very-Healthy-Ways-to-Cook-Vegetables

آرتریت یک کلمه ای است که معنانی کلی آن  شامل درد و التهاب مفاصل است و معالجه متداول آن  شامل داروهای ضد درد است و هیچ رژیم غذایی برای معالجه صد در صد  آرتریت نیست. علم امروی نشان می دهد کاهش غذاهای ضد التهاب در رژیم غذایی ممکن است شروع درد مفصل را کاهش دهد. آنچه برای یک نفر مناسب است ممکن است برای شخص دیگری مناسب نباشد بیماران دارای ورم مفاصل باید وزن سالم بدن را حفظ و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند. مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، روغن زیتون و ماهی  ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به کاهش التهاب کمک کند. در یک مطالعه زنانی که مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان و دیگر مواد ضد التهابی از جمله میوه ها، سبزیجات و چربی های اشباع نشده از نوع موجود در روغن زیتون را خوردند در طول شش ماه بعد آنها نسبت به گروه شاهد کمتر درد مفاصل و خشکی صبحگاهی داشتند.

بخور و نخورهای بیماری روماتیسم مفصلی

غذاهای سرخ شده و فرآوری شده
محققان در دانشکده پزشکی کوه سینا پیشگیری از بیماری از طریق رژیم غذایی را مورد بررسی قرار دادند یافته ها نشان داد که کاهش در مصرف غذاهای آماده و سرخ شده مثل گوشت سرخ شده و وعده های غذایی آماده یخ زده، می تواند التهاب را کاهش دهد و در واقع به بازگرداندن دفاع طبیعی بدن کمک می کند.
قندها و کربوهیدرات تصفیه شده
مقدار زیاد قند در رژیم غذایی سبب افزایش AGEs شده که می تواند منجر به التهاب شود لذا برای کاهش درد مفاصل مصرف ( آب نبات، غذاهای فرآوری شده، جوش شیرین، آرد سفید و غذاهای پخته ) را قطع کنید.
محصولات لبنی
محصولات لبنی ممکن است به درد آرتروز با توجه به نوع پروتئین آنها کمک کند به گزارش کمیته پزشکان برای برخی از افراد این پروتئین ممکن است بافت اطراف مفاصل را تحریک کند .لذا به جای گرفتن پروتئین از گوشت و فراورده های لبنی می توانید بخش عمده ای از منابع پروتئینی خود را از سبزیجات مانند ( اسفناج، کره مغزها، سویا، لوبیا، عدس، و بذر گنه گنه ) فراهم نمایید.
الکل، توتون و تنباکو
توتون، تنباکو و الکل می تواند سبب تعدادی از مشکلات سلامتی شود، از جمله می تواند مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند در حالی که کسانی که الکل مصرف می کنند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به نقرس می باشند.
مفاصل سالم نیاز به یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی و مقدار کافی استراحت دارد که همه این ها می تواند با مصرف الکل و توتون به خطر بیافتد انتخاب غذای سالم، ورزش منظم و خواب با کیفیت و خوب به سلامت مفاصل کمک می کند.
نمک و مواد نگهدارنده
برای برخی افراد، مصرف بیش از حد نمک ممکن است التهاب مفاصل را بیشتر کند. از وعده های غذای آماده کمتر استفاده کنید.
روغن ذرت
بسیاری از کالاها و تنقلات پخته شده شامل ذرت و یا روغن های دیگر دارای اسیدهای چرب امگا 6 هستند که ممکن است التهاب را آغاز کند. برخی از مطالعات انجام شده در مورد اثرات ضد درد امگا 3S در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داده اند که روغن ماهی حاوی امگا 3S ممکن است به تسکین درد مفاصل در افراد خاصی کمک کند. لذا غذاهای سالم ضد التهابی امگا 3 مانند ( روغن زیتون، آجیل، دانه کتان، دانه کدو تنبل، ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ساردین، ماهی کولی، گردو، روغن کانولا و سویا ) جایگزین غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 6 کنید.

vitamins-essential-for-women
غذاهای رنگی
آنتی اکسیدان قوی مانند ( فلاونوئیدها و کاروتنوئید ) در میوه و سبزیجات مانند ( زغال اخته، تمشک، کدو، سیب زمینی شیرین، هویج، گوجه فرنگی، فلفل، پرتقال، کلم بروکلی و هندوانه ) وجود دارد و سبب رنگین شدن آنها می شود و در کاهش التهاب مفصل موثر هستند.
روغن زیتون
در تحقیقی که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده نشان داد که افرادی که کمترین میزان روغن زیتون را خوردند در مقایسه با افرادی که بالاترین مقدار را مصرف کردند احتمال ابتلا به RA بیشتر بود مطالعات نشان می دهد که ترکیبی در روغن زیتون  وجود دارد که تولید مواد شیمیایی ( عامل التهاب ) را متوقف می کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs ) مانند آسپیرین و ایبوپروفن با کاهش تولید این مواد شیمیایی سبب کاهش التهاب می شود.
روغن زیتون حاوی بیشترین مقدار مواد مغذی برای سلامت است. علاوه بر اینکه روغن زیتون سالم یک جزء بسیار مهم از یک رژیم غذایی ضد التهاب  است یک جایگزین خوشمزه برای چربی های اشباع و ترانس مانند ( شیر، کره، بستنی و گوشت قرمز چرب ) می باشد.

منبع-http://www.foodregime.com