این روزها اضافه وزن یکی از مشکلات بسیاری افراد است.گرفتن رژیم های غذایی و ورزش کردن هر چند برای کاهش وزن موثر هستند اما به تنهایی کافی نمی باشند.تلفیق کردن روش های مختلف کاهش وزن با هم می تواند بیش ترین تاثیر را در کم کردن وزن داشته باشد.در این مطلب قصد داریم شما را با 5 استراتژی موثر برای کاهش وزن آشنا نماییم.

۱. ورزش قدرتی انجام دهید

هر چقدر حجم عضلات بیشتر باشد، سوخت و ساز بدن موثرتر خواهد بود. آن چه که اغلب به غلط تصور می‌کنند این است که ورزش هوازی تنها باعث کالری سوزی می‌شود. بهتر است ورزش قدرتی انجام دهید این نوع ورزش سوخت و ساز بدن را بالا نگه می دارد.

۲. سوخت و ساز را با غذاهای چربی سوز همراه کنید

دلیل این که بعضی رژیم‌های غذایی کارساز نیستند این است که تنها بر شمارش کالری، افزایش پروتئین و کاهش کربوهیدرات تمرکز دارند. شما باید غذاهای چربی سوز نیز مصرف کنید و از خوردن غذاهایی که چربی را ذخیره می‌کنند پرهیز کنید.

۳. حداقل هشت ساعت بخوابید

خوابیدن به اندازه کافی باعث کاهش وزن می‌شود. بدن در زمان خوب سوخت و ساز بیشتری دارد. کمبود خواب هورمون‌هایی ترشح می‌کند که برای کاهش وزن مناسب نیستند.

۴. تیروئید خود را آزمایش کنید

ممکن است تیروئید شما کم کار باشد. تیروئید کم کار هورمون کنترل کننده سوخت و ساز را کمتر ترشح می‌کند. یک پنجم افراد بالای  ۴۰ سال تیروئید کم کار دارند. اگر احساس می کنید که خسته هستید و همیشه سردتان است احتمال کم کاری تیروئید در شما وجود دارد.

۵. آرام و مداوم عمل کنید

بیشتر رژیم های غذایی احساس گرسنگی را تقویت می‌کنند و باعث تغییراتی هورمونی می‌شوند. بنابراین بهتر است روشی را انتخاب کنید که آرام پیش می‌رود. تغییرات کوچک باعث می‌شوند که سوخت و ساز بدن کم کم به شرایط عادت کند و واکنش‌های ناگهانی در بدن صورت نگیرد.

منبع: ایسنا