با ارزان سازی نرخ سیم کارت ها و هزینه مناسب سیم کارت های اعتباری برای خرید توسط افراد تعداد خرید سیم کارت های اعتباری در بازار بسیار افزایش داشته و همین عامل باعث ثبت ناقص و زیاد شدن سیم کارت های بی هویت شده است که طبق دستورالعمل ابلاغی سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی اگر افراد نسبت به تکمیل اطلاعات این سیم کارت ها اقدام نکنند این سیم کارت ها باطل می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، اجرای طرح ساماندهی سیم‌کارتهایی که دارای هویت نامشخص و یا ناقص هستند از دو سال گذشته آغاز شد و برمبنای آن مقرر شد هویت اطلاعات دارندگان سیم‌کارت در سامانه اپراتورهای تلفن همراه احراز شود.

با گذشت ۲ سال از اجرای طرح، از میان بالغ بر ۷۰ میلیون سیم کارت فعال در کشور، حدود ۱۰ میلیون سیم کارت دارای اطلاعات هویتی ناقص بودند که باید با دریافت پیامک از سوی اپراتورها، نسبت به مراجعه برای تکمیل اطلاعات هویتی خود اقدام می کردند.

با توجه به ضرب الاجل درنظر گرفته شده از سوی رگولاتوری، سیم کارت مشترکانی که دارای نقص پرونده بودند از اول دی ماه به مرور یکطرفه شد و رگولاتوری، آخرین مهلت تکمیل اطلاعات این سیم کارتها را پایان دی ماه اعلام کرد.

دو هفته گذشته رگولاتوری اعلام کرد که اطلاعات مربوط به حدود پنج میلیون مشترک در اپراتورهای تلفن همراه ناقص است که این مشترکان تا پایان دی ماه فرصت دارند برای تکمیل اطلاعات خود اقدام کنند و اپراتورها نیز موظف شدند اطلاع‌رسانی لازم را برای تکمیل اطلاعات مشترکانشان انجام دهند.

نحوه اطلاع از تکمیل اطلاعات هویتی مشترکانی که دارای مدارک ناقص بودند برای چندبار به صورت پیامک از سوی اپراتورها به این مشترکان اطلاع رسانی شده است و در صورتی که تا فردا ۳۰ دی ماه این مشترکان به دفاتر امور مشترکان مراجعه نکنند، ارتباطشان قطع دوطرفه می شود.

در این رابطه اپراتور ایرانسل نیز از مشترکانی که هنوز اطلاعات ثبت‌نامی‌شان را تکمیل نکرده‌اند، خواسته که این افراد هرچه سریعتر نسبت به انجام این کار اقدام کنند.

این اپراتور در اطلاعیه ای اعلام کرد که بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نسبت به یک طرفه کردن سیم کارت مشترکانی که ثبت‌نامشان تکمیل نشده اقدام کرده است و با توجه به اینکه مهلت اعلام شده از سوی رگولاتوری برای تکمیل اطلاعات ثبت‌نامی مشترکان تلفن همراه، روز ۳۰ دی ماه ۹۵ پایان می‌یابد، لذا آن دسته از مشترکانی که هنوز موفق به تکمیل ثبت‌نام سیم کارت خود نشده‌اند، جهت جلوگیری از انسداد دائم و سلب امتیاز سیم کارت خود، لازم است هر چه سریعتر با مراجعه به یکی از «فروشگاه‌ها و مراکز خدمات» و یا «مراکز ارتباط با ایرانسل» در سراسر کشور نسبت به تکمیل ثبت‌نام سیمکارت خود اقدام کنند.

به گزارش مهر، رگولاتوری برای اطلاع از وضعیت تعداد سیم‌کارت‌هایی که به نام مشترک در هر اپراتور وجود دارد نیز، از ابتدای سال ۹۵ سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکان تلفن سیار را راه‌اندازی کرده و مشترکان می‌توانند با مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir در بخش خدمات الکترونیک و یا نشانی mobilecount.cra.ir و یا ارسال کد ملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از تعداد سیم‌کارت‌هایی که با کد ملی آنها ثبت شده مطلع شوند.

در حال حاضر این امکان فراهم شده است که در صورت فعال شدن هر سیم‌کارت جدید به نام مشترکان تلفن همراه، پیامک اطلاع‌رسانی با سرشماره CRA.IR به تمامی سیم‌کارت‌های فعال آن مشترک ارسال شود.

منبع/مهر