همه افراد خواهان استفاده از غذاهای سالم و رژیم های غذایی با ارزش هستند.چرا که مواد غذایی سالم می توانند سیستم ایمنی بدن شما را قوی کنند و بدن شما را در برابر بسیاری بیماری ها مقاوم سازند.برای داشتن رژیم غذایی سالم لازم است مواد غذایی مضر را از برنامه غذایی خود حذف کنید.برای این منظور توصیه می شود از ۴ ماده غذایی که در این مطلب ذکر می شود بپرهیزید.

چربی های ترانس

چربی های ترانس برای سلامتی قلب بسیار خطرناک هستند. این چربی ها میزان کلسترول را بیش از انواع دیگر چربی ها افزایش و در عوض کلسترول خوب را کاهش می دهند. توصیه می شود میزان چربی های ترانس را به روزانه ۲ گرم محدود کنید. بهترین روش برای این کار پرهیز از مصرف روغن های هیدروژنه است. توصیه می کنیم لیست ترکیبات ذکر شده روی برچسب مواد غذایی را بخوانید و از نبود روغن هیدروژنه در آن اطمینان حاصل کنید.

نمک

میزان نمک موردنیاز بدن روزانه ۱ قاشق چای‌خوری تخمین زده شده است اما اکثر ما بیش از این میزان نمک جذب می کنیم. کاهش سدیم باعث کاهش فشارخون می شود و سلامت قلب را افزایش می دهد. برای کاهش جذب سدیم نیز توصیه می شود برچسب محصولات غذایی را با دقت بیشتری بخوانید. توجه داشته باشید که میزان سدیم در غذاهای کنسروی و سوپ های آماده و غیره بالا است.

چربی های اشباع شده

چربی های اشباع شده قاتل قلب هستند. مواد غذایی مختلفی مانند کره، مایونز و خامه و همچنین گوشت های چرب، حاوی میزان زیادی کلسترول می باشند و باعث مسدود شدن رگ‌ها می شوند. توصیه می شود که با کاهش ۵ درصدی کالری روزانه میزان چربی های اشباع شده را نیز کاهش دهید. برای کاهش میزان چربی های اشباع شده به جای کره، روغن زیتون و به جای گوشت های قرمز، ماهی میل کنید.

شربت ذرت (سیروپ ذرت) سرشار از فروکتوز

زیاده روی در مصرف قند از هر نوعی خوب نیست اما شربت ذرت سرشار از فروکتوز است که بدترین نوع آن می باشد. توصیه می شود که برچسب ترکیبات مواد غذایی را مطالعه کنید و از انتخاب مواد غذایی حاوی این ترکیب خودداری کنید. باید گفت که قند به مواد غذایی مانند نان، بیسکوییت ها و آب میوه ها نیز افزوده می شود و قندهای افزوده نیز از شربت ذرت با میزان بالای فروکتوز ناشی می شود. توصیه می شود مصرف قند را به روزانه کمتر از ۱۰ قاشق چای‌خوری کاهش دهید.

در نهایت اینکه داشتن تغذیه سالم و متعادل برای سلامتی اهمیت بالایی دارد. یادتان باشد پرهیزهای غذایی به اندازه مصرف برخی مواد غذایی سالم اهمیت دارد. بنابراین تلاش کنید تا حدامکان از مصرف این ۴ ماده غذایی بپرهیزید.

منبع:سلامت