افرادی که از جراحی بالون معده برای کاهش وزن خود استفاده می کنند بهتر است بدانند در معرض برخی مشکلات قرار خواهند گرفت با توجه به کوچک شدن حجم معده در این افراد رژیم غذایی و تحرک آن ها باید طبق توصیه های پزشکی پیش برود تا به بدنشان آسیبی وارد نشود .

قبل جراحی رژیم خاصی نیاز نیست اما چون بعد جراحی به واسطه خود جراحی و کم خوری در نتیجه جراحی، احتمال کمبود ریز مغذی ها می باشد بنابراین به نظر میرسد تجویز مکمل مولتی ویتامین مینرال عاقلانه باشد.

بعد جراحی به ۴ دلیل بیمار  تحلیل عضلانی رو تجربه می کند:

1) خود جراحی: چون فرد را وارد فاز التهابی می کند و در این فاز پروتئین به عنوان منبع انرژی انتخاب می شود که در نتیجه آن لیز عضلانی رخ میدهد.
2) سرعت بسیار بالای کاهش وزن: وقتی سرعت کاهش وزن از حد استاندارد حداکثر ۱.۵ کیلو در هفته بیشتر باشد تحلیل عضلانی رخ میدهد به عبارتی بخش زیادی از کاهش وزن مربوط به کاهش عضلات خواهد بود.
3) داشتن رژیم غیر اصولی: در نتیجه جراحی حجم معده به شدت کوچک شده و این مسئله باعث کم خوری می شود و عموما انتخاب مواد غذایی به درستی نبوده و به هیچ وجه تامین کننده نیاز بیمار نیست که این مورد به تحلیل عضلانی دامن می زند.
4) استراحت و بی تحرکی بعد جراحی

از عوارض معمول این نوع جراحی ها بروز سندرم دامپینگ هست لذا تمام توصیه های کنترل این سندرم در خصوص رژیم این افراد باید اعمال شود مثل:

  • محدودیت قندهای ساده
  • محدودیت فیبر نامحلول
  • افزایش فیبر محلول

که همگی در جهت کاهش سرعت تخلیه معدی عمل می کنند. در مواردی شدت این عارضه آنقدر بالاست که فرد دچار ترس از خوردن می شود و با امساک بیش از حد سبب افزایش سرعت کاهش وزن و در نتیجه افزایش تحلیل عضلانی و البته افزایش احتمال بروز کمبودهای ریزمغذی می شود بنابراین طراحی رژیم با در نظر داشتن این عارضه و البته دادن اطمینان به بیمار برای اینکه با رعایت رژیم بروز این علائم به حداقل می رسد. با رعایت این نکته های رژیمی هم این عارضه کنترل می شود، هم ترس از خوردن و در نتیجه کم خوری شدید در بیمار جلوگیری می کند.

  • تامین پروتئین کافی برای به حداقل رساندن تحلیل عضلانی بسیار حیاتی هست.
  • تجویز مکمل مولتی ویتامین مینرال در جهت تامین نیاز روزانه به ریزمغذی ها و پیشگیری از بروز کمبود مهم هست.
  • اگر در نتیجه خونریزی ناشی از جراحی کم خونی بروز کرده است، مکمل آهن جداگانه تجویز شود.
  • یکی از اشتباهات بیماران پس از جراحی استفاده از مایعات پر کالری هست چون حجم معده کوچک شده و فرد نمی تواند غذای حجیم بخورد به مصرف این نوع مایعات تمایل بیشتری دارد، که بزرگترین دلیل شکست این جراحی ها همین مورد است به خصوص در کسانی که به دلیل ریزه خواری چاق شده اند و هنوز عادت ریزه خواری خود را ترک نکرده اند. مسلما در این افراد که بدون حس گرسنگی و فقط بر حسب عادت غذا می خورند جراحی راهکار مناسبی نیست و در صورت انجام جراحی بدون آموزش بیمار در این مورد جراحی شکست خواهد خورد. وزن در ابتدا کاهش خواهد داشت و بعد مجددا برمی گردد، بنابراین آموزش به بیمار برای عدم ریزه خواری و عدم مصرف مایعات پرکالری بسیار مهم است.
  • تجویز مکمل روی و ویتامین C جهت تسریع بهبودی و ترمیم زخم ها و تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از عفونت که البته این مورد مختص این نوع جراحی نیست و اساسا بعد از تمام جراحی ها توصیه می شود اما در بین جراحی های باریاتریک، عمل بای پس به دلیل گستردگی بیشتر جراحی و ایجاد جراحات بیشتر تجویز این مکمل ها حیاتی هست اما مثلا در حلقه گذاری یا بالون گذاری چندان اولویت ندارد هرچند تجویزشون بلامانع است.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: بالون و حلقه معده