یک مخترع باهوش ایرانی به نام جواد کریمی که ثبت 13 اختراع را به انجام رسانده،اولین پلیمر افزایش ماندگاری مواد غذایی بصورت هوشمند را رونمایی کرد که با استفاده از آن میتوان بدون نگهدارنده شیمیایی طول عمر مواد غذایی را افزایش داد.زمانی که این اختراع بصورت عمومی مورد استفاده قرار گیرد،مواد غذایی مضرات کمتری خواهند داشت.

جواد کریمی ، مخترع نام آور کشور با 13 اختراع به ثبت رسیده با اشاره به اختراع  نخستین پلیمر هوشمند افزایش دهنده طول عمر مواد غذایی در دنیا ، افزود: این پلیمر زمان ماندگاری انواع مواد غذایی را تا 13 برابر و بدون نیاز به مواد نگهدارنده شیمیایی افزایش می دهند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ، باکتری، قارچ و اکسیژن 3 عامل اصلی فساد مواد غذایی هستند ، گفت :  شرکت  تولید کننده مواد غذایی میتواند مقداری از مواد خاص اختراع کنونی را به شرکت  بسته بندی برای استفاده از آن در تولید پلیمر های هوشمند بسته بندی بدهد.

این مخترع ، تاکید کرد : در نتیجه اقدامات مربوطه ، ظروف بسته بندی هوشمندی تولید می شوند که  14 الی 15 برابر بیش از سایر ظروف قدرت ماندگاری را افزایش میدهد درحالیکه که عمر ماندگاری اغلب مواد غذای بیش از 4 الی 5  روز نیست و اغلب حاوی مواد نگهدارنده شیمیایی دارند.

وی با اشاره به اینکه پلیمر هوشمند افزایش دهنده ماندگاری مواد غذایی در دنیا برای نخستین بار ساخته شده است ، ادامه داد: با استفاده از بسته بندیهای پلیمری هوشمند علاوه بر حذف مواد نگهدارنده شیمیایی ، بلکه قادر است محصولاتی همچون گوشت، شیر و انواع سبزیجات را نیز تا مدتها بدون فساد محاظت کند .

کریمی اظهار داشت : علاوه بر تمام مزایای ذکر شده ، استفاده از این دستاورد جهانی، نه تنها نیاز به هیچ هزینه و سرمایه گذاری خاصی ندارد ، بلکه به علت افزایش اسحکام پلیمرها، مانع از پارگی سریع بسته بندی ها میشود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان