متاسفانه خبردار شدیم ساختمانی در مرکز کشور دچار آتش سوزی و ریزش ناگهانی شده است متاسفانه تعداد زیادی از هموطنانمان و نیروهای آتش نشانی و امداد زیر آوارها جان دادند و به شهادت رسیدند این حادثه ناگهانی را به تمامی هموطنانمان تسلیت می گوییم.

ساختمان پلاسکو در تهران در پی آتش سوزی گسترده که از صبح امروز آغاز شده بود فرو ریخت. به گزارش پرس تی وی در این حادثه دست کم ۳۰ نفر که به نظر می رسد آتش نشانان بوده اند کشته شده اند.

پس از وقوع آتش سوزی ساختمان تخلیه و آتش نشانان در تلاش برای خاموش کردن آتشی بودند که طبقات نهم به بالای این ساختمان را فرا گرفته بود که ناگهان ساختمان فرو می ریزد.

 شدت آتش سوزی به حدی است که دود ناشی از آن تا چند کیلومتری محل قابل دیدن است. به گزارش سرپرست اورژانس کشور، آمار مجروحان به ۶۵ نفر افزایش یافته است.

ساختمان پلاسکو با هفده طبقه در سال در سال ۱۳۴۲ تکمیل شد.

در حال حاضر و برای جلوگیری از ازدحام شدید پلیس محدودیت های ترافیکی ویژه ای را در محل به اجرا گذاشته است.

پدیده اى در آتش سوزى داریم به نام  backdraft این حالت زمانی پیش می آید که آتش، تمام اکسیژن داخل محیط را مى گیرد و یک باره انفجاری بزرگ رخ می دهد.

چند لحظه قبل از آن ممکن است به نظر بیاید که آتش سوزى کمتر و حتی مهار شده و … ولى ناگهان این انفجار رخ می دهد.

متوجه شدید که سخنگوی آتش نشانی در مصاحبه با شبکه خبر در محل حادثه می گفت: ” آتش سوزى کم شده بود ولى یک دفعه چند انفجار رخ داد.” و در حالی که اداره گاز اعلام کرده است که این ساختمان فاقد لوله های گاز بوده احتمال زیادی دارد که backdraft رخ داده باشد.