علیرغم فواید فراوان سبزیجات،بیشتر افراد در رژیم غذایی خود به میزان کافی از سبزیجات استفاده نمی کنند و نیاز به استفاده مقدار بیشتری سبزیجات در رژیم غذایی خود دارند.براساس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، مصرف روزانه حداقل ۵ وعده سبزیجات و براساس دانشگاه هاروارد، مصرف حداقل ۹ وعده سبزیجات در روز توصیه می شود.

سبزیجات برگ سبز تیره

سبزیجات برگ سبز تیره حاوی میزان بالایی موادمغذی بوده، به طوریکه سرشار از فیبر سالم و بدون کالری زیادی است. از سبزیجاتی مانند جوانه یونجه، سبزی کلارد، قاصدک، کلم کیل، کاهو تیره، برگ چغندر، شلغم، شاهی آبی و سبزی گندم استفاده کنید. سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ سبز کربوهیدرات کمی دارند. ۹۹ گرم از جوانه یونجه حاوی ۰٫۴ گرم کربوهیدرات است. همچنین همین میزان از کلم کیل و اسفناج نیز به ترتیب ۱٫۴ گرم و ۱٫۶ گرم کربوهیدرات دارند.

هویج

استفاده از هویج در یک رژیم غذایی کاهش وزن انتخاب سالمی است. این ماده غذایی علاوه بر موادمغذی، طعم شیرین و آبداری دارد، همچنین ۹۹ گرم از آن حاوی ۶ گرم کربوهیدرات می باشد. مصرف هویج ارگانیک می تواند انتخاب بهتری باشد. همچنین استفاده از هویج خام در سالادها یا به عنوان میان وعده بسیار مفید خواهد بود.

کدو

کدو گزینه ی دیگری برای استفاده در برنامه رژیم غذایی کاهش وزن است. براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، استفاده از کدو در یک رژیم غذایی سالم و در رژیم غذایی بیماران دیابتی توصیه می شود. ۹۹گرم کدو تنها ۱٫۸ گرم کربوهیدرات دارد. همچنین استفاده از این ماده غذایی به صورت خام مفید و راحت است، به طوریکه می توانید برش هایی از آن را در حمص یا در یک سس کم چرب استفاده کنید.

همچنین اضافه کردن این ماده غذایی در سالادها، اسموتی یا همراه با وعده های غذایی انتخاب خوبی است.

میان وعده های رنگارنگ

برای کاهش وزن می توانید سبزیجات خام را جایگزین میان وعده هایی از جمله چیپس و آب نبات کنید. همچنین براساس دانشگاه هاروارد، برای افزایش خواص غذایی مصرف سبزیجات سبز به همراه سبزیجاتی به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز توصیه می شود.

منبع:تیترشهر