7

در طول روز در کمترین حالت افراد چند وعده غذا می خورند ، این غذا ها وارد دستگاه گوارش شده و عملیات هضم جذب در بدن آغاز می شود. مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است ، نحوه ی هضم غذا است. برای هضم بهتر غذا راهکار هایی وجود دارد.

هضم غذا از خوردن خود غذا بسیار مهم تر است. اگر بدن شما توانایی هضم کردن غذا را نداشته باشد شما دچار مشکلات بسیار زیادی خواهید شد. برای اینکه هضم راحت و همچنین دستگاه گوارش سالمی داشته باشید پزشکان توصیه می کنند تا در کنار غذا از مواد مغذی استفاده کنید. در ادامه به برخی از این مواد اشاره می کنیم که می توانند بدن شما را برای داشتن یک دستگاه گوارش سالم تضمین کنند.

موز: موز از جمله میوه هایی است که مش تواند به شما کمک بسیار زیادی کند. به گفته متخصصین این میوه بیشتر برای افرادی که دچار اسهال شده اند مفید است. این میوه کمک می کند تا دستگاه گوارش شما به حالت قبلی اش بازگردد و همچنین می تواند پتاسیم از دست رفته بدن شما را بازگرداند. متخصصین تغذیه می گویند روزانه یک موز بخورید تا دیگر دکتر نروید.

ماست:در داخل بدن شما باکتری های خاصی هستند که موجب هضم غذا می شود. ماست یکی از موادی است که این نوع باکتری ها را دارد. البته بیشتر این باکتری ها در ماست های محلی وجود دارد. بهتر است تا از این ماده در کنار غذا استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بینید.

ماهی و گوشت بی چربی: اگر به دنبال خوردن گوشت هستید به سراغ ماهی یا مرغ بروید و اگر گوشت قرمز دوست دارید حتما از گوشت های بدون چربی استفاده کنید. این نوع مواد به راحتی هضم می شوند. همچنین گوشت قرمز بیشتر شما را چاق می کند و کمتر به بدن شما کمک می کند. این گوشت ها همچنین می توانند از سرطان روده بزرگ نیز جلوگیری کنند.

غلات:غلات نیز دیگر منابع برای فیبر هستند و همانطور که می دانید فیبرها بهترین مواد برای هضم غذا است. از میان غلات می توان به نان های سبوس دار مانند سنگک اشاره کرد. ما روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ گرم به غلات نیاز داریم. غلات همچنین باعث می شوند تا شما احساس سیری داشته باشید و کمتر غذامی خورید در نتیجه لاغرتر نیز می شوید.

توت:این روزها انواع توت را می توانید در مغازه ها پیدا کنید. این میوه های لذیذ می توانند در داشتن یک دستگاه گوارش سالم به شما کمک کنند. یکی از مهم ترین نکاتی که در این میوه ها وجود دارد تخمه های درون آن است که بیشتر خواص این میوه ها درون آن ها قرار دارد.

در کنار این موادی که می توانند به شما در داشتن یک دستگاه گوارش سالم کمک کنند تعدادی از آن ها نیز هستند که می توانند باعث بروز مشکلات مختلف شوند.

فلفل قرمز: یکی از این مواد ناخوشایند برای دستگاه گوارش فلفل قرمز است که نباید به مقدار زیادی از آن در غذا استفاده کنیم. این ادویه می توانند باعث تحریک شدن مری شود و همچنین سوزش هایی نیز سر دل شما ایجاد می کند. این تحرکات برای مری می تواند هضم غذا را برای شما سخت کند و باعث بروز مشکلات جدی در معده شما شود.

شکلات:عده ای بر این اعتقاد هستند که شکلات می تواند برای دستگاه گوارش بد باشد. این حرف به طور کامل درست نیست اما بازهم برخی از پزشکان بر این اعتقاد هستند که شکلاتی که با شیر فرآوری می شوند می توانند باعث بروز بیماری ها و مشکلاتی در هضم غذا برای شما باشد.

نوشابه های گازدار:نوشابه های گاز دار در همه موارد برای بدن مضر هستند. در این جا نیز به این نکته اشاره می کنیم که این نوشابه ها می توانند برای معده نیز بسیار بد باشند. شما با خورن این نوشابه ها اسید معدتان را تحریک می کنید و همین می تواند باعث مشکلاتی مانند برگشت اسید به مری شما شود.