف دهان می شود. شما می توانید در غذاهای خود به جای گوشت قرمز از این گیاه گوشتی استفاده کنید.

 

 

یک توصیه قدیمی عالی

 

ماهی سفید : از قدیم به همه افرادی که مشکل قلبی داشتند توصیه می شد ماهی بخورند، زیرا ماهی سرشار از روغن امگا۳ است که یک رقیق کننده طبیعی خون محسوب می شود. شما می توانید ماهی را به صورت های مختلف اعم از سرخ کردن در تابه، به صورت کبابی یا طبخ در فر استفاده کنید.

 

 

 

داروی محبوب خانم ها

 

بروکلی : این گیاه حاوی فیبر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و ویتامین C است. بروکلی را کمی بخارپز، بعد خرد و به آن کمی سبزیجات سبز روشن اضافه کنید یا اینکه آن را به صورت خام با لوبیا سفید میل کنید تا فشارخونتان را کاهش دهد.