در زمینه علم و فناوری کشورهای متعددی همانند ایران،کره جنوبی،آمریکا،تایون،چین و … فعالیت دارند که چین جزء مشهورترین آن ها میباشد.کشور چین تا کنون خدمات زیادی را در علم و تکنولوژی انجام داده که یکی از آن ها ساخت روبات های انسان نما بوده است و یکی از بهترین روبات های ساخته شده جیا جیا میباشد.

«جیا جیا» نخستین روبات تعاملی پیشرفته و مجهز به هوش مصنوعی است که بتازگی در نمایشگاهی در شانگهای چین به صورت رسمی رونمایی شده است. این روبات البته پیش از این در شمال چین به نمایش گذاشته شده بود ولی آن زمان هنوز در مرحله آزمایشی قرار داشت. این روبات بشدت شبیه به انسان است و همه ریزه کاری‌های چهره یک انسان را می‌توان در آن مشاهده کرد حتی پوست صورت وی آنچنان طبیعی است که کاملاً لطافت پوست انسان را القا می‌کند. این روبات همچنین لباس سنتی چین را به تن دارد و از قابلیت‌های قابل توجه آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که می‌تواند با کمک هوش مصنوعی، حالات مختلف چهره و خلق و خوی مردم اطراف خود و بازدیدکنندگان را کاملاً تشخیص دهد و روبات، کاملاً متناسب با آن وضعیت پاسخ دهد.

این روبات را «چن ژیوپینگ» و همکارانش در دانشگاه علوم و تکنولوژی چین ساخته‌اند و هنگام صحبت کردن با مردم، مطابق با حالات صورت آنها واکنش نشان می‌دهد بدون اینکه هیچ اپراتوری این حرکات را تنظیم کند. درواقع مغز وی که یک دیتابیس آنلاین بزرگ محسوب می‌شود به پلت فرم سیستم محاسبات ابری متصل شده است و به این ترتیب توانایی‌اش در پردازش احساسات و صحبت کردن افزایش می‌یابد. این روبات کمی هم شوخ طبع طراحی شده و وقتی بازدیدکنندگان از وی پرسیدند چند سال داری، بدون اشاره به سن، جواب داد: من هنوز خیلی جوان هستم.سازنده این روبات معتقد است که در آینده روبات‌ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار خواهند گرفت ولی بهتر است در نخستین گام از این روبات‌ها در سرویس‌های صنایع عمومی همچون بانک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ استفاده شود تا بتدریج راه خود را به بیمارستان‌ها و سپس خانه‌ها و مراکز نگهداری از سالمندان پیدا کنند.
منبع : فردا نیوز