dr-guilt

پژوهش یک مطالعه جدید بیانگر این است که، کمبود ویتامین D در طول 180 روزاول حاملگی خطر ابتلا به فشار خون بسیار بالا یا پره اکلامپسی را در مادر زیاد میکند
پژوهشگران به سرپرستی دکتر   Mark Klebanoff  به منظور بررسی ارتباط سطح ویتامین D مادر و بروز عواقب بارداری،  3700 زن باردار را مورد آزمایش قرار دادند. از شرکت کننده ها نمونه خونی به منظور ارزیابی سطح ویتامین D گرفته شد، 700 نفر از این زنان به پره اکلامپسی دچار شده و 3 هزار نفر از آنها به هیچ نوع عواقب بارداری دچار نشدند.
به طور کلی خطر ابتلا به پره اکلامپسی شدید در میان زنان این مطالعه 6/0 در صد بود. نتایج این بررسی نشان داد وجود سطوح کافی ویتامین D در خون مادر خطر بروز پره اکلامپسی شدید را تا 40% کاهش میدهد.
برای دهه های طولانی ویتامین D بعنوان ریزمغذی شناخته می شد که تنها برای سلامت استخوان ها حائز اهمیت است. در طول 10 تا 15 سال گذشته دانشمندان یافتند که این ویتامین علاوه بر محافظت  اسکلت بدنی، عملکردهای مختلفی در بدن دارد.
پره اکلامپسی خطرات سلامتی زیادی برای مادر و نوزاد خواهد داشت، درحالیکه با فاکتورهای ساده قابل پیشگیری است. البته این پژوهشگران تاکید می کنند مادران نباید به طور خودسرانه در طول بارداری مکمل ویتامین D دریافت کنند.

منبع-http://www.yourdoctor.ir